ایسنا نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما معتقدیم اگر شرایط این باشد و زمینه های سرمایه گذاری و اشتغال فراهم شود، امنیت در کشورها برقرار شده و جلوی گسترش تروریسم تا حد زیادی گرفته می شود.

علی لاریجانی امروز (یکشنبه 9 اسفندماه) در دیدار با یوهان اشنایدر امان رئیس جمهور سوئیس اظهار داشت: دو کشور ایران و سوئیس همیشه روابط خوبی با یکدیگر داشته و اشتراکات زیادی در زمینه مسائل بین المللی و مسائل هسته ای دارند.

وی افزود: زمینه های توسعه روابط در زمینه های مختلف از جمله فعالیت های علمی و فناوری در ایران فراهم است و ما دانشجویان و فارغ التحصیلان زیادی از دانشگاه های معتبر کشور در حوزه های فناوری داریم که می توانند فعالیت های مشترکی در این حوزه با کشور سوئیس داشته باشند.

رئیس مجلس با اشاره به تنظیم نقشه راه صنعتی در کشور، خاطرنشان کرد: پروژه های زیادی در زمینه های صنعتی و تکنولوژی در ایران در حال اجراست که با توجه به فعالیت های شما در این زمینه ها می توانید در این پروژه ها سرمایه گذاری کنید و با توجه به قوانینی که در مجلس در خصوص تسهیل در سرمایه گذاری به تصویب رسیده، این امر اکنون به راحتی قابل اجرا است.

لاریجانی با اشاره بر نقش برقراری امنیت در منطقه و جهان، تصریح کرد: کشورها باید از جنگ طلبی و رفتارهای متخاصمانه پرهیز کنند زیرا دوران اشغال گری و سلطه طلبی به پایان رسیده و باید اینگونه رفتارها اصلاح شود تا استفاده ابزاری از تروریست‌ها صورت نگیرد، زیرا این امر برای تمام کشورها مسئله ساز خواهد شد.

همچنین در این دیدار یوهان اشنایدر امان رئیس جمهور سوئیس گفت: برای ما افتخاری است که از 140 سال پیش تا کنون با کشور ایران روابط خوبی داشته ایم و ما تلاش داریم که هر چه بیشتر سطح روابط خود را با ایران افزایش دهیم و همچنین خوشحالیم که سهم کوچکی در حل مسئله هسته ای ایران داشته ایم.

وی با اشاره به همراهی دو هیأت علمی و اقتصادی در سفر به ایران، افزود: هیأت علمی ما متشکل از رؤسای بهترین دانشگاه ها و مراکز علمی سوئیس هستند که در روز گذشته توانستند 6 یادداشت تفاهم با طرف های ایرانی به امضا برسانند و این امر نشان دهنده علاقه کشور سوئیس به گسترش همکاری های علمی با ایران است.

رئیس جمهور سوئیس در ادامه اظهار داشت: هیأت اقتصادی ما هم شامل مدیران 40 شرکت مختلف است که در حوزه های مختلف اقتصادی و صنعتی فعالیت دارند و مهمترین تخصصشان در حوزه فناوری است.

وی با اشاره به ترسیم ما با کشور ایران در آینده خواهد بود و مطمئنم که فصل جدیدی از روابط میان دو کشور آغاز خواهد شد و در زمینه های اقتصادی و علمی همکاری های زیادی خواهیم داشت.

اشنایدر امان ضمن تأکید بر حمایت از طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، اظهار داشت: در کشور سوئیس یک سوم بودجه پژوهشی توسط دولت و دو سوم توسط بخش خصوصی تأمین می شود و ما تمام تمرکزمان بر آن است که به تولید فناوری های جدید و تازه دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به وجود اقلیت های مختلف در کشور سوئیس، گفت: سیاست کشور ما بر گفتگو بنا نهاده شده است و در این کشور اکثریتی وجود ندارد و جای آن اقلیت های مختلف با سلایق متفاوت هستند که فقط از طریق گفتمان سعی می کنند با یکدیگر ارتباط نزدیکی داشته باشند.

رئیس جمهور سوئیس تصریح کرد: ما علاقمندیم که این سیاست گفتمان در خصوص روابط میان کشورهای دیگر مانند ایران و عربستان هم صورت بپذیرد تا موارد اختلافی میان دو کشور تا حدودی حل شود.

وی افزود: امیدواریم که با همین سیاست، اوضاع در سوریه، یمن و همه کشورهای درگیر جنگ به زودی حل شود و با برقراری آتش بس بتوانیم پای میز مذاکره نشسته و به ادامه جنگ و خونریزی در این کشورها پایان دهیم و آنچنان که شایسته کرامت انسانی است، زندگی آرام و امنی برای مردمان این کشورها برقرار سازیم، زیرا مهاجرت و پناهندگی به سایر کشورها، دردناکترین تصویری است که می توانیم اکنون شاهد آن باشیم.

27214

کد خبر 514644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =