هر روز مسئله ای دیگر بزرگترین مسئله قرن بیست و یکم یعنی تغییرات اقلیم کشف می شود، دانشمندان در تحقیق جدیدی کشف کردند که گرم تر شدن زمین منجر به طولانی تر شدن پرواز ها می شود، اما این موضوع باعث چه چیز هایی می شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پروازهای هواپیما ها به علت گرم تر کردن کره زمین شناخته شده اند، اما اکنون طبق تحقیق جدیدی گرم شدن کره زمین منجر به طولانی تر شدن ساعت پرواز ها می شود.

این تحقیق نشان می دهد که با تندتر شدن جریان جتی (بادهای نسبتاً قوی متمرکز در یک جریان باریک) می شود، این باعث طولانی شدن پروازهای روی اقیانوس اطلس می شود، یعنی سالانه هزاران ساعت به پروازها اضافه می شود و میلیون ها دلار سوخت هواپیما بیشتر مصرف می شود.

تغییرات آب و هوا جریان جتی را سریع تر می کند، این جریان بادی از روی اقیانوس اطلس به سمت شرق می وزد، خلبانانی که در مسیر آمریکا به اروپا به کمک باد زودتر می رسیدند اکنون باید در مسیر بازگشت با جریان جتی بجنگند.

دکتر ویلیامز یک دانشمند اتمسفر دانشگاه ریدینگ، از برنامه های هوایی استفاده کرده تا با وجود گرم شدن هوا و تغییرات اقلیم بهترین مسیرهای هوایی را محاسبه کند.

با سریع شدن جریان جتی پروازهای به سمت شرق، بیش از پروازهای به سمت شرق طولانی و پروازهای به سمت غرب کوتاه تر می شوند. ولی میزان طولانی شدن به طور میانگین بیش از میزان کوتاه شده است. این یعنی سالانه 2000 ساعت پروازها طولانی تر می شوند این یعنی 22 میلیون دلار ضرر در سوخت و تولید 70 میلیون کربن دیگر.

ویلیامز در این رابطه گفت: صنایع هوایی به علت آسیب هایی که به محیط زیست می زند تحت فشار زیادی است ولی اسن تحقیق نشان می دهد این صنعت هم از تغییرات اقلیم آسیب می بیند. این آسیب هزینه سوخت های هوایی را گرانتر می کند در نتیجه بیلیت هواپیما ها هم گرانتر می شوند و همچنین آسیب بیشتری به محیط زیست می رسد.

به گفته ویلیماز جریان جتی در همه دنیا وجود دارد و این می تواند به خطوط هوایی دیگر هم آسیب بزند.

ویلیامز محاسبه کرده است که تا 40 سال زمان بعضی از پرواز ها در مسیر رفت دقیقه کوتاه تر می شوتد و در مسیر برگشت 5 دقیقه 18 ثانیه طولانی تر. این به این علت است که زمان بیشتری طول می کشد تا هواپیما در مسیر مختلف باد حرکت کند.

منبع: گاردین/ 10 فوریه 2016

47237

کد خبر 508826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =