واکنش‌های جهانی به حملات بروکسل/ اولاند: در حال جنگ هستیم /اوباما:هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم

رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به انفجارهای بروکسل گفت که در حال جنگ هستیم و تمام اروپا هدف قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین انفجارهای زنجیری ای امروز در بلژیک با واکنش مقامات اروپایی مواجه شد رهبران اروپایی عمیق ترین تاسف خود را نسبت به وقوع این حادثه تروریستی اعلام کردند این در حالی است که رهبران جهان عرب نیز به مراتب با مردم بلژیک احساس همدردی کردند در این میان حزب الله لبنان و وزارت امور خارجه کشورمان هم به اقدامات تروریستی داعش در بلژیک از خود واکنش نشان دادند.

بازتاب محکومیت جهانی و رهبران اروپایی از جمله رئیس جمهوری روسیه را در جدول زیر از نظر می گذرانید: در این انفجارها تاکنون 34 تن کشته و 130 تن دیگر زخمی شدند.


اولاند (رئیس جمهوری فرانسه)

در حال جنگ هستیم و تمام اروپا هدف قرار گرفته است. ما نمی توانیم بدون امنیت به ثبات و پایداری اقتصادی برسیم. برای جذب درآمد گردشگری نیاز به امنیت داریم.

باراک اوباما (رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا)

 آمریکا در برخورد با تروریست ها هرکار لازم باشد، می کند
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که در هاوانا، پایتخت کوبا به سر می برد، روز سه شنبه در واکنش به انفجارهای تروریستی در بروکسل گفت: ایالات متحده «هر کار که لازم باشد» خواهد کرد تا حمله کنندگان به بلژیک را به دست عدالت بسپارد.
اوباما امروز در سخنرانی خود در پایتخت کوبا گفت: ما باید فارغ از ملیت یا نژاد یا ایمان خود، در مبارزه با بلای تروریسم با یکدیگر باشیم. ما کسانی که امنیت مردم جهان را به خطر می اندازند می توانیم شکست دهیم و شکست خواهیم داد.

وی که در پایان سفر تاریخی خود به کوبا سخن می گفت، با اشاره به انفجارهای تروریستی امروز در کشور بلژیک، تاکید کرد: ما در محکومیت حمله های تکان دهنده به شهروندان بی گناه، همراه آنان خواهیم بود.


فرانک والتر اشتاین مایر( وزیر خارجه آلمان)

ضمن ابراز همدردی عمیق خود با قربانیان و بستگان آنها، ‏افزود: اروپا در این لحظات سخت با بلژیک اعلام همبستگی می کند. بلژیک تنها نیست و دوستان بلژیکی ما می توانند روی حمایت ‏قاطع آلمان و اروپا حساب کنند. ما مشترکا و قاطعانه جلوی تروریسم خواهیم ایستاد.‏

یواخیم گواک ( رییس جمهوری آلمان)

 نیز با ارسال یادداشت تسلیتی به فیلیپ شاه بلژیک، افزود: خبرهای حملات ‏وحشتناک در فرودگاه و متروی بروکسل شدیدا من را تحت تآثیر قرار داد. این جنایت های وحشتناک را که این همه قربانی گرفت ‏را به شدیدترین لحن محکوم می کنم. بعد از این اقدام خشونت آمیز تروریستی آلمان در کنار بلژیک قرار دارد.‏

پیتر آلتمایر ( رییس دفتر صدراعظم آلمان)

 در پیامی توییتری در همبستگی با دولت بلژیک و اتحادیه اروپا، افزود: ارزش های اروپا ‏قوی تر از خشونت و تنفر هستند. این حملات غیرباورکردنی است. نباید اجازه دهیم که تروریست ها برنده شوند.‏

احمد داووداوغلو ( نخست وزیر ترکیه)

ضمن محکوم کردن این حملات به ملت بلژیک تسلیت گفت و بر لزوم وحدت در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

 هاینز فیشر (رئیس جمهور اتریش)

تروریسم و حمله به غیر نظامیان ، ما را از مسیر دمکراسی خود منصرف نخواهد کرد.

کامرون (نخست وزیر انگلیس)

ازحادثه پیش آمده در بروکسل شوکه شده ام و هر کاری را برای کمک به بلژیک انجام خواهیم داد.

مارک روت (نخست وزیر هلند)

حملات بزدلانه و سبعانه ای در بلژیک رخ داده است. هلند آماده است تا از همسایه خود به هر شکل ممکن حمایت کند.روت افزود: 'در هلند نیز هشیاری بیشتری خواهیم داشت و تمام تمهیدات پیشگیرانه را انجام خواهیم داد.'

الکسیس چیپراس (نخست وزیر یونان)

نباید ترس و تعصب بی جای مذهبی بر اروپا پیروز شود .افکار و دعاهای ما همراه ملت بلژیک است و مردم یونان با بلژیکی ها اعلام همبستگی می کند.

خوزه مانوئل گارسیا ماگالو (وزیر امور خارجه اسپانیا)

از اخبار انفجارهای بروکسل بشدت تکان خورده است. وی معتقد است که داعش مسئول وقایع امروز بروکسل می باشد.

مارتین شولتز (رئیس پارلمان اروپا)

فکر و قلب من با بروکسل و شهروندان این شهر است. وی خطاب به شهروندان دربروکسل گفت: در مکان های امن بمانید و از دستور مسئولان پیروی کنید.

ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا

ایتالیا امروز نشست فوق‌العاده امنیتی درباره حملات بروکسل برگزار می‌کند.

ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه)   

سخنگوی کرملین گفت: پوتین عمیق ترین همدردی و تسلیت خود را به مردم بلژیک اعلام کرده است. پوتین پیام تسلیتی را نیز در رابطه با کشته شدن چندین غیر نظامی در انفجارهای بروکسل، برای فیلیپ پادشاه بلژیک ارسال کرده است.
رئیس جمهور به شدت این جنایات وحشیانه را محکوم کرده و همدردی خود با با مردم بلژیک اعلام نموده و مردم بلژیک اطمینان داده است که روسیه در این شرایط سخت با آنها همبستگی و اتحاد کاملی دارد.

ارل میشل (نخست وزیر بلژیک)

بلژیک هدف دو حمله « کورکورانه، خشونت بار و بزدلانه » قرار گرفته است. ما درباره وقوع حمله بیم داشتیم و بالاخره اتفاق افتاد. وی گفت : از آنچه می ترسیدیم بر سرمان آمد.

دونالد توسک (رئیس شورای اروپایی)

من از بمب گذاری های صبح امروز در فرودگاه "زاوانتم  و منطقه ای اروپایی در بروکسل که در نتیجه آن چندین بی گناه کشته و شماری زخمی شدند، شوکه شدم.
این حملات اقدام قهقرایی دیگری از جانب ترویست هاست که در پی انزجار و خشونت هستند. نهادهای اروپایی به سبب سخاوت دولت بلژیک و مردم این کشور در بروکسل مستقرند. اتحادیه اروپا اکنون نقش خود را برای کمک به بروکسل، بلژیک و اروپا در برابر این تهدید ترویستی ایفا می کند.»

کلاس یوهانیس (رئیس جمهور رومانی)

انفجارات امروز در بروکسل هشداری در این باره بود که تروریسم در قلب اروپا مانده است.
یوهانیس گفت :«ما وحشت زده و غمگینیم و من از این فرصت استفاده می کنم تا مراتب تسلیت و همدردی کامل خودم را با کسانی که از این حادثه آسیب دیده اند، به مقامات بلژیکی و به مردم این کشور ابراز کنم.» ما بی نهایت نگرانیم و رویدادهای بروکسل را تحت نظر خواهیم گرفت.» وی تاکید کرد :«اگر فرضیه وقوع یک حمله تایید شود، این رویدادی است که به ما نشان می دهد تروریسم در قلب اروپا مانده است.»

استفان لووین (نخست وزیر سوئد)

انفجارهای امروز در بروکسل را «حمله به اروپای دموکراتیک» توصیف کرد.

 

ایران (سخنگوی وزارت خارجه)

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه انفجارهای تروریستی امروز بروکسل را محکوم و با خانواده های قربانیان و ملت و دولت بلژیک ابراز همدردی کرد.

جابری انصاری افزود: تکرار عملیات های تروریستی در نقاط مختلف جهان، نشان دهنده تهدید مشترک تروریسم و افراط گرائی برای همه جهانیان و ضرورت رویاروئی و برخورد یکپارچه و همه جانبه با این پدیده شوم و کانون های پشتیبانی سیاسی و عقیدتی و مالی از آن است.

 

حزب الله لبنان

مراتب همبستگی کامل خود را با مردم بلژیک و شهروندان بی گناهی که قربانی حمله تروریستی شدند، ابراز داشت. در بیانیه حزب الله لبنان آمده است: انفجارهای امروز بلژیک نشانه شدت گرفتن خطر گروه های تروریستی تکفیری است و هیچ نقطه ای در دنیا از شر این گروه ها و تفکرات جنایتکارانه آنها در امان نمانده است.
حزب الله افزود: تکفیری های انتحاری و کشورهای منطقه ای و جهانی که حامیان فکری و مادی و معنوی آنها به شمار می آیند مسئول جنایت هایی هستند که از شهری به شهر دیگر درحال جابجایی است. این انفجارها بار دیگر خطر گروه های تروریستی را گوشزد کرد و نشان داد که اروپا و بقیه کشورهای دنیا گرفتار همان آتشی شده اند که برخی حکومت ها در سوریه و بقیه منطقه برافروخته اند.

موگرینی (رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا)

ما همچنان منتظر خبرهای دقیق تری درباره شرایط و نحوه حملات در بروکسل هستیم اما کاملا روشن است که ریشه های دردی که در منطقه خودمان احساس می کنیم بسیار یکسان است و ما نه فقط در اینکه قربانی می دهیم متحد و همدرد هستیم ، بلکه در واکنش به این اقدامات و جلوگیری از بنیادگرایی و خشونت، با یکدیگر متحد هستیم.
فواد معصوم ( رئیس جمهوری عراق)     در بیانیه ای با محکوم کردن حمله های تروریستی بروکسل با دولت و مردم بلژیک ابراز همدردی کرد.

تشکیلات خودگران فلسطین

با محکوم کردن حمله های تروریستی بروکسل خواستار همکاری همه کشورهای جهان برای مبارزه ریشه ای با تروریست در جهان شد.
انور قرقاش
وزیر امور خارجه امارات نیز با ابراز همدردی با دولت و خانواده جان باختگان این حمله تروریستی گفت: مواضع امارات در مبارزه با تروریست همواره ثابت و محکم بوده است.

صباح احمد جابر الصباح امیر کویت

حمله های تروریستی بروکسل را محکوم کرد.

بحرین

بحرین نیز با محکوم کردن حمله های بروکسل این اقدام تروریست ها را تلاش برای بر هم زدن استقرار و آرامش در جهان شمرد که به دنبال جلوگیری از رشد جوامع جهان هستند.

الازهر

الازهر مصر با محکوم کردن حمله تروریستی بروکسل، جنایت های تروریست ها مخالف تعالیم اسلامی یر شمرد.

وزارت خارجه سوریه

انفجارهای بروکسل را محکوم کرد و بار دیگر تاکید کرد که تروریسم هیچ حد و مرزی ندارد و در نتیجه سیاست‌های غلط و اهمالکاری در قبال تروریسم ایجاد شده است.سوریه با خانواده قربانیان این حملات ابراز همدری کرد.

پاپ فرانسیس

پیه‌ترو پارولین وزیر امور خارجه واتیکان در پیامی برای ژوزف دو کسل اسقف اعظم مشلان-بروکسل اعلام کرد:

«پاپ فرانسیس، آنهایی را که کشته شدند، مشمول رحمت خداوند می کند و از طریق دعا در درد و رنج اقوام آنها، شریک است».براساس این پیام، «پاپ یک بار دیگر خشونت کورکورانه ای را محکوم می کند که باعث این میزان درد و رنج می شود و، با استدعا برای هدیه صلح از جانب خداوند، به الطاف الهی برای خانواده های عزادار و مردم بلژیک متوسل می شود».


52310

کد خبر 521160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =