مراکش بیش از 80 کارمند سازمان ملل متحد را پس از سخنان بحث برانگیز بان کی مون از صحرای غربی اخراج کرد.

بعد از اخراج کارمندان سازمان ملل از صحرای غربی بان کی مون امروز (دوشنبه) با اعضای شورای امنیت دیدار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مراکش بیش از 80 کارمند سازمان ملل متحد را پس از سخنان بحث برانگیز بان کی مون از صحرای غربی اخراج کرد.

آخرین کارمندان سازمان ملل متحد در صحرای غربی در چارچوب ماموریت "مینورسو" یکشنبه ساعت 18 (به وقت محلی) این منطقه را از فرودگاه "العیون" به مقصد کازابلانکا ترک کردند. آنها قرار است که مراکش را به طور کل ترک کنند.

از شنبه تا یکشنبه 83 کارمند ماموریت مینورسو مستعمره سابق اسپانیا که هم اکنون توسط مراکش اداره می‌شود را ترک کردند. مراکش منطقه صحرای غربی را در سال 1975 به کشور خود ملحق کرد.

تنها یکی از کارمندان خانم سازمان ملل که باردار بود نتوانست از این منطقه خارج شود. رباط خودمختاری بسیاری به منطقه وسیع صحرای غربی زیر نظر حاکمیت مراکش داده است.

در این منطقه که کمتر از یک میلیون شهروند زندگی می‌کنند استقلال طلبان "پولسیاریو" با حمایت الجزایر خواستار برگزاری یک همه پرسی خودمختاری هستند.

ماموریت سازمان ملل در صحرای غربی به نام "مینورسو" از سال 1991 آغاز شده است. این سازمان قصد داشت در راستای این ماموریت بر انجام درست آتش بس میان مراکش و پولیساریو نظارت کند.

پس از سخنان بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اوایل مارس در دیداری از کمپ مهاجران صحرایی، که از کلمه "اشغال" برای بیان جایگاه صحرای غربی استفاده کرده بود، مراکش تصمیم گرفت که تعدادی از کارمندان این سازمان را از این منطقه اخراج کند. رباط همچنین اعطای کمک مالی سه میلیون دلاری خود به این ماموریت را نیز قطع کرد.

قرار است بان کی مون برای اطلاع از مواضع اعضای شورای امنیت درباره مساله مراکش و صحرای غربی با آنها دیدار کند.

5252

کد خبر 520877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =