روحانی: شور و نشاط ملت در انتخابات فوق العاده بود/ افزایش مناسبات اقتصادی با سوییس  در دستور است

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم بزرگ ایران دو انتخابات بسیار مهم خود را دیروز با شور، نشاط و با شکوه فوق العاده ای برگزار کردند و ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، حجت الاسلام والمسلمین حسن  روحانی در مصاحبه مشترک با «یوهان اشنایدر آمان» رئیس جمهور سوییس پس از مذاکرات خصوصی درباره انتخابات 7 اسفند کشورمان گفت: از شانس خوب رئیس جمهور سوئیس اینکه سفر ایشان در زمانی انجام گرفت که مردم بزرگ ایران دو انتخابات بسیار مهم خود را دیروز با شور، نشاط و با شکوه فوق العاده ای برگزار کردند و ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید.

وی افزود: یکی از مبانی که دو کشور را به هم نزدیک کرده است، استقلال، حاکمیت ملی، دموکراسی و مساله انتحابات است که پایه های اصلی دو کشور ایران و وسوئیس به حساب می آید.

رئیس جمهور فعال شدن و همکاری بیشتر بانک های سوئیس و بانک مرکزی و دیگر بانک ها ایران به منظور ارتقا همکاری های اقتصادی ایران و سوئیس را خواستار شد.

روحانی گفت: افزایش مناسبات اقتصادی در دستور کار ایران و سوئیس است.

رئیس جمهور فعال شدن بیشتر بانک های سوئیس در ارتباط با بانک مرکزی و دیگر بانک ها ایران و همچنین بیمه صادراتی دو کشور، موجب ارتقا همکاری های اقتصادی ایران و سوئیس می شود.وی افزود:بنا شد همکاری دوکشور در قبال عضویت ایران در سازمات تجارت جهانی ادامه یابد.

رئیس جمهور گفت: معتقدیم موضوع حقوق بشر در هیچ کشوری از جهان به نقطه کاملاً مطلوب نرسیده است و همه کشورها برای دستیابی بشر به این حقوق مسلم باید همدیگر را یاری و کمک کنند.

 روحانی پس از دیدار و گفتگو با رئیس جمهور سوئیس در نشست خبری مشترک افزود: در مذاکرات خصوصی و عمومی مسائل مورد علاقه دو کشور ایران و سوئیس به ویژه مسائل اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی گفت: فعال شدن بیشتر بانک های سوئیسی در ارتباط با بانک مرکزی ایران و بانک های کشورمان و همچنین بیمه صادراتی یکی از پایه های اصلی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود که در این نشست بحث و بررسی شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: صنعت ، کشاورزی ، حمل و نقل و فعال شدن خطوط هوایی از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار دو طرفه بود.وی افزود: بنا شد برای عضویت ایران در تجارت جهانی - wto - که در سال 2005 گامی برای عضویت ناظر ایران در این سازمان برداشته شد، همکاری های دو کشور برای عضویت ایران در این مجمع اقتصادی ادامه پیدا کند.

روحانی گفت: همچنین توافقنامه تجاری بین ایران و سوئیس که در سال های گذشته نیمه تمام باقی مانده بود دو طرف تلاش خواهند کرد تا این قرارداد به اتمام برسد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: ما در زمینه های فرهنگی ، روابط بین دانشگاهی ، علمی و تحقیقاتی و نوآوری ها در علوم جدید تبادل نظر کردیم.وی تاکید کرد: در زمینه همکاری های علمی و فنی شش تفاهم نامه بین دو کشور ایران و سوئیس برای همکاری ها امضا خواهد شد.

روحانی اظهار داشت: به دلیل ظرفیت های فراوان جمهوری اسلامی ایران در زمینه گردشگری و ظرفیت طرف مقابل، بنا شد در این زمینه نیز همکاری های دو کشور ایران و سوئیس تقویت شود.وی در ادامه سخنان خود به مسئله حقوق بشر اشاره کرد و گفت: ما در زمینه مسئله حقوق بشر به دلیل مشکلاتی که مسلمانان اروپایی از قبل اسلام هراسی پیدا کرده اند صحبت کردیم.

رئیس جمهور افزود: در سال های اخیر به دلیل مهاجرت مردم از برخی کشورهای منطقه که به دلیل فشار تروریزم ناچار شدند به اروپا سفر کنند و امروز با مشکلات زیادی از لحاظ حقوق بشری روبه‌رو هستند، در این زمینه نیز با هم گفتگو کردیم.

 وی ادامه داد: در مورد شرایط بسیار مشکلی که برای مردم سوریه ، یمن ، لیبی ، افغانستان و پاکستان به لحاظ تروریزم وجود دارد بحث و گفتگو کردیم.

روحانی اضافه کرد: هیچ راهی برای کشورهای جهان جز همکاری ، رایزنی و فعالیت بیشتر برای مبارزه با تروریزم در سراسر جهان وجود ندارد.رئیس جمهور گفت: دو کشور باید از لحاظ مسائل نوع‌دوستانه به آوارگان کشورهای منطقه از جمله سوریه و یمن کمک کنند، مردمی که نیازمند دارو ، غذا و سرپناه هستند و ایران و سوئیس می توانند با همکاری های بیشتر زمینه را برای همکاری کشورهای دیگر فراهم کنند به ویژه در شرایطی که سوریه در آستانه آتش بس قرار دارد.

روحانی افزود: در زمینه مسائل دوجانبه و منطقه ای دارای اختلاف نظر نبوده ایم و نظرهای سوئیس و ایران مشابه یکدیگر بود و دو کشور برای توسعه روابط مصمم هستند و سفر آقای رئیس جمهور آغازی برای توسعه این روابط خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری مشترک با رئیس جمهور سوئیس در پاسخ به پرسش خبرنگار این کشور در این باره که در حوزه دیپلماتیک، چه نقشی علاوه بر نقش اقتصادی برای سوئیس در آینده ایران قائل هستید،گفت: روابط ما با کشور دوست، سوئیس به روابط دوجانبه منحصر نمی شود.

 روحانی افزود: سوئیس به عنوان حافظ منافع، رابط میان ما و امریکاست و نقش خود را ایفا می کند از این پس نیز سوئیس حافظ منافع میان ایران و عربستان است و در این باره نقش خود را ایفا خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت: روابط ما روابط گسترده سیاسی است، از نظر فرهنگی، مردم ما احترام خاصی برای مردم سوئیس قائل هستیم که این زمینه خوبی برای روابط فرهنگی ، علمی و گردشگری دو کشور خواهد بود.وی افزود: در زمینه اقتصادی همواره در گذشته از نظر مالی ، بانکی و بیمه ای ، سوئیس نقش بسیار خوبی ایفا کرده است و امروز هم بعد از برجام می تواند همین نقش ادامه یابد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه رقابت بخش خصوصی در کشور ما باید جدی شود،‌گفت: برخی از انحصارات و برخی رانت‌ها وجود دارد که باید آنها را کنار بزنیم تا بخش خصوصی بتواند در فضای رقابتی ، باز و غیرانحصاری به فعالیت خود ادامه دهد.

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار سوئیسی که از وی پرسید «بازار ایران با چه سرعتی خود را برای اقتصاد دنیا باز خواهد کرد،‌ نقش اقتصاد خصوصی در ایران چیست و تحولات درون اجتماعی و ‌دادن آزادی‌های اجتماعی بیشتر چگونه خواهد بود» افزود:‌ در جمهوری اسلامی ایران زمینه های فراوانی برای فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری وجود دارد.وی تصریح کرد: به همه دوستان و شرکای پیشین تجاری در اتحادیه اروپا و حتی در برخی کشورهای دیگر اروپایی گفته ایم که ما برای سرمایه گذاری در کشورمان آماده ایم.

روحانی گفت: در زمینه های مختلف مثلا در حوزه بالادستی نفت و گاز ، پتروشیمی،‌ راه آهن، بنادر و صنایع ، گردشگری و سایر بخش ها در صورتی که سرمایه خارجی وارد کشور شود می توانیم مشارکت کنیم و همزمان ورود فناوری‌های جدید و اشتغال جوانان مورد نظر ماست.

وی افزود: بخشی از بازار داخلی خودمان را در اختیار آنها قرار می دهیم و همزمان با مشارکت هم،‌بخشی از بازار خارجی را نیز در اختیار خواهیم گرفت و ضمنا به جای بازار 80 میلیون جمعیتی ایران باید یک بازار 400 میلیون جمعیتی منطقه را در نظر بگیرند.
رئیس جمهور ادامه داد:‌ بخش خصوصی در کشور ما روز به روز در حال فعال تر شدن است البته همه فضاها برای بخش خصوصی ما هنوز باز نیست.وی گفت‌: ‌رقابتی که در کشور ما در بخش خصوصی وجود دارد باید رقابت جدی باشد.

روحانی افزود‌: یکی از اهداف این دولت این است که کارها قدم به قدم به بخش خصوصی سپرده شود و بخش دولتی ما از تصدی گری دست بردارد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از پاسخ به پرسش خبرنگار سوئیسی گفت: هماهنگی دیگر در فضاهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما با گذشته متفاوت است و در دو سال و نیم گذشته می بینید که فضاهای دانشگاه های ما با گذشته بسیار متفاوت بوده و فرق کرده است.

وی افزود: می بینید که باندهای مجازی و اینترنت ما با گذشته کاملا متفاوت است،‌ آزادی های اجتماعی به مراتب بیشتر شده و در همین انتخابات حضور و مشارکت مردم را دیدید که تا چه حد زیاد بود و این نشان از امید مردم به آینده است.

روحانی ادامه داد: اگر مردم به آینده امید نداشتند مشارکت دیروز را شاهد نبودیم و معلوم است رئیس جمهور سوئیس نیز کاملا به بخش خصوصی ما امیدوار است و البته خود من هم امیدوارم.

23220

کد خبر 514320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =