۰ نفر
۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۶
جان کری در هیروشیما عذرخواهی نکرد

آنطور که پیش بینی می شد جان کری بابت حمله اتمی کشورش به ژاپن، از توکیو عذرخواهی نکرد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از یورونیوز، وزرای خارجه هفت کشور صنعتی برتر جهان، با شرکت در مراسمی نمادین در پارک و موزه یادبود صلح هیروشیما، خاطره قربانیان بمباران اتمی این شهر را گرامی داشتند.

نشست دو روزه وزرای خارجه «جی ۷» با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از روز دوشنبه در این شهر آغاز شد.

در این میان، جان کری، وزیر خارجه آمریکا با سفر به هیروشیما، نخستین مقام بلند پایه آمریکایی لقب گرفت که بعد از بمباران اتمی این شهر توسط ارتش آمریکا (در جریان جنگ جهانی دوم)، از آن بازدید می کند. سفری که شاید بتواند زمینه بازدید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از این شهر را در جریان نشست ماه آینده سران «جی ۷» در ژاپن، هموار کند.

کری در دیدار با فومیو کیشیدا، همتای ژاپنی خود گفت: «سفر من به هیروشیما در بردارنده مفهومی ویژه با هدف تقویت روابط دو جانبه و مسیری است که دو کشور در این سالهای دشوار پس از جنگ دوم پیموده اند.»

با این حال همانطور که پیش بینی می شد کری بابت حمله اتمی کشورش به ژاپن، از توکیو عذرخواهی نکرد.

در جریان استفاده آمریکا از بمب اتمی در جنگ جهانی دوم که نخستین استفاده جنگی از سلاح اتمی در جهان بود، تنها در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ۲۲۰ هزار نفر، عمدتا غیرنظامی، بلافاصله یا اندکی بعد بر اثر تشعشات ثانویه مواد رادیواکتیو جان باختند.

5252

کد خبر 525991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =