ایلنا نوشت: عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید به آرای مردم احترام گذاشت، زیرا جایگاه رأی مردم همانند جایگاه ولایت فقیه از پایه‌های اصلی انقلاب است.

آیت الله سیدمحمد غروی با اشاره به بداخلاقی‌های سیاسی پس از انتخابات اخیر به ویژه حمله به برخی از منتخبان مردم، اظهار داشت: در شرایطی هستیم که بیش از هر چیزی نیاز به وحدت و انسجام داخلی داریم.

اهم سخنان وی به شرح زیر است:

**حضور بالای مردم در انتخابات ۷ اسفند، نشان دهنده این است که مردم پای نظام و انقلاب هستند و از این رو انتظار این است که ما این حضور را فراتر از دیدگاه‌های جناحی ارج گذاشته و برای آن احترام قائل شویم.

** اگر زمینه‌های اختلاف در جامعه آشکار شود، دشمنان کشور خوشحال شده و باعث می‌شود که فشار خود به نظام و اصالت‌های انقلاب را بیشتر کنند، کما اینکه با دقت به اخبار و اطلاعات رسانه‌های خارجی، این موضوع قابل فهم است.

**هر حرکت نفاق افکنی که بخواهد توسط هر شخص یا گروهی انجام گیرد، کمک کردن به دشمن و بی‌اثر کردن دستاوردهایی مانند حضور پرشور مردم در انتخابات یا مثلا برجام و توافق هسته‌ای است که برای پیشرفت نظام انجام شده است.

** باید حرمت افرادی که به عنوان شناسنامه انقلاب اسلامی ایران هستند را حفظ کنیم و البته آن بزرگان نیز مراقب باشند که تلقی‌های خاصی برای دغدغه مندان انقلاب ایجاد نکنند.

** مطبوعات و رسانه‌ها نیز باید توجه کنند که رأی مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای جایگاه است و باید به آرای مردم احترام گذاشت، زیرا جایگاه رأی مردم همانند جایگاه ولایت فقیه از پایه‌های اصلی انقلاب است.

**تلاش‌هایی که دیپلمات‌های برجسته کشورمان در قضیه توافق هسته‌ای و برجام انجام دادند بسیار عالی بود به گونه‌ای که حیرت دشمنانمان را برافروخت؛ عملا دیدیم که دشمنان کشورمان در مقابل فهم و تدبیر دیپلمات‌های کشورمان و فهم و درک آنان خضوع کردند، به گونه‌ای که امروز برخی از مخالفان داخلی دولت آمریکا، از آن ابراز نارضایتی شدید و به پیروزی جمهوری اسلامی ایران اقرار و اعتراف می‌کنند.

**برجام و توافق هسته‌ای فرصتی برای ایران شد تا از زیر بار تحریم‌های ظالمانه‌ای که قصد داشت کشور ما را به انزوا بکشد رهایی یابیم؛ آن هم نه فقط تحریم‌های آمریکا، بلکه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل؛ از طرفی آن تحریم‌های سابق، حقوق مسلم و سرمایه‌های کشورمان را بلوکه کرده بود و برای برخی از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و... کشور نیز محدودیت‌هایی را اعمال می‌کرد اما اکنون با بسیاری از کشورهای دنیا امکان تبادلات اقتصادی وجود دارد. 

**باید فرصت پسابرجام را قدر دانسته و آن را به جهت مثبت پیش ببریم، نه اینکه خدای ناکرده این فرصت را تبدیل به تهدیدی برای خود و در ‌‌نهایت تضعیف نظام کنیم؛ قطعا تلاش برای بی‌خاصیت کردن و ضایع کردن دستاوردهای برجام مورد نظر مقام معظم رهبری نیست.

** باید حواسمان در داخل کشور جمع باشد و از فرصت پیش آمده از توافق هسته‌ای و برجام، در جهت منافع کشور و‌‌ همان اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب آن را مطرح کردند، استفاده کنیم.

** مسائلی که رهبر معظم انقلاب در خصوص بحث توافق هسته‌ای و برجام مطرح می‌کنند، نه برخورد سلبی با این موضوع که بیشتر هشدارهایی است تا مسئولان مورد غفلت قرار نگیرند؛ حتی خود مسئولین دولتی هم می‌گویند که اگر تذکرات و هشدارهای ایشان نبود، اصلا نمی‌توانستیم به موقعیت کنونی برسیم. نباید این طور باشد که افرادی، برخی محکمات مقام معظم رهبری را تبدیل به متشابهات کرده و سپس از آن سوءاستفاده کنند

** نباید با غیرواقع بینی و احساسات کورکورانه در جهت تضعیف دستاوردهای دولت از جمله برجام اقدام شود.

** همگان باید بدور از حب و بغض‌ها، واقع بین باشند و عقلانیت را به کار ببندند و این طور نباشد که ما موفقیت دیگران از جمله مسئولین نظام را نادیده بگیریم و این زمینه‌ای برای تضعیف آن‌ها در سطح بین الملل باشد، چرا که دیپلمات‌های کشورمان زمانی می‌توانند در سطح بین الملل از حقوق ملت ایران به درستی دفاع کنند که از داخل کشور دلگرم باشند؛ اگر افرادی هم در داخل کشور هستند که منتقد عملکرد دولت هستند، توجه داشته باشند که انتقاد سازنده جدای از تخریب است و اگر واقعا دلشان برای نظام می‌سوزد نباید کاری کنند که اقتدار نمایندگان نظام جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل خدشه دار شود.

**نظر رئیس جمهور در پیام نوروزی در خصوص برجام۲ ناظر بر فعالیت‌های داخلی و رونق اقتصادی در درون کشور بود و سخن رهبر معظم انقلاب نیز هشدارهایی به دشمنان بود که مبادا فکر نکنند در مسائلی که به حاکمیت ملی ما مربوط می‌شود می‌توانند شاهد چیزی شبیه به توافق هسته‌ای باشند؛ بنابراین سخن و نظر رهبر معظم انقلاب و همین طور سخن و نظر رییس جمهور هر دو درست و صحیح است ما گاهی عبارات متشابه سوءتفاهم‌هایی را ایجاد می‌کند که در چنین مواقعی خود مسئولین باید به این مسئله ورود کنند.

27219

کد خبر 524582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =