ایسنا در گفت و گویی با مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک ایران به بررسی واردات میوه های قاچاق پرداخت.

رئیس کل گمرک ایران با رد قاچاق میوه از طریق گمرک گفت:اصناف باید در شناسایی منشا واردات میوه به گمرک کمک کنند.

مسعود کرباسیان با رد قاچاق هرگونه میوه از طریق مجاری قانونی (گمرک)اظهار کرد:مشخصات کلیه‌ کالاهایی که از گمرک ایران وارد کشور می‌شوند،در اختیار گمرک قرار دارد و اطلاعات آن نیز نزد سامانه جامع گمرک ایران موجود است.

او همچنین گفت: هر کالایی که به صورت قانونی از گمرک ایران، وارد کشور می‌شود ثبت سفارش شده و قرنطینه آن‌ها را بررسی می‌کند و سپس وارد کشور می‌شود و گمرک ایران برنامه دارد که در این زمینه به سمت دریافت گواهی ثبت از کشور مبدا نیز برود.

وی با تاکید بر اینکه امکان رد شدن کالا به صورت غیر قانونی از گمرک وجود ندارد، بیان کرد:همچنین گمرک ایران از طریق سامانه جامع گمرکی امکان ردیابی هر کالایی که وارد گمرک ایران می‌شود را دارد. کالاهایی که به ایران ترانزیت می‌شوند نیز از طریق GPS، قابل رد یابی هستند.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص کالاهای ترانزیت شده گفت: تصمیم جدید گمرک ایران برای کنترل بیشتر مرزها بر این است که جلوی ترانزیت داخلی کالا را بگیریم و به این ترتیب، بار در اولین گمرک ترخیص شود.

کرباسیان با تاکید بر اینکه در زمینه جلوگیری از قاچاق میوه باید اصناف همکاری کنند، گفت: اصناف می توانند به ما کمک کنند که بفهمیم منشأ واردات میوه کجاست. اگر اصناف کشور با گمرک همکاری کنند می‌توانیم منشا واردات میوه را پیدا کرده و با همکاری نیروی انتظامی از ورود آن جلوگیری کنیم.

کرباسیان همچنین بیان کرد: دیروز بخشنامه‌ای از سوی گمرک ایران صادر شده است که از حمل یکسره میوه جدا خودداری شود، همه میوه‌ها از مرز قرمز عبور کنند و در دستکاه ایکس ری قرار بگیرند و همچنین از ترانزیت میوه در مرزهای ورودی جدا جلوگیری شود.

رئیس کل گمرک ایران، با تاکید بر اینکه ورود انواع میوه به جز 4 قلم میوه گرمسیری آناناس، انبه، نارگیل و موز به کشور ممنوع است، اظهار کرد: برای ورود کالای ترانزیتی به کشور در زمان ورود اصل مجوز حفظ نباتات الزامی است و مقرر شده است که در زمان خروج نیز علاوه بر نظارت گمرک سازمان حفظ نباتات نیز نقش داشته باشد.

3939

کد خبر 512326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =