تسنیم نوشت:رئیس جمهوری سابق افغانستان تاکید کرد که مذاکرات صلح که توسط گروه چهار جانبه هماهنگ شده بود، تنها امید برای برقراری صلح در افغانستان بود.

«حامد کرزی» رئیس جمهوری سابق افغانستان پس از اعلام عدم حضور طالبان در گفت‌وگوهای مستقیم با دولت کابل، گفت: مذاکرات صلح که توسط گروه چهار جانبه هماهنگ شده بود، تنها امید برای برقراری صلح افغانستان بود.

کرزی در مصاحبه با روزنامه «هندو» ادامه داد: هر چند که این مذاکرات قرار بود در پاکستان برگزار شود اما اکنون هیچ امیدی برای برقراری صلح وجود ندارد.

این اظهارات رئیس جمهور سابق افغانستان در حالی مطرح می‌شود که طالبان افغانستان روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که در این مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

همچنین وی تاکید کرد که کشورهایی مانند هند، ایران و روسیه باید در این مذاکرات حضور یابند.

کرزی اظهار داشت: بر این باوریم که چین بر پاکستان نفوذ دارد و امیدواریم که این کشور از آن برای برقراری صلح در افغانستان استفاده کند.

طالبان افغانستان اعلام کردند که آمریکا از طرفی نیروهای جدیدی به افغانستان اعزام می‌کند و حملات هوایی و عملیات شبانه انجام می‌دهد و باعث آوارگی هزاران خانواده شده‌ و از سوی دیگر در مورد مذاکرات و نشستهای چهار جانبه تبلیغات می‌کند.

بر اساس این بیانیه‌، دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد این مذاکرات اطلاعی ندارد و هیچ درخواستی هم از آنها برای شرکت در این مذاکرات نشده است.

این در حالی است که «حکمت خلیل کرزی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان نیز اعلام کرده بود که دولت کابل برای پیشرفت روند مذاکرات صلح با دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به توافق رسیده است.

خلیل کرزی در دیدار با هیئت پاکستانی گروه هماهنگی چهارجانبه گفت: دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر از سوی حکومت افغانستان قانونی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در مرحله کنونی روند مذاکرات صلح دفتر سیاسی طالبان در قطر مورد قبول حکومت افغانستان است.

49261

کد خبر 516812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =