ایرنا نوشت: «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه سیاست کشورهای غربی در بسیاری موارد متناقض معیارهای بین المللی است، گفت: در حل هیچ مساله ای نمی توان به تلاش های غرب تکیه کرد و به کمک های آن امید بست.

به گزارش ایرنا، اسد روز یکشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی گفت: مهم ترین درسی که از حوادث سوریه گرفتیم، پلیدی سیاست های غرب است که کاملا آشکار شد.
رئیس جمهوری سوریه گفت: غرب غیرصادقانه رفتار می کند و در مسائل مختلف، سیاست خارج از اصول و معیارهای قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل را اجرا می کند.
وی ادامه داد: در حل هیچ مساله ای نمی توان به تلاش های غرب تکیه کرد و به کمک های این کشورها امید بست. هر قدر که دوستان بهتر باشند، سریعتر و با خسارت کمتر می توان راه حل را پیدا کرد. به همین دلیل رهبر هر کشوری باید بتواند کشور دوست بیابد تا در دوره بحران در کنار آن بماند.
وی با اشاره به شرایط و آزمون بسیار سخت و دشواری که سوریه در سال های اخیر تجربه کرد، اظهار داشت: برای هیچ کشوری آنچه را که بر دولت و مردم سوریه گذشت، آرزو نمی کنم.
رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر آزمون بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. اما باید به این واقعیت توجه کنیم که در جهانی زندگی می کنیم که قوانین بین المللی و اصول اخلاقی و سیاسی حاکم نیست. هر رویدادی ممکن است در هر نقطه جهان رخ دهد.
وی ادامه داد: آنچه در مورد تجربه ما در سوریه می خواهم بگویم اول این که هر گونه مظهر افراط گرایی مذهبی یا سیاسی یا پافشاری جنون آمیز بر هر ایده ای برای جامعه مخرب است.
اسد گفت: باید در بنای ساختار جامعه از افراط گرایی پرهیز کرد و این وظیفه دولت و نیز تمام اجزای جامعه و شهروندان آن است. مورد دیگر این که در وقوع بحران در جامعه در کشوری هر رهبر کشور یا سیاستمدار تصمیم سازی باید بداند که مردم آن کشور مدافع است.
وی ادامه داد: به همین دلیل برای برگزیدن طرح حل و فصل بحران باید به این واقعیت توجه داشت که این طرح مطابق با سنت ها و رسوم و تاریخ و آرمان های ملت آن کشور باشد.
رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد: بنابراین اصل نسخه خارجی برای حل مساله نمی توان از خارج پذیرفت. از خارج فقط می توانند دوستان برای کمک بشتابند که امروز شاهد هستیم ایران و روسیه چنین اقدام می کنند.
وی افزود: اما اگر اراده داخلی وجود ندارد و روابط خوب و حسنه میان مردم و دولت برقرار نیست یافتن راه حل ناممکن می شود.
رئیس جمهوری سوریه روز چهارشنبه نیز در مصاحبه با خبرگزاری روسیا سگودنیا با تاکید بر لزوم تداوم مذاکرات سوریه گفت: به حل و فصل سیاسی مساله سوریه از راه مذاکره و گفت و گو امیدوارم. هدف اصلی این مذاکرات کسب توافق در مورد تشکیل دولت سازش ملی است.
رئیس جمهوری سوریه حمایت خود را مذاکرات سوریه تحت نظارت سازمان ملل اعلام و خاطرنشان کرد: این مذاکرات امکان دستیابی راهکار سیاسی را فراهم آورده است.
بشار اسد با اشاره به نتایج دور اخیر مذاکرات ژنو اظهار داشت: دور اخیر مذاکرات سوریه زمینه را برای آغاز مذاکرات موفق (به منظور حل اختلافات در سوریه) فراهم آورد. اگر این آهنگ مذاکرات حفظ شود دورهای بعدی سازنده خواهد بود.
رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان کرد: البته هنوز نمی توان گفت در مذاکرات ژنو به نتایجی دست یافته ایم اما از موارد اصلی یعنی تعیین اصول اساسی شروع کرده ایم که بر اساس آن مذاکرات پیش خواهد رفت. در مذاکرات ژنو، هیات رسمی دمشق عمدتا با استفان دی میستورا نماینده دبیر کل سازمان ملل در سوریه و نه هیات گروه های معارض که در آینده گفت و گو می کنیم، مذاکره کرد.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد قانون اساسی جدید سوریه گفت: پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه در طول چند هفته آینده تنظیم و آماده خواهد شد و تا ماه اوت که از طرف وزیر خارجه آمریکا برای تدوین قانون اساسی سوریه اعلام شده است، فرصت کافی وجود دارد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات مسکو خاطرنشان کرد: روسیه و آمریکا توافق کردند تا ماه اوت زمینه برای دوره انتقالی در سوریه و تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید فراهم شود.
رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگری از اظهارات خود به ناکامی ائتلاف آمریکایی در سوریه اشاره و اعلام کرد: اشغال حدود یک سال شهر تدمر توسط تروریست ها گواه بر ناکامی ائتلاف آمریکایی است.
وی خاطرنشان کرد: آزادسازی تدمر توسط ارتش سوریه که با حمایت روسیه انجام گرفت، مورد دیگری است که رویکرد غیرجدی اعضای ائتلاف آمریکایی را در مبارزه با گروه های تروریستی به وضوح نشان داد.
بشار اسد تصریح کرد: هیچ راه دیگری برای دفاع از سوریه جز مبارزه با تروریسم وجود ندارد.البته روند حل و فصل سیاسی هم مهم است اما راه اصلی مبارزه با تروریسم است.
وی خاطرنشان کرد: ملت و دولت سوریه و ارتش این کشور برای پیروزی مصمم هستند و نیروهای سوری برای آزادسازی تمام نقاط کشور از دست تروریست ها عزم راسخ دارند.
وی گفت که پس از آزادسازی تدمر باید عملیات برای آزادی دیرالزور تدارک دیده شود و در همین حال نباید اجازه داد شهر رقه در کنترل تروریست ها بماند و آزادی این شهر و مناطق دیگر حتما در دستور کار ارتش سوریه خواهد بود.
رئیس جمهوری سوریه همچنین از پشتیبانی روسیه در جنگ با تروریست ها قدردانی کرد و آن را عامل مهم در به دست آمدن پیروزی های اخیر ارتش این کشور در سرکوبی تروریست های داعشی خواند.
بشار اسد در ادامه تصریح کرد که حضور نظامی روسیه در سوریه نه فقط برای تامین امنیت این کشور بلکه برقراری امنیت جهان مهم است.
وی گفت: حتی اگر اوضاع سوریه باثبات شود سوریه به همکاری های امنیتی با روسیه و حضور نظامی این کشور در خاک خود نیاز خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد که حضور نظامی روسیه در سوریه برای مبارزه موثر با تروریسم لازم است حتی اگر وضعیت سوریه ثبات بیابد. حضور نظامی روسیه در سوریه اشغال نیست بلکه عامل تحکیم ثبات و امنیت کشور است.

4949

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 523747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =