کنایه‌های ورزشی روحانی به مخالفان دولت/ سخت‌گیرترین رییس جمهور در قرض گرفتن از بانک مرکزی هستم

رئیس‌جمهور در آخرین روزهای سال 94 از کسانی سخن گفت که پس از پیروزی در مذاکرات هسته ای، لبخند و کف نزدند.

حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح روز سه‌شنبه در مراسم تقدیر از ورزشکاران و مدال‌آوران سال 94 ضمن تقدیر از مدال آوران و ورزشکاران در سال جاری، به توصیف اقدامات دولت در سال 94 پرداخت و ضمن آن با مثال هایی ورزشی، کنایه هایی را روانه افراد و جناح هایی کرد که از توفیقات دولت خصوصا در عرصه مذاکرات هسته ای خوشحال نیستند.

رییس جمهور در این دیدار اظهار کرد: گاهی با یک تیم معمولی بازی می‌کنیم و گاهی با تیم‌های بزرگی مثل برزیل و آرژانتین و اگر در بازی با این تیم‌ها برنده هم نشویم بازی خوب به اندازه برنده شدن در جامعه تاثیر می‌گذارد. اما وقتی با شش تیم قوی دنیا بازی می‌کنیم کار ما بسیار سخت است و کار وقتی سخت‌تر می‌شود که این تیم‌ها بازیکنان‌شان را با هم ترکیب می‌کنند و از میان خود بهترین‌ها را بر می‌گزینند.

وی ادامه داد: شما وقتی به عنوان کشور ایران به مقابله با آن‌ها می‌روید و پیروز می‌شوید برای ملت خود غرور می‌آفرینید اما وقتی کسی برای این موفقیت کف نمی‌زند شما چه لقبی به او می‌دهید یا وقتی گروه یا جناحی پیدا می‌شود که در برابر این پیروزی لبخند را در چهره او و کف محکم در دست‌های او نمی‌بینید. گاهی هم کفی زده می‌شود ولی گفته می‌شود ای بابا، این همه تلاش کردیم سه گل زدیم ولی یک گل هم خوردیم.

اهم سخنان رییس جمهور را در ادامه به نقل از ایرنا و ایسنا بخوانید؛

*بعضی فکر می‌کنند که یک مسابقه از اول تا آخر برای یک نفر برد و برای یک نفر باخت است. مربی بزرگ بازی این بازی اعلام کرده که بازی ما برد -برد است و ما هم پیروزیم چون گل بیشتری زده‌ایم. ما در صحنه جهانی و برای منافع ملی بازی کردیم و درّ گرانمایه این ملت را از ته چاه خارج کردیم و در منزل جهانیان قرار دادیم.

*در سال 94 غنی‌سازی اورانیوم در ایران قانونی شده است. اما سال‌های قبل از آن غنی‌سازی غیرقانونی بود. سال 94 خرید و فروش مواد هسته‌ای آزاد شده است و ما توانستیم در این سال UF6 بفروشیم و کیک زرد بخریم. ما در سال 94 آب سنگین فروختیم. قبل از سال 94 هر کس به ما در زمینه هسته‌ای کمک می کرد خلاف قانون بین‌المللی بود اما امروز همه کشورهای دنیا باید به ما کمک کنند. قبل از سال 94 روابط بانکی و بیمه‌ای ما با دنیا تعطیل بود و فروش نفت از یک حدی به بالاتر ممنوع بود. ما در پتروشیمی، خرید هواپیما، حمل و نقل ، ساخت اتوموبیل تحریم بودیم.

* پس از رفع تحریم‌ها هزینه حمل و نقل دریایی ما 25 درصد کاهش یافت که برخی مراجع جهانی این رقم را 30 درصد اعلام کردند. آیا این افتخار ملی نیست؟ ما در زمان تحریم برای نقل و انتقال ارز حداقل باید ده درصد اضافه پرداخت می‌داشتیم اما امروز ما در برابر قدرت‌های جهانی پیروز شدیم و این یک افتخار بزرگ ملی، سیاسی، حقوقی، اجتماعی و فنی برای تاریخ کشور خواهد بود. ما از سال 94 تا پایان تاریخ افتخار می‌کنیم. افتخار دوم ما اداره کشور در شرایط کاهش بی نظیر قیمت نفت است. سال 94 یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای دولت بود. درآمدهای نفتی ما در سال 90 ، 120 میلیارد دلار و امسال کمی بیش از 20 میلیارد دلار بود. اکنون باید نوسان بازار در اواخر سال 90 را با سال 94 مقایسه کنیم.

* ما در دولت این بحث را داشتیم که در پرداخت حقوق دی، بهمن و اسفند دچار مشکلیم و نمی‌توانیم حقوق را پرداخت کنیم. من هم که با استقراض بانک مرکزی مخالف بودم و معتقدیم باید دنبال راه دیگری باشیم. من سختگیرترین رئیس‌جمهور در خصوص قرض گرفتن از بانک مرکزی هستم اما به هر حال خدا کمک کرد و همه مسئولین نیز کمک کردند و حقوق بهمن را بدون استقراض پرداخت کردیم. اما شما ببینید پول ملی و تورم کشورهای تولید کننده نفت چگونه بوده است. در سال 2015 تورم برخی از این کشورها به 150 درصد رسید و ارزش پول ملی آن‌ها به کمتر از نصف رسید. به طور مثال هر دلار 35 روبل بود که این عدد به 70 روبل رسید.

*ما توانستیم روند کاهشی تورم را ادامه دهیم و تورم نقطه به نقطه را تک رقمی کرده و تورم سالیانه را به 12 درصد برسانیم. شرایط بورس نسبتا خوب است و تناسب خوبی میان ریال و ارز برقرار شد. اکنون باید شرایط اقتصاد ما در رقابت با کشورهای تولید کننده نفت مقایسه شود و وقتی این مقایسه انجام شود موفقیت ما نمود پیدا می‌کند. البته ما مشکلات فراوانی داریم اما سال 95 سال بهتری برای ما خواهد بود و ما شرایط بهتری در اقتصاد خواهیم داشت.

*نباید ورزش ها را ممنوع کنیم و تنها دو الی سه ورزش را آزاد بگذاریم، من همواره تاکید کردم که باید شرایط را در کشور برای ورزش بانوان آماده کنیم. همانطور که در انتخابات هر چه رقابت بیشتر باشد بهتر است در ورزش هم اگر همه ورزش ها را ممنوع کنیم و تنها دو الی سه ورزش را آزاد بگذاریم، رغبت مردم برای حضور کمتر خواهد بود.

* اساس ورزش بر نیاز بدن و روح است، ما هم برای سلامت و هم نشاط روح نیازمند ورزش هستیم و این در فرهنگ اسلام نیز به آن اشاره شده است و در دعاهایمان نیز از خداوند می خواهیم که نشاط، دوری از تنبلی و سستی و عجز و ناتوانی را به ما مرحمت کند.

* برخی چه طور این را فهمیدند که فرهنگ دینی با نشاط جامعه در تضاد است نمی دانم. وقتی یک خارجی وارد کشور می شود اولین نکته ای که به آن توجه می کند، چهره بانشاط و یا چهره گرفته مردم است. این شور و نشاط در چهره مردم موثر خواهد بود و یکی از اموری که باعث نشاط روح و سلامت جسم و نشاط چهره می گردد ورزش است.*ما به ورزش قهرمانی هم نیازمندیم و ورزش قهرمانی الگو، محرک و مشوق ورزش همگانی است» گفت:‌ در ورزش قهرمانی افتخارات ملی آفریده می‌شود و ورزش قهرمانی به لحاظ سیاسی و بین‌المللی هم اهمیت دارد. افتخار ملی جایی آفریده می‌شود که پرچم کشور به اهتزاز درآید. غریو نام ایران شنیده شود و هر ایرانی لذت ببرد. یک علامت وطن‌دوستی همین میدان‌های قهرمانی است. افتخارات ملی به همه اقوام،‌ ادیان و همه تفکرات سیاسی و همه کسانی که به ایران عشق می‌ورزند تعلق دارد. این افتخار ملی موجب وحدت ملی و غرور ملی می‌شود.
* بهترین راه برای شاخص‌گذاری میزان پیشرفت در همه امور رقابت بین‌المللی است و اگر از رقابت بین‌المللی محروم شویم پیشرفت ما متوقف می‌شود. در رقابت‌های بین‌المللی است که ما جایگاه خود را درک کرده، از نواقص آگاه می‌شویم و در صحنه‌های بین‌المللی افتخار می‌آفرینیم.

*برگزاری انتخابات پرشور یکی دیگر از موفقیت‌های کشور در سال 94 بود. در این میدان نیز مدال‌آوران و ورزشکاران کمک کردند و به صحنه آمدند و من از عمق جان خود از شما سپاسگزارم. همیشه ورزشکاران در روزهای مهم و یا سخت ملی حضور داشتند. در جنگ تحمیلی ورزشکاران به صحنه آمدند و در انتخابات نیز مردم را برای حضور تشویق کردند.
* ورزش میدان مسابقه جهانی است و ورزشکاران از روز اول به رقابت جهانی رفتند. ان‌شاءالله هم در سال آینده اتومبیل ما هم وارد رقابت جهانی می‌شود و از پایان سال 95، 30 درصد اتومبیل تولید شده کشور صادر خواهد شد.

*مسئولان از شما ورزش خوب، اخلاقی و جوانمردانه می‌خواهند و مردم هم از شما پیروزی و مدال می‌خواهند. شما این را به هم ضمیمه کنید. قهرمانی و عفاف و حجاب زنان در رقابت‌های جهانی برای ما افتخار است. همواره اخلاق، بزرگواری و جوانمردی به نمایش هویت دینی و اخلاقی و هم‌چنین آداب و فرهنگ اسلامی با ورزش همراه بوده است.
*دولت تمام تلاش خود را برای کمک به ورزش انجام می‌دهد. معتقدم کار را باید به صاحبان همان حوزه واگذار کرد. ما هرچه در حوزه خصوصی‌سازی قدم برداریم و کار را به مردم، فدراسیون‌ها، کمیته‌ها، مربیان و صاحب‌نظران واگذار کنیم موفق می‌شویم؛ زیرا صاحب نظرها بهتر از دولت عمل می‌کنند. نقش دولت فقط کمک به این حوزه است و دولت هر قدمی که لازم باشد برای کمک به حوزه ورزش برمی‌دارد.

 


2727

کد خبر 519425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • قاسم IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  جناب رییس جمهورمعلومه با خودت چندچندی؟تکلیف ملت را مشخص کن.اگر نتیجه این مذاکرات بردبرد بوده پس چرا میگی سه گل زدیم یکی خوردیم؟ظاهرا ریاضیت ضعیفه
  • بی نام A1 ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   66 6
   نفهمیدی.
  • بی نام A1 ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   40 6
   . گاهی هم کفی زده می‌شود ولی گفته می‌شود ای بابا، این همه تلاش کردیم سه گل زدیم ولی یک گل هم خوردیم.معلومه تو سواد صعیف.کی خودش اینو گفت؟نقل قول کرد
  • رضا A1 ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   83 13
   قاسم جان مي دونم منافعي از دست دادي ولي بايد به راي مردم احترام بگذاري.
  • بی نام US ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   58 9
   شما دم عیدی دلواپس نباش.
  • سینا A1 ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   73 13
   ماشاالله روحانی... هرچی یه فردی تو 8 سال خراب کرد داری درست میکنی...سخته اما پیش برو و مطمئن باش مردم با تو هستن... بذار احزاب مخالف تو توهمات خودشون زندونی باشن...بذار برا خودشون تجزیه و تحلیل کنن...هیشکی برا اونا پشیزی ارزش قائل نیست...مهم نتیجس که مطمئن باش مثل همین انتخابات بازم اکثریت با تو خواهند بود...
  • جاسم A1 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   76 9
   شما که ریاضیت قویه بگو 3هزارملیارد چند صفر داره
  • بی نام A1 ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   16 2
   آقای قاسم آن کس که نداند که نداند هیچ وقت نمیفهمه
  • بدون نام ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
   7 1
   منظورشون اينه كه وقتي سه بر يك برنده ميشي كسي نمي بينه و فقط مي چسبند به اون يدونه گلي كه خورديم، در حاليكه ما برنده شديم، من يكي اگر همه خوبان جهان شهادت بدهند كه اين مخالفان خريد هواپيما، ببخشيد مخالفان برجام ، از اين اظهار نظرهايشان حسن نيت دارند باور نخواهم كرد.
 • سید محمد A1 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  63 13
  زنده باد دکتر روحانی ...
 • محمدي A1 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  53 9
  جناب شما يه بار ديگه سخنان دكتر را بخوان متوجه ميشي چه فرمودند
 • رضا A1 ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  3 20
  جناب روحاني يادتون رفت كه بفرماييد برد دراين بازي بواسطه پشتوانه خوبي بوده كه قبليها ساختن والا قبلا هم شما مسئول بوديد وبد جوري باختيد . اي كاش بجاي حرف وكنايه وضع مردم درست بشه .
  • سعییید IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
   0 0
   قبلی ها اگه توان داشتن تحریم هایی که خودشون باعث و بانی برقراریش شدن رو برمیداستن در ضمن کدوم پشتیبانی؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  37 8
  اقای روحانی به داهت ادامه بده ما بهت ایمان داریم و حمایتت میکنیم
 • ایرانی A1 ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  1 7
  شاید داری درست می گی که اقای روحانی توی فقط 4سال تونست خراب کاری های 8ساله ای دوره ای قبل روسروسامان بدهد. ولی مطمین باشد که خراب کاری هایش تاچند دهه گریبان ایران رو خواهد گرفت مخصوصا ازلحاظ نظامی.اتمی..... یادم میاد دولت قبلی ماچنان از لحاظ نظامی جلو رفته بودیم که حتی امریکاوامثال ان هم جریت نگاه به ایران رو نداشتند ولی حالاچی توی مذاکرات برای ایران خط ونشون میکشه که باید فلان موشک یافلان صلاحراداشته باشیم یانه البته به به اهدافش هم رسید اونی هم که گفته بود دوره ای بعدی روحانی برسر کار میاید فکر کنم این قدر ازدنیا عقب هست که نتایج انتخابات 7اسفند تهران به کوشش نخورده. وسلام
 • بی نام IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  2 22
  نمیدونم شاید منظور جناب روحانی از برد عدم فعال سازی سویئفت و سرکار بودن بانکهای ما یا تحریمهای جدید آمریکاست
  • بی نام A1 ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
   0 0
   اره منظورشون اون بود، اب بديم خدمتتون.