۰ نفر
۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۳

دکتر محمود گلزاری در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین براساس نظریه‌ی بامریند، ویژگی‌های چهار گروه از والدین و نتایج و پیامدهای تربیتی آنان را شرح داده است.

این روانشناس در بخشی از مطلبش نوشته است:

«براساس بررسی‌های دیانا بامریند، روان‌شناس معاصر، شیوه‌های تربیتی و فرزندپروری والدین را می‌توان با دو محور توقع و درخواست‌هایی که پدر و مادر از فرزندان خود دارند و میزان پذیرش و حمایتی که از آنها به عمل می‌آورند، طبقه‌بندی کرد. از برخورد این دو محور، چهار شیوة استبداد و زورگویی؛ آسان‌گیری(به‌اصطلاح لوس ‌بار آوردن)؛ رها کردن و بی‌تفاوتی؛ و اقتدار به دست می‌آید.»

این عضو وبلاگ نخبگان خبرآنلاین درباره امتیازات والدین «بااقتدار» نوشته است:

«ثابت شده است که فرزندان والدین بااقتدار(به‌خصوص پدر)، از نظر روانی و اخلاقی سالم و از نظر تحصیلی و اجتماعی موفق بار می‌آیند، زیرا: والدین و فرزندان با هم گفت‌وگوهای سازنده، صمیمانه و دوطرفه دارند. این بده‌بستان‌های کلامی، به رشد ذهنی فرزند کمک کرده و اساس محکمی را برای کفایت درونی و اجتماعی او پی‌ریزی می‌کند. مباحث جدی و صمیمانه خانوادگی که در آنها قواعد ارزشی و انتظارات، آموزش داده شده به تصمیم‌های مشخص می‌رسد. این امر به فرزند کمک می‌کند تا روابط اجتماعی را بهتر درک کند و نقش خود را به‌خوبی بشناسد و به سطح مطلوبی از قضاوت اخلاقی برسد. چون روابط صمیمانه همراه با احترام و پذیرش منطقی میان پدر و پسر و مادر و دختر برقرار می‌شود، همانند‌سازی با والد همجنس به‌خوبی صورت می‌پذیرد؛ چرا که یکی از عناصر مهم همانند‌سازی که نقش زیادی در کسب هویت جنسی و موفقیت در ازدواج دارد، ارتباط گرم و احترام‌آمیز با والد همجنس است.»

برای خواندن متن کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 523681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =