۰ نفر
۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۴

العالم نوشت: روزنامه الاخبار لبنان نوشت که سیسی در این توافقنامه از حاکمیت مصر به نفع عربستان چشم پوشی کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه الاخبار در گزارش خود آورده است: درپی امضای توافقنامه ترسیم مرزها بین مصر و عربستان سؤالات زیادی ذهن مصری ها را به خود مشغول کرده است: بسیاری معتقدند که این توافقنامه از جزایر صنافیر و تیران که از دهه پنجاه قرن گذشته تحت حاکمیت مصر بوده و نقطه عبور و کنترل راهبردی به شمار می رود، به خاطر ریاض چشم پوشی کرده است.

روزنامه الاخبار افزود: مفاد این توافقنامه مبهم توصیف شده و تاکنون جزئیات آن اعلام نشده است و اطلاعات نهایی درباره جزئیات این توافقنامه که در نشست های شورای هماهنگی مصر و عربستان در طول شش ماه اخیر به طور سری به آن دست یافته شد، وجود ندارد.

این درحالی است که برخی منابع مصری در گفت و گو با روزنامه الاخبار مصر گفتند: این توافقنامه شامل دو جزیره تیران و صنافیر است که از دهه پنجاه قرن گذشته تحت حاکمیت مصر می باشند.

این جزایر در منطقه "ج" قرار دارند که از بیشترین اماکن طبیعی مورد استقبال گردشگران در جنوب صحرای سینای مصر به شمار می روند و سفرهای دریایی منظم برای این جزایر برگزار می شود و در اوج فصل گردشگری درشرم الشیخ با استقبال زیادی روبرو است. اما اهمیت راهبردی جزایر یاد شده در واقع شدن آن در ورودی و خروجی خلیج عقبه است و می توان با بستن آنها تردد دریایی در بند ایلات در فلسطین اشغالی را متوقف کرد.

به نظر می رسد که این توافقنامه با وجود انتقادات وارد شده به نظام عبدالفتاح السیسی از زمان درز اطلاعاتی درباره آن، در پارلمان طرفدار دولت در مصر تصویب شود. حتی احمد النجار رئیس هیئت مدیره موسسه دولتی الاهرام مصر در سخنان کوتاهی گفت: این جزایر به طور کامل متعلق به مصر است و سربازان مصری جان خود را برای آن در جنگ نثار کرده اند.

این درحالی است که درخواست ها برای اعلام جزئیات توافقنامه برای افکار عمومی در مصر مطرح شده است؛ بویژه که نخست وزیر دولت بر حفظ محرمانه بودن این توافقنامه تا ارسال آن به پارلمان اصرار می ورزد.

52310

کد خبر 525406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =