معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان به رغم عدم مسئولیت قانونی درخصوص حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها ماده واحده قانونی را برای سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن‌ها، تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت از محیط زیست، فرهاد دبیری با اشاره قوانین موجود در کشور در زمینه حمایت از حیات وحش و حیوانات وحشی، گفت: قانون شکار و صید، همچنین قانون حفاظت و به‌سازی محیط زیست از جمله این قوانین است.

وی افزود: در خصوص گونه‌هایی که دام تلقی می‌شوند همچون شتر، گاو، گوسفند و بز نیز علاوه بر صاحب دام که دامدار یا چوپان است، به لحاظ مسائل مراقبتی و نظارتی نیز سازمان دامپزشکی این‌ها را تحت پوشش نظارتی و حمایتی قرار دارد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه صاحب حیوانات خانگی نیز مشخص است و غالبا به دلیل همین حمایت شخصی دچار آسیب نمی‌شوند، اظهار کرد: چالش اصلی در حیات وحش کشور، حیوانات بی سرپرست یا ولگرد هستند که از سوی هیچ قانونی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

دبیری ادامه داد: منظور از حیوانات بی‌سرپرست و ولگرد، گربه یا سگ‌های ولگرد هستند که غالبا نیز در شهرها به صورت رها شده زندگی می‌کنند که صرفنظر از برخی موارد که امکان ایجاد چالش به لحاظ مسائل شهری توسط آن ها وجود دارد،مهم‌ترین چالش یا مشکل مرتبط با این حیوانات عدم برخورداری آن‌ها از قوانین حمایتی در کشور است.

وی اشاره‌ای به برخی حیوان آزاری‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر داشت و گفت: همین امر منجر شد تا سازمان حفاظت محیط زیست به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها که گاهی در کنار آسیب رسانی مردم به این حیوانات، شهرداری ها هم نسبت به معدوم کردن آن ها اقدام می‌کردند به دلیل حساسیت‌ها و مطالبه عمومی،ماده واحده‌ای را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن‌ها، تدوین و به هیات دولت ارائه کند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در حال حاضر شهرداری‌ها هیچ اقدامی در خصوص معدوم سازی حیوانات بی سرپرست یا ولگرد انجام نمی‌دهند.

دبیری گفت: سازمان حفاظت محیط زیست متولی حیات وحش کشور است اما به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها در حال حاضر پیگیر تصویب ماده واحده جلوگیری از آزار و اذیت این حیوانات در دولت به منظور ارائه به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون در این حوزه است.

وی ادامه داد:‌ در پیش نویس ارائه شده، برای آزار و اذیت و کشتن حیوانات ولگرد یا بی سرپرست جرایم و مجازاتی در نظر گرفته شده است که البته ضرورت‌هایی هم دارد که در صورت کشتن حیوان به منظور اقدام دفاعی در برابر حیوان هار،جریمه یا مجازاتی برای فرد در نظر گرفته نمی‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در این پیش نویس قید شده است که حیوانات وحشی که تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست هستند از شمول این ماده واحده خارج هستند و کماکان قانون قبلی در خصوص آن‌ها اجرا می‌شود.

دبیری در خصوص پرداخت خسارات حیوانات خانگی و شخصی و دارای صاحب مشخص، گفت: صاحبان این حیوانات موظف به پرداخت خسارات به فرد آسیب دیده هستند.

وی با بیان اینکه در صورت تصویب این ماده واحده، خلاء قانونی در خصوص حمایت از حیوانات ولگرد یا بدون سرپرست از بین خواهد رفت، گفت: آئین نامه اجرایی این ماده واحده نیز ظرف مدت سه ماه باید به صورت مشترک از سوی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و تدوین و به هیات دولت ارائه شود.

47304

 

کد خبر 512187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  4 48
  بابا بکشیدشون ولی با درد کم و بدون زجر
 • رامین A1 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  32 0
  هر وقت یاد گرفتیم و فهمیدیم همین طور که من انسان ایرانی این حق رو دارم که توی این کشور زندگی کنم یه گربه یا یه سگ یا هر حیوان دیگه ای هم که توی این کشور زندگی میکنه همین حق رو داره بعد میتونیم در مورد تمدن و فرهنگ صحبت کنیم
  • بی نام A1 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   3 0
   وقتی قانون حتی حقوق زنان و کودکان را پاسداری نمیکند توقع دارید از حقوق حیوانات دفاع کند؟
 • رامین A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  18 0
  چرا چون یه عده نمیتونن اینو بفهمن که اینها هم حق زندگی دارن یا یه عده فکر میکنن صرف این که بعضی از موجودات روی دو پای خودشون راه میرن پس حتما انسان هستند و میتونن در مورد زندگی بقیه موجودات قضاوت کنن گاندی میگه اگه میخواهی فرهنگ و تمدن یک ملت روبشناسی ببین چگونه با بقیه حیوانات رفتار میکنن
 • شهرام IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  2 29
  بابابجای این حیوونا انسانهای ولگرد رو سروسامان دهید مگه ایران فقط مال ادمای سالمه
 • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
  0 18
  شما اول از انسانهای بی سرپرست مملکت حمایت کنید که تعدادشون کم هم نیست تا ما باور کنیم حیوانات هم براتون مهم هستند
 • بی نام A1 ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  6 0
  به نظر من فقط مردان ،آن هم با یک عقیده و نژاد خاص، در این کشور از حقوق خود برخوردارند. بقیه از انسان بگیر تا حیوان و گیاه....