پشت پرده میلیاردر ایرانی که اورتون را خریده چه کسی است؟

اردوان فرهادمشیری را امروز اکثر ایرانی‌ها می‌شناسند؛ تاجر ایرانی که حالا نامش با خرید 9/49 درصد از سهام باشگاه اورتون، سر زبان‌ها افتاده است.

داریوش سعیدی - خبرگزاری خبرآنلاین؛اردوان فرهاد مشیری جزو سهامداران باشگاه آرسنال بود اما در لایه‌های قدرت فوتبال انگلیس، همیشه این شایعه مطرح بود که مشیری در واقع فقط یک بازیگر است و بازیگر اصلی علیشیر عثمانوف روس است.
 مشيري ‌‌زاده ايران است. اطلاعاتي كه از او وجود دارد نشان مي‌دهد سهامدار تعدادي از شركت‌هاي فولاد و انرژي در روسيه و بريتانيا است. در سال 2014 رسانه‌ها عثمانوف را ثروتمندترين مرد بريتانيا معرفي كردند اما نام مشيري در بين 10 نفر اين ليست جايي نداشت. رسانه‌هاي انگليسي وقتي اولين بار نام مشيري را هنگام خريد باشگاه آرسنال ديدند، او را مردي معرفي كردند كه به تازگي به جمع ثروتمندها ملحق شده است ولي هنوز اطلاعات زيادي از فعاليت‌هاي اقتصادي و ميزان ثروتش مطرح نبود. در آن زمان گفته مي‌شد مشيري تنها مردي است كه براي عثمانوف بازي مي‌كند. در سال 2007 او 65/14 درصد سهام باشگاه آرسنال را به همراه شريك خود خريداري كرد. وقتي مشيري مقابل رسانه‌ها ايستاد گفت حداقل 25 درصد سهام اين باشگاه انگليسي را مي‌خواهند و در سال 2012 رسانه‌ها فهميدند كه در آن زمان او بلوف نمي‌زد چون موفق شدند 30 درصد سهام آرسنال را مال خود كنند.

4 سال بعد اما اتفاق جالبي افتاد. هفته گذشته بود كه اردوان فرهادمشيري تمام سهام خود را به عليشير عثمانوف فروخت. او 20 درصد از سهام خود را - 10 درصد متعلق به شريكش بود - به ميلياردر روسي 200 ميليون پوند فروخت و در مقابل 9/49 درصد سهام باشگاه اورتون را با ارزش 175 ميليون پوند خريد. هنوز در گمانه‌زني رسانه‌هاي بريتانيا، مشيري در تمام اين داستان‌ها تنها يك بازيگر است‌؛ مردي كه براي عثمانوف بازي مي‌كند. در واقع قوانيني براي خريد و فروش باشگاه‌ها در انگليس وجود دارد كه مشيري مي‌تواند اين قوانين را براي عثمانوف بشكند. گمانه‌زني رسانه‌هاي بريتانيا اين است كه مشيري در اورتون هم براي مرد روس بازي مي‌كند و در واقع مي‌گويند چون خودش نمي‌توانسته سهام اين باشگاه را بخرد، مشيري را بار ديگر وارد بازي كرده است.

عثمانوف چند شركت بزرگ و معتبر در دنيا و در زمينه‌هاي مختلف دارد‌؛ شركت متالواينوست كه كار آن استخراج فلزات براي شركت گازپروم (شركت نفت و گاز روسي؛ بزرگ‌ترين توليدكننده گاز طبيعي و يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي جهان) است. او همين‌طور مالك شركت مگافن دومين اپراتور تلفن همراه كشور روسيه است. عثمانوف همچنين مالك تعداد زيادي شركت انتشاراتي، روزنامه و سهامدار چندين و چند شبكه تلويزيوني از جمله تلويزيون‌هاي ورزشي است. او در حال حاضر بزرگ‌ترين سهامدار باشگاه آرسنال است و همچنين اسپانسر باشگاه دينامو مسكو به شمار مي‌‌آيد.

در انگليس و به ويژه در باشگاه‌هاي بزرگ، محدوديتي‌هايي براي خريد سهام توسط ميلياردرها وجود دارد و عثمانوف توانست با مشيري اين مانع را از پيش رو بردارد. از سويي يك ‌فرد نمي‌تواند در دو باشگاه سهامدار باشد و حالا با حضور مشيري در اورتون، به نوعي عثمانوف در اين باشگاه هم نقش مرد سايه را بازي خواهد كرد البته اينها گمانه‌زني رسانه‌هاي انگليسي است و كسي نمي‌تواند اين خبرها را به صورت رسمي تأييد كند.

41256

 

 


256 41

 

کد خبر 517030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • بی نام IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  34 22
  این آقا هم حتما ب...
 • زهتاب IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  31 8
  نـــــــه باریکلا نـــــــــــــه باریکلا نــــــــــــــــــــــه باریکلا
 • بی نام IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  21 0
  ٤٩/٩درصد درسته