عضو جامعه روحانیت مبارز می‌گوید گره خوردن بخشی از بدنه اصولگرایان با پایداری ها زمینه ساز ناکامی آنها در انتخابات تهران شد.

حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی در گفت و گو با خبرآنلاین حضور مردم در انتخابات هفتم اسفند را قابل پیش بینی و قابل تحسین دانست و گفت: حضور مردم در پای صندوق‌های رای نشان داد که مردم همیشه راه حفظ نظام و دستاوردهای انقلاب را خوب می‌شناسند، همین بینش و تفکر مردم بوده است که تا امروز این نظام را سرپا نگه داشته است.

وی با بیان اینکه این حضور پرشور مردم پیام‌هایی را به مسئولان و فضای سیاسی کشور مخابره کرد، گفت: مردم با شعارهای غلط و پیام های نادرست آشنا و آگاه هستند و آنها را می‌شناسند. این یک نوید خوب است که مردم به حدی از بلوغ سیاسی رسیدند که هوشیارانه از کنار شعارهای نادرست عبور می کنند و اسیر این شعارها نمی شوند.

عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید براینکه این حضور مردم، مسئولیت مسئولان را بیشتر کرد، خاطرنشان کرد: مردم با حضوری که پای صندوق ها داشتند به مسئولان گفتند آقایان ما در صحنه هستیم شما کجا هستید؟ آیا توجهی به رفاه و معیشت ما دارید؟ آیا خبر از اوضاع اقتصادی و سفره های ما دارید؟ 

طباطبایی افزود: غفلت از معیشت و رفاه مردم بسیار خطرناک است. شرایط امروز مردم در بعد اقتصادی شرایط مناسبی نیست و باید حداقل به شکل مقطعی اقدامی برای حل مشکلات مردم صورت گیرد تا کمی از فشار از روی مردم برداشته شود. امروز جوانان تحصیلکرده ما با بیکاری روبرو هستند، جوانان ما امکانات برای ازدواج را ندارند، مجلس باید در مسیر حل این مشکلات گام بردارد. دلم می سوزد که وقتی انتخابات می شود اتفاقا همین جوانانی که ازدواج نکردند، همین قشری که در رفاه نیستند و تمکن مالی ندارد، همین جوانانی که تحصیلات بالایی دارند و بیکارند بیش از همه در صحنه حاضر هستند. اگر مسئولان غفلت کنند ؛ یقین بدانند که این افراد منزوی می شوند و از صحنه و مشارکت کنار می روند .

استاد اخلاق تاکید کرد: درک، فهم و حتی پایبندی این مردم به انقلاب و نظام بیشتر از برخی مقامات و مسئولان است. این حضور مردم این پیام مهم را به همه مسئولان داد.

حجت الاسلام طباطبایی در ادامه این گفت‌وگو به ناکامی اصولگرایان در تهران اشاره کرد و گفت: بخشی از این ناکامی به اختلافی که بین خود اصولگرایان بود، باز می گردد. غروری که داشتند و متاسفانه الان هم دارند به این شرایط منتهی شد. متاسفانه گروه هایی از اصولگرایان گرفتار یکسری گفتارهای سست شدند.

وی تصریح کرد: بخشی از اصولگرایان به خیال اینکه موفقیت بیشتری کسب می کنند با پایداری ها گره خوردند و از همین بابت هم آسیب دیدند. آنها باور نکردند پایداری ها امروز وجهه خوبی در جامعه ندارند و به خیال خودشان سعی کردند با نزدیک شدن به پایداری ها موفقیت بیشتری کسب کنند ولی دقیقا از همین نقطه شکست خوردند. 

عضو جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از رویکردی که پایداری ها دارند، گفت: نکته خطرناک در رفتار پایداری ها این است که سعی می‌کنند با بدگویی و تهمت زدن به استوانه ها و چهره های با ارزش این نظام و انقلاب، کسب محبوبیت کنند یا به موفقیتی برسند. این رفتار بسیار خطرناکی است که خودشان را مومن و دیگران را فاسق و نادرست معرفی می کنند. خوشبختانه مردم هم متوجه این رویکرد زشت و غلط  آنها شدند و پاسخ منفی به این گفتار دادند.

طباطبایی گفت: ما باید پیرو خط و رویکردی باشیم که رهبری نظام دنبال می کنند. رهبر انقلاب فرمودند حتی کسانی که مخالفین نظام هستند پای صندوق رای بیایند. این سخن ایشان بار روانی مثبتی در سطح جامعه داشت. ما اگر قرار است در مسیری هم قرار بگیریم باید در مسیر گفتار و مشی رهبری باشد. جالب است که مردم سریع مفهوم سخنان رهبری را متوجه شدند ولی برخی آقایان نه. البته برخی بزرگواران و دوستان بودند که با کلام و رفتار خود زمینه را برای حضور باعظمت مردم پای صندوق ها فراهم کردند که شخصا از آنها تشکر می کنم.

این چهره سیاسی اصولگرا در ادامه به انتخابات خبرگان هم اشاره ای کرد و گفت: مجلس خبرگان یک مسند مهم و بزرگ است، کسانی باید وارد این مجلس شوند که توانایی نظارت بالایی داشته باشند، نظارت به معنای ایراد گرفتن نیست، نمایندگان خبرگان باید بر عملکرد رهبری و دستگاه ها و نهادهای زیر نظر رهبری نظارت دقیق و درست داشته باشند.

وی ادامه داد:نیروهایی بودند که توانمند بودند ولی یا وارد مجلس خبرگان نمی شدند یا اگر در مجلس بودند جرات چنین نظارتی را نداشتند، با حضور اقای هاشمی همه این جرات را پیدا کردند که به صحنه بیایند و در مسیر وظیفه ای که دارند حرکت کنند.

طباطبایی گفت: به جرات می گویم آقای هاشمی دوست دار، علاقمند، نزدیک و عاشق مقام معظم رهبری است. عده ای متوجه نیستند و هزارجور حرفهای نادرست می زنند درحالیکه ایشان تمام تلاش خود را در مسیر افزودن و حفظ عظمت رهبری قرار دادند. اما اینکار را عاقلانه انجام می دهند نه مثل برخی افراد جاهلانه و شعاری. 

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: مردم ما دانا و آگاه هستند، با شعار نمی شود آنها را دلخوش کرد، بزرگوارانی که در مجلس خبرگان هستند باید عاقلانه در مسیر حفظ عظمت رهبری حرکت کنند.  رایی که مردم در انتخابات خبرگان دادند پیام های سیاسی مهمی داشت، رای تهران بسیار روشنگر بود و نباید بی تفاوت از کنار آن گذشت. 

این استاد اخلاق در ادامه از طرح برخی مباحث چون لیست انگلیسی در ایام تبلیغات انتخاباتی انتقاد کرد و گفت: واقعا دلم سوخت که چرا عده ای با طرح این قسم شعارها امنیت ملی کشور را به بازی می گیرند، یعنی ایران ما آنقدر سست و ناتوان شده است که انگلیس جرات دخالت در انتخابات ما را پیدا کند؟ شورای امنیت باید ورود کند و بررسی کند که چرا و چه افرادی چنین اظهارات خلاف امنیت ملی را مطرح کردند. 

طباطبایی اظهار داشت: یا مثلا در فلان روزنامه عکس یک مفتی وهابی را منتشر کرده و می نویسند این وهابی گفته به چه کسانی رای بدهید یا رای ندهید، این برای ایران اسلامی که روحانیت همیشه در صحنه داشته واقعا بد نیست؟ این بدترین ضربه به روحانیت نیست که حرف یک وهابی را ملاک اظهارنظر قرار دهیم؟ این افراد یا نمی فهمند یا این پیام سیاسی را از جایی می گیرند و در جامعه منتشر می کنند.

وی گفت: شرایط فعلی را برای بیان برخی مباحث مناسب نمی دانم ولی هشدار می دهم که برخی رفتارها نقش زیادی در ظهور و بروز اقدامات داعشی در کشور دارد. امیدوارم تمامی رای گیرنده ها از مردم در این مقطع رقابت را فراموش کنند و به سمت دوستی و همکاری پیش بروند. 

27219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 515231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 11
  حاجی حالت خوبه ؟؟؟ هاشمی دانسته بر محبوبیت رهبری می افزاید؟؟؟ خداوند است که محبوبیت رهبری را در دل همه ی مردم زیاد میکنه نه دشمن
 • بی نام A1 ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  8 0
  درود بر مرد اخلاق
 • امین IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  8 0
  دوستت دارم. حرف دل مردم را ساده و بی آلایش میزنی . کاش گوشی برای شنیدن و دستی برای آستین بالازدن حل مشکلات پیدا بشه
 • حق گو A1 ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  8 0
  درود بر سید عالیقدر
 • حسینی IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  7 0
  قربون جدت برم سید که حرفهایت منطقی و دلنشین است.
 • مرادی A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  7 0
  آجرکم الله خیرا سید بزرگوار...
 • زيبا A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  7 0
  درود برطباطبايى شجاع كه تقوا ى خود را تثبيت كرد
 • مرتضی A1 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  7 0
  احسنت
 • بی نام IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  7 0
  آقای طباطبایی گرامی ضمن احترام برای شما ،متاسفانه خیلی ها فکر میکنند مردم رعیت هستند و رفتارشان نه در مورد برخورد با مردم اسلامیست نه انسانی ،متاسفانه همنوع دوستی و محبت بین انسانها در جامعه ما روز به روز کمرنگتر می شود و پول و تبعیض جای خیلی روابط راگرفته است .درحالی که همه ما ایرانی هستیم نه بیگانه و دشمن یکدیگر.
 • امیر A1 ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 0
  این چه رفتاری است که بعضی از خط ها یا جملات را ریز می نویسید ؟ من که خوشم نمی آید. وفکری هم به آسیب دید چشم های طرفتان کنید. یا شایدم مخصوصأ کوچک می نویسید که کسی نتواند بخواند.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  5 0
  عالیجناب شما همیشه دوست داشتنی بودید و هستید و خواهید بود . واقعا معلم اخلاق بودن برازنده ی جنابعالی است . همیشه سلامت و پاینده باشید .
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  از بیانات امید بخش حضرت ایت الله طباطبایی در فصول مختلف نهایت بهره را میبریم و عرضه میداریم حاج اقای عزیزشورای امنیت ملی به کدام وکجا ورود کند با چه کسانی برای پدید اورند شعارهای لیست انگلیسی برخورد کند وقتی خیلی از شعارهای تفرقه افکنانه از افراد تحت امر بعضی از اعضای محترم امنیت ملی برخواسته میشود چه باید کرد؟
 • علی IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 8
  سید شما مثل اینکه بیکار هستید هرلحظه نطق میکنید؟
 • بی نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  6 0
  استاد گرامی و روحانی با اخلاق ، بسیار سنجیده فرمایش نمودید انشاء اله که همه متولیان امور به فرمایشات حضرتعالی توجه کافی داشته باشند .
 • abd IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 5
  اولا تهران كل ايران نيست و اصول گرايان در مجوع تعداد كانديداهاي پذيرفته شان بيشتر است پس ناكام واقعي شماها هستيد ثانيا رهبر گفته مردم بيايند پاي صندوق راي نه هركسي با هرگونه سابقه اي صلاحيتش پذيرفته شود كه اين موضوع در آن زمان از طرف شماها به اشتباه ايراد مي شد ثالثا چرا انگليس جرات نكرد از ليست اصل گرايان حمايت كند كه اين جاي تامل و تدبر دارد براي شما رابعا همه بايد تابع و پيرو رهبر باشيم اينكه آقاي رفسنجاني عاشق رهبر هستند مقوله اي جداست كه در رفتارو كردارشان و گفتارشان براي ديگران كاملا هويدا شده است خامسا رفتار داعشي در سال 88 و فتنه هاي آن بروز كرده وگرنه اصول گرايان به هركسي كه برنده انتخابات شده تبريك گفته و كسي براي اعتراض به كف خيابانها نيامده است ولي ما شما رو خيلي دوست داريم
 • سعدى A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  5 0
  خداوندحافظ ونگهدارشمااستادمسلم ديندارى واخلاق نيكوباشدمردم همواره پشتيبان نيكمردان وخوش سيرتان هستندوبسيارازراه نمائيهاى خردمندانه جنابعالى استفاده مينمايند
 • نوید IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  5 1
  واقعن کیهان تا کی میتونه تهمت بزنه و کسی جلوش رو نگیره
 • مجید A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  2 0
  شنیدن و خواندن حرفهای طباطبایی همیشه اموزنده است برای همه . فقط جمله اخر ایشان را باید بصورت واضح شفافسازی کرد . ایشان به رای اورندگان توصیه کردند که وقت رقابت تمام شد و زمان همکاری و دوستی است بله حرف خوبی است باید با دلسوزان هردو جناح مشورت و همکاری کنند تا مشکلات مردم حل شود و بنا به مثل معروف که میگویند دوری و دوستی باید با پایداریها فقط دوستی و سلام وعلیک داشت انهم فقط از دور
 • بی نام A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  این سخن را قبلا هم ما صدها بار عرض کرده بودیم که آقایان ، سروران لطفا نکنید این کار را . ائتلاف اصولگرائی با پایداری ها هیچ سنخیتی ندارد . اصولگرائی همانگونه که از نامش پیداست معنا و مفهومی دارد و بر اساس مرامنامه ای که دارد اصولگرا نامیده شده . اصولگرائی که به شعار نیست . به خدا قسم قصد جسارت ندارم اما بعضی ها اصلا در مرامنامه اصولگرائی که طرفداری از مستضعفین ، تبری از فاسدان و اختلاس گران و ذوب شدن در اندیشه امام باشد نمی گنجند . آنها خود اصولگرا پندارند و باید از سوی اصولگرایان اصلی و ناب کنار گذاشته شوند. خداوکیلی فکر میکنید این ائتلاف باعث سر در گمی چندین و چند درصد از حامیان واقعی این جناح شده باشد ؟
 • پیرو حقیقت A1 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  4 0
  درود بر استاد اخلاق که هیچ گاه از هوای نفس سخن نمیگویند
 • بی نام A1 ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  3 0
  دقیقا هرقدر هر نظامی درهایش را به روی نظرات مختلف باز کند و نماینده های اقشار و گروه های گوناگون را بپذیرد، قوی تر می شود
 • بی نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  40 3
  خدا پدر و مادرتو بیامرزه که تخم مهربانی رو تو وجود شما گذاشته اند
  • بی نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
   1 0
   سید الحق که معلم اخلاقی. کاشکی نصایح شما در سیاسیون تاثیر بزاره
 • مجید A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  0 2
  هشدار می دهم که برخی رفتارها نقش زیادی در ظهور و بروز اقدامات داعشی در کشور دارد. یعنی چی؟
 • بی نام IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  51 2
  درود ورحمت خداوندبراين سيدبزرگوار
 • بی نام A1 ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  43 2
  پایداری ها لیست اصولگرایان بی ارزش کردند و مردم از آن روی گرداندند
  • بی نام IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
   2 0
   هرچی این اصولگرایان می کشند از سهم دادن به پایداری هاس. آخه این چه کاری بود لیست رو دادن زاکانی ببنده
 • احمد A1 ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
  5 1
  استدلال منطقی درود بر شما