ایسنا نوشت: معاون آسیا و اقیانوسیه وزیرامور خارجه اعلام کرد که چهل‌وپنجمین نشست معاونین وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر، خردادماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

ابراهیم رحیم‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی ایسنا با اشاره به اینکه چهل‌ و چهارمین اجلاس معاونین وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر در طی هفته گذشته در روز سه‌شنبه و چهارشنبه در بکو برگزار شده است، اظهار کرد: حدود 22 الی 23 سال است که این مذاکرات در حال انجام است و تاکنون 44 جلسه داشته‌ایم و به طور میانگین هر سال دو جلسه برگزار شده است.

وی با بیان اینکه چهل‌وسومین جلسه قبل از پایان سال 94 در عشق‌آباد برگزار شد، تصریح کرد: جلسه بعدی که چهل‌وپنجمین جلسه خواهد بود در تهران برگزار خواهد شد و جلسه بعدی آن طبق آنچه که پیش‌بینی شده در شهر آستانه قزاقستان برگزار خواهد شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه همچنین با بیان اینکه در همان موقع بعد از جلسه کاری معاونین و کارشناسان جلسه وزرای خارجه در شهر آستانه برگزار می‌شود، ادامه داد: طبق آنچه که پیش‌بینی شده این جلسه احتمالا تیرماه برگزار خواهد شد.

رحیم‌پورهمچنین با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ در این راستا ت پایان سال 1395 و یا اوایل سال 1396 اجلاس سران در شهر آستانه برگزار می‌شود، ادامه داد: در این جلسات که تاکنون 44 جلسه آن برگزار شده است بر روی کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بحث و گفت‌وگو شده است و قرار است این کنوانسیون تکمیل شود.

وی افزود: درواقع درصدد هستیم که با تصویب این کنوانسیون بتوانیم آن را جایگزین دو توافقنامه‌ای بکنیم که در زمان شوروی تصویب شده بود.

وی با اشاره به نظرات پنج کشور حاشیه دریای خزر و اینکه بحث‌ها در این ارتباط در بخش‌های مختلفی دنبال می‌شود، گفت: تعدادی از این بندهای کنوانسیون تکمیل شده است و در مورد چند موضوع از جمله مساله خط مبدأ و تقسیم بستر و زیربستر دریای خزر بحث‌ها ادامه دارد و این مسائل هنوز مورد تفاهم قرار نگرفته است.

این مقام مسئول در وزارت خارجه به دستور کار چهل‌وپنجمین اجلاس معاونین وزرای خارجه دریای خزر در تهران اشاره کرد و گفت: در این نشست در مورد مسائلی مانند کشتیرانی، شیلات، ترانزیت و موضوعات باقی‌مانده دیگر بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد و ما همه تلاش داریم که بحث کنوانسیون به جلو برود.

معاون وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه شعار کلی این است که این دریا باید دریای صلح و دوستی باشد و منابع آن به صورت عادلانه و منصفانه تقسیم شود و با توجه به ضوابطی که تعریف می‌شود باید در این ارتباط بین کشورهای مرتبط اجماع صورت بگیرد، گفت: جلسه باکو نیز جلسه خوبی بود. اختلاف‌نظر ویژه‌ای نبود و تعداد دیگری از بندهای کنوانسیون به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه در مورد مسائلی که باقی می‌ماند تلاش این است که در جلسه وزرای خارجه و سران تفاهم ایجاد شود، به موضوع خط مبدأ اشاره کرد و گفت: برای موضوع خط مبدأ یک فرمول مهندسی در حقوق دریایی وجود دارد که براساس آن می‌توان عمل کرد. ما معتقدیم که باید در این روند حق و عدالت رعایت شود.

رحیم‌پور در مورد درصدهایی که در رسانه‌ها در مورد سهم ایران در دریای خزر مطرح می‌شود، گفت: آنچه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود منطبق با قانون‌مندی نیست و باید براساس حق و عدالت و موضوع جغرافیا سهم هر کشوری مشخص شود.

5252

کد خبر 525325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =