ایرنا نوشت: یک نشریه آمریکایی در تحلیلی نوشت: متقاعد کردن ایران به اعمال محدودیت بر برنامه موشکی مستلزم این است که در ازای آن امتیازات مهمی دریافت کند.

پایگاه اینترنتی نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» با تاکید بر اینکه برنامه موشکی یکی از عناصر اصلی دفاعی ایران است ، نوشت: متقاعد کردن ایران به اعمال محدودیت بر برنامه موشکی مستلزم این است که در ازای آن امتیازات مهمی دریافت کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی نشنال اینترست، در مقاله نوشته «ویلیام لیورز» سفیر سابق آمریکا در ونزوئلا و چکسلواکی آمده است: امروز ایران بزرگترین زرادخانه موشک بالستیک خاورمیانه را دارد و بتازگی به نظر می رسد که ایران اولویت را بجای برد موشک ها بر دقت آنها قرار داده است .
نشنال اینترست با این ادعا که مقیاس برنامه موشکی ایران نگران کننده است، افزود: کارآمدترین سلاح در دست توسعه ایران موشک میان برد سجیل-2 با سوخت جامد است.
این نشریه آمریکایی در عین حال اذعان کرد: جامعه اطلاعاتی آمریکا هیچ مدرکی از اینکه ایران بطور فعال در حال تولید موشک بالستیک میان برد یا قاره پیما است، ارائه نداده است.
نشنال اینترست در ادامه برای توجیه برنامه موشکی ایران نوشت: ایران به دلیل قدیمی بودن نسبی نیروی هوایی و در مواجهه با تهدیدهای بالقوه از سوی اسراییل ، عربستان و آمریکا ، به شدت بر نیروهای موشکی خود متکی است. همچنین ایران یک تعهد نیرومند برخاسته از آمال ملی برای تبدیل به یک کشور مدرن و از لحاظ علمی و فنی پیشرفته دارد.
نشنال اینترست همچنین با اشاره به تحریم های جدید آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی ایران نوشت: آمریکا می تواند تحریم های بیشتری در این خصوص تصویب کند اما این مسیر می تواند ایران را حتی به اختصاص منابع بیشتری به برنامه موشکی ترغیب و به این ترتیب یک پویایی (دینامیک) همانند موضوع هسته ای ایجاد کند. همچنین ایجاد یک نظام تحریمی شدید علیه برنامه موشکی می تواند اجرای توافق هسته ای را نیز به خطر اندازد.
نشنال اینترست در ادامه تاکید کرد: اکنون مسیر برای جست و جوی راههای برای اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران در ازای برداشتن تحریم های موشکی شورای امنیت ، هموار است. تصمیم ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای یک تحلیل هزینه - فایده بود. متقاعد کردن ایران به مذاکره برای اعمال محدودیت بر موشکهای که یکی از عناصر اصلی دفاعی این کشور است ، مستلزم این است که پاداش قابل ملاحظه ای در ازای آن به ایران داده شود. هدف این کار باید متوقف کردن برد کنونی موشکهای ایران (حدود 2 هزار کیلومتر) برای تکمیل هدف های منع اشاعه ای پیش بینی شده در توافق هسته ای باشد.
برای اعمال چنین محدودیت هایی بر برنامه موشکی ایران ، آمریکا و متحدانش می توانند پیشنهاد همکاری های غیرنظامی و علمی را در بسیاری از حوزه ها از جمله برنامه فضایی ایران مطرح کنند تا تضمین شود که پیشرفت فنی ایران به سمت توسعه نظامی نخواهد بود.
چند سال پیش رسیدن به توافق هسته ای با ایران برای بسیاری از کارشناسان یک رویا به نظر می رسید . مذاکره با ایران در حالی شروع شد که شکاف میان دو طرف ترمیم ناپذیر به نظر می رسید. اما دیپلماسی خلاقانه و پایدار به پشتوانه قدرت و تحریم ها نشان داد که حتی مشکلات بسیار دشوار نیز بطور صلح آمیز قابل حل هستند.

49261

کد خبر 507910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هموطن A1 ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
  8 0
  محدودیت برنامه موشکی یعنی خیانت به مردم ایران و بهتر بگویم:به خطر انداختن امنیت کشورمان،برنامه توسعه توان موشکی کشورمان در راستای بازدارندگی می باشد و باعث افتخار هر ایرانی است.
 • مجید A1 ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
  8 0
  تا زمانیکه تهدیدهای منطقه ایی کشورهایی مثل عربستان از بین نرفته هرگونه مذاکره موشکی به شوخی میماند این حق ما است که از خودمان بنحو احسن دفاع کنیم تنها زمانی ایران حاضر به مذاکره میشود که دنیا تضمین محکم و قابل باوری به ایران بدهد که هیچ سلاح پیشرفته ایی به کشورهای منطقه نخواهد فروخت
 • بی نام A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۰
  3 0
  امیدورازم بتونین یه روز جنگنده هم بسازیم . البته یه جنگنده که واقعا بتونه مانور قابل ملاحظه ای داشته باشه . خواستن توانستن است . مگه همین هند و چین و فرانسه از کجا شروع کردند اول