روزنامه اعتماد با حجت الاسلام والمسلمین اکبرناطق نوری مصاحبه ای انجام داده است.

 ناطق نوري در بخشی از این مصاحبه که قرار است در ویژه نامه نوروزی منتشر شود گفته است:« من و آقاي روحاني از دوران مدرسه حجتيه در سال ٤٢ با هم آشنا هستيم. در انقلاب، حزب جمهوري اسلامي و در جامعه روحانيت همواره با هم رفيق بوديم. همكاري در مجلس هم با آقاي روحاني هشت سال نيست، تمام آن پنج دوره مجلس با هم بوديم اما هشت سال به عنوان «رييس» و «نايب‌رييس» با هم بوديم.»

«آقاي روحاني هميشه فرد معتدلي بود. هيچ‌گاه در طول تاريخ مجلس آقاي روحاني را به عنوان يك نيروي منتسب به يك جناح خاص نمي‌بينيد. من اين‌طور نبودم و بالاخره در رأس جريان راست بودم و رهبري مي‌كردم. فراكسيون را در داخل مجلس اداره مي‌كردم و در بيرون هم جبهه پيروان خط امام و رهبري و شوراي هماهنگي را مديريت مي‌كردم.»

« آقاي روحاني اصلا اين‌طور نبود و به همين دليل شما مي‌بينيد كه در مجلس سوم كه جناح مقابل ما اكثريت را آورد. ليست جامعه روحانيت در تهران راي نياورد، تنها من و آقاي باهنر راي آورديم آن هم در رده ٢٨ و ٢٩. اما آقاي روحاني راي آورد، به اين دليل كه هم در ليست ما اسمش بود و هم در ليست مجمع روحانيون. چند نفر بودند كه در هر دو ليست بودند. يكي مرحوم «عميد زنجاني» بود، يكي آقاي «دعايي» و ديگر آقاي «روحاني»؛ اينها نيروهاي معتدل مجلس بودند. خب ايشان عضو جامعه روحانيت مبارز بود اما نه به معني اين دسته‌بندي‌ها. حالا هم همان روش را دنبال مي‌كند.»

« ما در مجلس هيچ‌وقت به عنوان «رييس» و «نايب‌رييس» با هم مشكل نداشتيم. مدير خوبي بود و به آيين نامه و قوانين خوب مسلط بود و در مواقعي كه من سفر مي‌رفتم يا اگر در زمان بودجه سه شيفت بود ايشان در اداره جلسه به من كمك مي‌كرد و خيلي هم خوب اداره مي‌كرد. گاهي هم شوخي مي‌كرد و مي‌گفت: «مگر اينكه سه شيفت شود كه ما هم اداره كنيم وگرنه اين رييس هيچ موقع مريض نمي‌شود كه نوبت ما شود. » (خنده) واقعا آقاي روحاني روش معتدلي داشت كه الان هم همان روش اعتدال را دنبال مي‌كند و واقعا هم محسوس است.»
  «  آقاي روحاني هميشه در مجلس كه بود در كميسيون دفاع بود. در مجالس اول و دوم. در مجلس اول، رييس كميسيون دفاع، مقام معظم رهبري بود. من هم عضو همان كميسيون بودم. آقاي روحاني نايب‌رييس كميسيون و جانشين مقام معظم رهبري بود. عضو فعال و مطرح مجلس هم بود. همواره به عنوان يك فرد با سابقه مبارزه، فرهيخته و تحصيل كرده خوش فهم و با استعداد مورد احترام همه بود.»  
رييس مجلس پنجم اما پاسخ جالبي به پيش‌بيني‌اش از احتمال رييس جمهور شدن روحاني در آينده داد و گفت: « اينكه آيا تصور مي‌كردم كه چنين و چنان بشود، بايد بگويم در مورد خودم هم چيزي را كه اصلا تصور نمي‌كردم اين بود كه بروم بالا بنشينم و رييس مجلس بشوم. حالا تقدير اين بود و انتخاب شدم. همه همين‌طور هستند.»

« در همين مساله رياست‌جمهوري سال92  آقاي روحاني خيلي به من اصرار مي‌كرد. آقاي هاشمي هم به من اصرار مي‌كردند كه شما بيا. شايد براي‌تان جالب باشد كه بدانيد در مجمع تشخيص مصلحت نظام كه هستيم بعد از جلسه رسمي، ناهار را نزد آقاي هاشمي مي‌مانيم. چند نفر هستيم كه ناهار را بعد از جلسه مجمع با هم مي‌خوريم كه عده‌اي هم شوخي مي‌كنند و ما را «انجمن اسلامي مجمع» خطاب مي‌كنند. در اين گروه قبل از انتخابات ٩٢ بحث بر سر اين بود كه رييس‌جمهور چه كسي باشد؟ همه اين افراد به من اصرار مي‌كردند كه كانديدا شوم. يادم هست كه يك روزي آقاي روحاني همين بحث را مطرح كرد كه آقاي هاشمي گفت: «خب شما هر دو بياييد.» آقاي روحاني گفت: اين‌طوري كه نمي‌شود و من هميشه نفر دوم فلاني بوده‌ام و ايشان اگر بيايد من حتما نمي‌آيم.» من گفتم: «بنده چون قطعا تصميم دارم نيايم بنابر اين شما بيا و اگر آمدي من حمايت مي‌كنم» و تا اندازه‌اي هم كه از دستم بر مي‌آمد، وظيفه‌ام را انجام دادم؛ راضي هم هستم و براي موفقيت ايشان هم همواره دعا مي‌كنم. »

 

17302

کد خبر 516340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  درو بر احمدی نژد که پته ی شماها را روی آب ریخت
  • بی نام IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   63 8
   اشتباه فرمودی جناب،احمدی نژاد پته ی خودش و همکارانش رو رو آب انداخت.بااون اختلاسها و فسادهای بیسابقه ی تاریخیش.
 • وحید زنجان اوغلی A1 ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  مظلوم ترين دولت بعد از انقلاب با کوله باري از مشکلات به ارث مانده از دولت قبل
 • افتخاری A1 ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  اقای روحانی اصولگرا بود /من خودم در دوره که نامزد مجلس بود در لیست اصولگرایبان به وی رای دادم/آقای ناطق دنبال چیست
  • بی نام A1 ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   60 8
   استاد. بعد از محمود جانتون همه تعاریف عوض شد
  • بی نام GB ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   30 5
   این اصولگرا اون اصولگرا نیست داداش ... ناطق هم اصولگراست ، احمدی نژادم اصولگراست
 • بی نام A1 ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  در اين گروه قبل از انتخابات ٩٢ بحث بر سر اين بود كه رييس‌جمهور چه كسي باشد؟ یعنی مجمع تشخیص مصلحت تصمیم میگیره کی ریس جمهور باشد آیا؟
  • بی نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   19 1
   یه هف هش ده باری بخون ملتفت میشی شیخ ما چه فرمودند.
 • عليرضا A1 ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  14 61
  اي كاش آقاي روحاني همراه اعتدال صداقت هم داشتند ده تا صد روز گذشت و هنوز مشكلات مردم گردن دولت قبليه ، هيچ اميدي به اين دولت با ژنرالهايش نيست. اي كاش دوره دولتها سه ساله بود.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  32 9
  حالا اگر ناطق برای رئیس جمهور کاندید نشد اما اگر برای مجلس شرکت میکرد در اون لیست 30 نفره صد در صد رای میاورد و این یکی از اشتباهات بزرگ ناطق در تاریخ جمهوری اسلامیه
  • سجاد RO ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   7 1
   ناطق دیگه تحمل حرف مفت شنیدن از کیهان و... نداره دیگه دوست نداره وارد عرصه ی قدرت بشه.
 • بینام DE ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  19 3
  خداوکیلی شرافتمندانه بیاییدکمرببندیدوتورم وبیکاری ومشکلات اقتصادی کشورراحل کنید دیگه شماها خودتان رااصلاح کرده ایدحداقل امیدمردم رابخودتان نومیدنکنید درغیراینصورت دیگر مردم درهیچ انتخاباتی شرکت نخواهندکردواین پاسخ بدی است بمردم امیدزندگی بدهیدچون روی شماهاخیلی حساب بازکردند
  • رضا IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
   18 0
   کاملا موافقم.باید جهادی بجنبید منتها روی حساب کتاب وسنجیده
 • دبیر A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  8 21
  پس شما در جلسه رئیس جمهور معلوم می کنید بدا به حال این انقلاب که به دست افرادی مثل شما و فرزندان و دامادها اسیر گشته و هیچ وقت حاضر نبوده اید کمترین تاوان برای این مردم و انقلاب و کشور بدهید. تا ببینیم تاریخ چه قضاوت خواهد کرد
 • ابطحی A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
  11 11
  اصول گراها کلا افراد سیاستمدار وباهوشی هستند از اول انقلاب تا کنون در هر زمانی که وضع اقتصادی یا سیاسی کشور بحرانی بوده عقب نشینی تاکتیکی کردن و اداره کشوررا به اصلاح طلبا یا کارگزارا دادن تا بیشتر خراب شوند همانطوریکه میدونید این دولت در این سه سال بعلت نامناسب بودن وضع اقتصادی حتی یک کارمثبت نتونسته انجام بده و نرخ بیکاری و تعطیل شدن کارخانه ها و اقدام دولت برای برچیدن یارانه ها رکود دربازار و دوبرابر شدن نقدینگی بی پشتوانه و مرعوب شدن در مقابل عربستان که موجب سقوط نفت از 130 دلار به کمتر از25 دلار موجب نارضایتی مردم شده است
  • کلید ساز RO ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۰
   0 1
   من با نظر شما موافقم ولی این را باید قبول کنیم که برخی از اصلاح طلبان در بدنه دولت اصلا نمی دانند که مدیریت با کدام ت نوشته می شود واز طرفی به میانگین سنی هیات وزیران نگاه کنید . بهترین موقعیت است که ما اصلاح طلبان خودمان را نشان بدهیم .اصلاحات باید از بدنه دولت شروع شود وگرنه انتخابات 96 را دودستی به اصولگراها می دهیم
 • بی نام IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
  10 2
  درود بر روحانی و ظریف
 • کلید ساز RO ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۰
  1 1
  آقای ناطق هم مثل هاشمی رفته به طرف بیان خاطرات .خخخخخ