فرماندهان مرزبانی های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان نهممین اجلاس فرماندهان مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرآنلاین، قبل از امضای این تفاهمنامه سرتیپ ستاد قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کشورمان و ژنرال الچین قلی اف فرمانده سرویس دولتی مرزی آذربایجان با یکدیگر دیدار و درباره محورهای مشترک همکاری های مرزی گفت و گو کردند.

در این دیدار که محسن پاک آیین سفیر کشورمان و امیر فرجی معز وابسته نظامی سفارت نیز حضور داشتند، سردار رضائی فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان را مرزهای دوستی خواند و افزود:یکی از مرزهای امن ،سرحدات  مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان است و تامین امنیت خواسته دولتمردان و مطالبات مردم دو کشور است .

وی افزود: جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ایران است که نزدیک به ۶۵۰ کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد که لازمه این مرز طولانی نشست و گفت وگوهایی است که باید بین مرزبانی ها صورت بگیرد.

سردار رضائی جلوگیری از افرادی که تردد غیر مجاز ، صیدهای غیرمجاز و قاچاق کالا انجام می دهند را  مهم دانست و پیشنهاد کرد نشست های مشترک علاوه بر باکو و تهران در شهرهای مرزی نیز برگزار شود.

وی بر انجام مسابقات ورزشی و فرهنگی در طول سال بین مرزبانان دو کشور تاکید کرد و آمادگی ایران برای مقابله مشترک با قاچاق مواد مخدر،جرایم سازمان یافته و تروریسم اعلام نمود.

 سپهبد الچین قلی اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور را موجب تقویت دوستی و تعامل سازنده بخصوصو در مناطقذ مرزی دانست و موافقت خود را با بازدیدهای مشترک فرمانده در مرزهای مشترک اعلام کرد.

وی تروریسم را یکی از آسیب های جدی در منطقه دانست و بر ضرورت مقابله مشترک با این پدیده تاکید کرد.

قلی اف با تقدیر از تلاش های ایران برای مقابله جدی با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر گفت ما آماده همکاری همه جانبه در این زمینه با ایران هستیم.

نهمین اجلاس فرماندهان مرزبانی ناجا و جمهوری آذربایجان به مدت دو روز برگزار می شود و از جمله اهداف آن تحکیم روابط متقابل و ایجاد رابطه حسن همجواری، مبارزه با جرایم سازمان یافته مرزی و گسترش تعاملات مرزی بین دو کشور است.

 تقدیر وزیرکشور آذربایجان از مقابله ایران با قاچاق مواد مخدر

وزیر کشور جمهوری آذربایجان هم در دیدار با فرمانده مزبانی جمهوری اسلامی  نظر مثبت خود در مورد همکاری های مشترک جهت مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، مبارزه با جرایم سازمان یافته و تبادل تجربیات نیروهای پلیس از طریق برگزاری دوره های آموزشی اعلام کرد.

وی با تاکید بر دوستی دائمی تهران و باکو، خاطرنشان کرد که اراده سیاسی سران دو کشور برای توسعه روابط نقش مهمی در این زمینه دارد.

اسوب اف با اشاره به برخورداری ایران از مرزهای مشترک آبی و خشکی با جمهوری آذربایجان از وجود آرامش و دوستی در مرزهای دو کشور ابراز رضایت کرد و گفت: مرزبانی های دو کشور برای حفظ و تداوم امنیت مرزهای مشترک احساس مسئولیت می کنند.

وی ضمن تقدیر از فعالیت های ایران برای مقابله با قاچاق و صدور مواد مخدر اظهار داشت: این کشور از همه امکانات خود برای ارتقای امنیت در مرزهای مشترک با ایران به عنوان یک سیاست راهبردی استفاده خواهد کرد.

فرمانده مرزبانی کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری آذربایجان به ایران و تاکید دو طرف بر لزوم توسعه همکاری های همه جانبه به خصوص مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، ابراز امیدواری کرد که فرماندهی مرزبانی دو کشور بتوانند همکاری های خود را گسترش دهند.

سردار رضائی با تشریح اقدامات موثر ایران برای مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، آمادگی کشورمان برای همکاری با جمهوری آذربایجان جهت مبارزه با تهدیدات منطقه ای و قاچاقچیان مواد مخدر را اعلام کرد.

وی گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط با کشورهای همسایه مبتنی بوده و تعمیق مناسبات با باکو از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 518123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =