ایرنا نوشت: آمریکا و اتحادیه اروپا از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواستند در مورد مناقشه قره باغ خویشتندار باشند.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای که در تارنمای این اتحادیه منتشر شد، از طرفین مناقشه خواست تا فوری درگیری ها را پایان دهند، آتش بس را رعایت کنند و از اقدامات یا سخنانی که اوضاع را متشنج می کند پرهیز کنند.
موگرینی از تلفات و بخصوص قربانیان غیرنظامی درگیری های دیروز ابراز تاسف کرد.

در این بیانیه حمایت کامل اتحادیه اروپا از تلاش های گروه مینسک اعلام شد و موگرینی از طرفین مناقشه خواست تلاش برای دستیابی به راه حل صلح آمیز مناقشه ناگورنو- قره باغ را از سر گیرند.

به گزارش ایرنا، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای که تارنمای وزارت امور خارجه این کشور منتشر کرد، 'به شدت' نقض گسترده آتش بس را در خط تماس ناگورنو - قره باغ که منجر به تلفات نظامی و غیرنظامی شد، محکوم کرد.
کری ضمن تسلیت به تمام خانواده های داغدار، از طرفین خواست 'ضمن خویشتنداری، از تشدید خصومت ها پرهیز کنند و به آتش بس کاملاً پایبند باشند' و تاکید کرد که این مناقشه راه حل نظامی ندارد.

به گزارش ایرنا، «حسین جابری انصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته، تشدید درگیری ها درمنطقه قره باغ میان آذربایجان و ارمنستان را موجب نگرانی شدید جمهوری اسلامی ایران دانست و دو همسایه شمالی را به خویشتنداری و توقف فوری درگیری دعوت کرد.

روز گذشته بلافاصله بعد از انتشار اخبار درگیری های منطقه قره باغ، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت که رئیس جمهوری روسیه از سرگیری درگیری مسلحانه در خطوط تماس در منطقه مورد مناقشه قره باغ به شدت نگران شده است.
پسکوف اظهار کرد: پوتین طرف های مناقشه قره باغ را به برقراری فوری آتش بس و خویشتنداری دعوت کرده تا از قربانیان جدید در منطقه جلوگیری شود.

از سوی دیگر، کارگروه موسوم به گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا، روز شنبه با ابراز نگرانی از افزایش تنش ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، خواستار توقف درگیری نظامی دو کشور در منطقه قره باغ شد.
گروه مینسک با انتشار بیانیه ای مشترک، استفاده از زور در منطقه قره باغ را بشدت محکوم و از کشته شدن مردم، از جمله غیرنظامیان در این منطقه ابراز تاسف کردند. گروه مینسک سال 1992 توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) برای حل مشکل قره باغ تاسیس شد.

در موضع گیری ای متفاوت، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به درگیری بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره باغ گفت: اگر گروه سه گانه مینسک سهل انگاری نمی کرد و با عزم راسخ پیگیر حل موضوع می شد، اکنون شاهد چنین درگیری هایی نبودیم.

اردوغان که در آمریکا به سر می برد، این مطلب را روز شنبه (گذشته) به دنبال شرکت در مراسم گشایش مسجد جامعی که سازمان امور دیانت ترکیه در آمریکا ساخت، عنوان کرد.
وزارت امور خارجه ترکیه نیز شنبه شب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: توپخانه ارمنستان بامداد شنبه در منطقه قره باغ شروع به تیراندازی به سوی آذربایجان کرد که علاوه بر نظامیان، افراد غیرنظامی را نیز تحت تاثیر قرار داده است و ترکیه این حملات را محکوم می کند.
در این اطلاعیه که در تارنمای رسمی وزارت خارجه ترکیه منتشر شد، آمده است: ترکیه ، ارمنستان را به رعایت آتش بس در ناگورنو - قره باغ فرا خواند و خواستار توقف درگیری ها میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان شد.
وزارت خارجه ترکیه ضمن تسلیت به مردم و دولت جمهوری آذربایجان، از ارمنستان خواسته است آتش بس را رعایت کرده و به درگیری ها خاتمه دهد.

بر اساس اعلام رسمی طرفین در درگیری هایی که در دو روز گذشته در نواحی مرزی منطقه قره باغ رخ داد، 12 نظامی آذربایجانی و 18 نظامی ارمنی کشته شدند. طرفین مدعی تلفات در میان اتباع غیرنظامی خود نیز هستند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال ها است که بر سر منطقه ارمنی نشین قره باغ که جزیی از جمهوری آذربایجان بوده و اکنون به همراه بخشهای دیگری از خاک جمهوری آذربایجان در تصرف ارمنستان قرارداد، با یکدیگر مناقشه دارند.
سال 1988 نیروهای ارمنی جنگ خود را برای تصرف این منطقه آغاز کردند که مدتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تشدید شد، و در سال 1994 منجر به برقراری آتش بس شد.
مقامات این ناحیه خود را یک کشور مستقل می دانند، ولی تا امروز هیچ کشوری این جمهوری خودخوانده را به رسمیت نشناخته است.

52310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 523635

برچسب‌ها