حیوانات کمیاب بیمه می شوند/ روایتی از بازگشت فسیل های ایرانی در آمریکا

ایسنا نوشت: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از سال 1368 تا آبان 94، 120 هزار هکتار از اراضی مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف واگذار شده است.

فرهاد دبیری امروز گفت:‌ در زمینه حفاظت از زیستگاه‌های مناطق چهارگانه اقداماتی در حال انجام است.

او با بیان اینکه بعد از سالها دنبال آن هستیم که میزان تصرفات در اراضی مناطق چهارگانه را مشخص کنیم، گفت: پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری در 10 اسفند سال 93 همه قوا و دستگاه‌ها موظف به انجام اقداماتی در جهت پیگیری رهنمودهای ایشان در مورد تصرفات غیرمجاز شدند. از جمله این سازمان‌ها سازمان حفاظت محیط زیست است که کمیته‌ای را به منظور مبارزه با زمین خواری در مناطق چهارگانه تشکیل داد که دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق این موضوع را دنبال می‌کند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ارتقای سطح کیفی مناطق چهارگانه یکی از اهداف معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت:‌ در این حوزه اقداماتی چون تهیه امکانات مدرن از قبیل دوربین‌ها و پهپادها صورت خواهد گرفت. بیش از هر موضوعی توجه ما به جلب مشارکت مردم در زمینه حفاظت از محیط زیست است به طوری که حفظ محیط زیست باید از طریق مردم محلی صورت گیرد.

دبیری با بیان اینکه در زمینه حفاظت از حیات وحش توجه ما به گونه‌های جانوران وحشی معطوف است، گفت: گونه‌های جانوری درمعرض انقراض بیش از همه مورد توجه قرار دارد که در زمینه حفاظت از گونه‌ها و بحث شکار و صید برنامه‌هایی شامل بیمه حیوانات کمیاب در حال طراحی است و با بانکها و مراجع ذیربط در حال رایزنی هستیم.

او گفت: بر این اساس با حمله برخی حیوانات وحشی به باغداران و دامداران، خسارت آن را بیمه تامین و پرداخت می‌کند.

معاون سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه پلنگ در شرایط خوبی قرار ندارد، گفت: از طریق بیمه کردن پلنگ به حفاظت این گونه کمک خواهیم کرد.

دبیری در ادامه در مورد فسیل‌های انتقال یافته از آمریکا به ایران گفت: در سال 54 یا 55 در مراغه فسیل‌هایی متعلق به هفت میلیون سال گذشته کشف شد. نمونه‌های این استخوان‌ها برای حیواناتی چون کرگدن، ببر دندان خنجری و زرافه بود که در آن شرایط امکان مطالعه آن در کشور وجود نداشت. تعدادی از این فسیل‌ها به کمک کارشناسان خارجی کشف شده بود. بنابراین فسیل‌ها که شامل 1300 قطعه می‌شد به موزه تاریخ طبیعی لس آنجلس به منظور انجام مطالعات فرستاده شد تا بعد از مطالعات به ایران بازگردد.

او گفت: بعد از وقوع انقلاب اسلامی امکان برگشت فسیل‌ها وجود نداشت تا اینکه بعد از بیانیه الجزایر دیوان داوری ایران و آمریکا در لاهه تشکیل شد و امکان بازگشت فسیل‌ها به کشور محقق شد. در سال گذشته جلسه استماع در لاهه تشکیل شد که جلسه به نفع ایران بود و طرف آمریکایی پذیرفت که فسیل‌ها را به ایران برگرداند. نظر دیوان بر مصالحه طرفین و بازگشت فسیل‌ها به ایران صادر شد.

معاون سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه چند ماه گذشته هیاتی از ایران برای بسته بندی، شمارش و تطبیق فسیل‌ها به آمریکا اعزام شدند، گفت: محموله حاوی فسیل‌های ایران بعد از حدود 40 سال در ماه گذشته به دفتر ایران در لاهه تحویل داده شد و به ایران بازگشت و در حال حاضر در موزه تاریخ طبیعی نگهداری می‌شود، در مخزن‌ها جاسازی شده و مطالعات آن ادامه می‌یابد.

به گفته دبیری، فسیل‌های بازگردانده شده از آمریکا خیلی جنبه نمایشگاهی ندارند بنابراین تنها تعدادی از آنها در موزه نگهداری خواهند شد و بیشترشان حالت تحقیقاتی دارند.

معاون سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه برخی نمایندگان مجلس اصلاحیه‌ای به قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات خارج از حریم شهرها دادند، گفت: بر اساس این اصلاحیه کسانی که تا سال 85 این تغییر کاربری را داده‌اند به رسمیت شناخته می‌شوند.

او گفت: طبق اصل 85 ، کمیسیون‌های مربوطه می‌توانند قوانینی را بدون اینکه نیاز باشد در صحن علنی مطرح شود، تصویب کنند. موضع سازمان حفاظت محیط زیست با این اصلاحیه این است که مخالفت خود را با آن اعلام کرده اگرچه این اصلاحیه تمام مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست را در بر نمی‌گرفت و مربوط به کل اراضی زراعی و باغات کشور می‌شود که عمده آنها در شمال کشور اتفاق می‌افتد اما سازمان در مورد مناطق حفاظت شده خود موضع خود را اعلام کرده زیرا این تغییر کاربری اراضی ممکن است در منطقه حفاظت شده باشد. بنابراین سازمان محیط زیست با این اصلاحیه مخالفت کرد.

دبیری با اشاره به اینکه تغییر کاربری اراضی نیز زمین خواری محسوب می‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی 240 هکتار از پارک ملی سرخه حصار را در دهه 60 به تعاونی مسکن وزارت جهادکشاورزی واگذار کرد که در حال حاضر تبدیل به معضل شهرک زیتون شده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آمار زمین خواری‌ها در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست از سال 1368 تا آبان ماه 94 در حال استخراج است. بر اساس این بررسی‌ها از میزان یک میلیون و 17 هزار هکتار مناطق چهار گانه 120 هزار هکتار واگذاری اراضی در مناطق چهارگانه از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است. همچنین 50 هزار هکتار از این میزان مورد تصرف قرار گرفته است که به طور کلی یک درصد از کل مناطق چهارگانه واگذار شده و تصرف شده است.

معاون سازمان محیط زیست گفت: بیشترین واگذاری‌ها و تصرف‌ها مربوط به استان تهران و کمترین آنها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.

معاون سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه شورای عالی محیط زیست در یک دوره هشت ساله تشکیل نشد، گفت: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تقاضای تشکیل جلسه شورای عالی محیط زیست صورت گرفت و تا کنون دو جلسه اولی در 13 آبان 92 و دومی در 29 دی 93 تشکیل شد. همچنین از شهریور ماه سال 94 از ریاست جمهوری تقاضای تشکیل جلسه شورای عالی محیط زیست را داریم که مذاکرات 5+1 آنرا به عقب انداخت.

به گفته دبیری قول داده شده که بعد از شورای عالی سلامت، جلسه شورای عالی محیط زیست تشکیل شود. در جلسه اول شورای عالی محیط زیست گزارش‌های مربوط به گرد و غبار، جنگل‌های زاگرس و غیره ارائه شد و فرصتی برای مصوبه نبود اما در جلسه دوم شورای عالی محیط زیست جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده تصویب شد.

۴۷۲۳۶

 

کد خبر 513025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =