ورود محمد بن سلمان پیش از پدرش به قاهره، بوسه ژنرال‌های مصری بر شانه ملک سلمان و تدابیر امنیتی شدید و استقرار زره‌پوش‌ها و نفربرهای زرهی در خیابان‌های قاهره از جمله حاشیه‌های سفر پر سر و صدای حاکم عربستان به سرزمین فراعنه است.

 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی از امروز پنجشنبه نوزدهم فروردین برابر با هفتم آوریل، سفر رسمی پنج روزه خود به مصر را آغاز کرد، سفری که با حاشیه‌های زیادی هم همراه بوده است که به این شرح است:

-پیش از ورود سلمان بن قاهره، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر که با حمایت‌های گسترده مالی، سیاسی و رسانه‌ای آل سعود، محمد مرسی را از قدرت کنار زد و جای وی را گرفت، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت به خادم الحرمین در وطن دومش خیر مقدم عرض می‌کنم.

-سلمان را هیئتی متشکل از 80 نفر از شاهزادگان و مقامات آل سعود همراهی می‌کنند.

- محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و به عبارتی مرد همه کاره این روزهای عربستان، پیش از آنکه پدرش وارد قاهره شود، با هواپیمای شخصی خود وارد شد تا مقدمات و جدول سفر و برنامه‌های دیدارهای سلمان را پیگیری کند.

-تدابیر امنیتی شدیدی در فرودگاه قاهره و خیابان‌های منتهی به آن تا کاخ ریاست جمهوری برقرار شده است.

- عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در سایه حفاظت شدید محافظان خود وارد فرودگاه شد.

-سرلشکر "صدقی صبحی" فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع و صنایع جنگی مصر به استقبال ملک سلمان در سالن تشریفات فرودگاه رفت.

- تدابیر امنیتی شدید در اطراف ساختمان پارلمان مصر که قرار است سلمان در آن سخنرانی کند به طوری که شمار زیادی از نیروهای امنیتی و پلیس در آن مستقر شده‌اند. چهار دستگاه زره‌پوش ضد شورش، 6 دستگاه نفربر نیروهای امنیت مرکزی در اطراف ساختمان کلیسای کاخ الدوباره استقرار یافته‌اند.

- نیروهای امنیتی ایستگاه اتوبوس‌ها در میدان عبدالمنعم ریاض و ایستگاه مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌ها را همزمان با سفر شاه سعودی به قاهره تخلیه کردند.

- منابع مصری به الیوم السابع گفتند ساختمان پارلمان طی 48 ساعت گذشته شاهد سفر هیئت‌های امنیتی سعودی برای تامین امنیت و فراهم شدن مقدمات ورود وی به پارلمان است تا از وی تقدیر به عمل آید. صندلی‌های ردیف‌ اول پارلمان برای اعضای هیئت سعودی در نظر گرفته شده است.

-هیئت‌هایی از سوی پارلمان مصر هم در مراسم استقبال از شاه سعودی حضور داشتند.

- نکته قابل توجه هنگام ورود سلمان به فرودگاه زمانی بود که ژنرال‌های مصری هنگام روبرو شدن با سلمان بر شانه وی بوسه می‌زدند.

- دو کودک مصری با در دست داشتن دسته گل به استقبال شاه سعودی آمدند، نکته جالب این‌که، محافظان سلمان، کودکان را بالای دست بردند تا وی بتواند دست نوازشی بر سر آنها بکشد.

-پس از استراحت کوتاه سلمان در سالن تشریفات فرودگاه، وی به همراه عبدالفتاح السیسی در سایه تدابیر امنیتی راهی کاخ الاتحادیه شد.

- سفارت عربستان هم ضیافت شامی را با حضور مقامات دولت و پارلمان مصر به افتخار شاه سعودی ترتیب داده است که شامگاه جمعه در محل سفارت برگزار می‌شود، دعوت‌نامه‌هایی برای شمار زیادی از مسئولان و نمایندگان پارلمان مصر از جمله علی عبدالعال رئیس پارلمان و معاونانش ارسال شده است.

4949

کد خبر 524980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =