ایرنا نوشت: ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا که بامداد امروز - سه شنبه -به تهران آمده است، در مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدآباد مورد استقبال رسمی حسن روحانی قرار گرفت.

روحانی و رنتزی پس از پخش سرود ملی دو كشور از یگان تشریفات حاضر در محل سان دیدند. رییس جمهوری و نخست وزیر ایتالیا سپس هیات های عالی رتبه دو كشور را به یكدیگر معرفی كردند.

رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ایتالیا بلافاصله پس از پایان مراسم استقبال رسمی، وارد مذاكرات دوجانبه شدند و پس از آن در مذاكرات هیات های عالی رتبه شركت كردند.

بر اساس این گزارش، یك هیات بزرگ 250 نفری سیاسی و اقتصادی با دستور كار گسترش و ارتقای روابط دوجانبه در دوران پسا تحریم نخست وزیر ایتالیا را در سفر به تهران همراهی می كنند.

علاوه بر دیدار با رییس جمهوری؛ دیدار و گفت و گو با دیگر مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، توسعه همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور در دوران پسا تحریم و حضور فعال شركت ها و سرمایه گذاران ایتالیایی در ایران از اهداف سفر رنتزی بیان شده است.

وزیر آموزش و پرورش و دانشگاه ها، برخی معاونان وزارتخانه ها، روسای موسسه بیمه ضمانت صادرات «ساچه»، شركت نفت «انی» و اتحادیه صنایع «كنفیندوستریا»، موسسه تجارت خارجی «ایچه» ، نمایندگان شركت های كوچك و متوسط، صاحبان صنایع و مدیران ارشد بانك های بزرگ ایتالیا نخست وزیر این كشور را در سفر به تهران همراهی می كنند.

نخست وزیر ایتالیا كه همواره بر اراده رم برای توسعه روابط با ایران در تمامی زمینه ها و جبران سهم از دست رفته این كشور در دوران تحریم های غربی تاكید می كند، در جریان سفر روحانی در ماه ژانویه گذشته به ایتالیا گفت: ایتالیا قصد دارد گام های جدید و بلندی در تحكیم روابط دوستانه با ایران بردارد و در این راستا احیای جاده ابریشم می تواند سرآغازی در روابط جدید دو كشور باشد.

ایتالیا در پی توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی در تكاپو برای تبدیل شدن به نخستین شریك تجاری ایران در اروپا است و سفر وزیران امورخارجه، امور زیربنایی، توسعه اقتصادی و كشاورزی به ایران حاكی از تلاش رم برای بازسازی روابط با تهران است.

تبادل هیات های دولتی و تجاری میان دو كشور نیز در سال 1394 افزایش چشمگیری داشت. آغاز فرآیند برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران در نتیجه مذاكرات هسته ای و توافق نهایی، صاحبان صنایع در ایتالیا را امیدوار كرده است تا به جایگاه پیشین خود به عنوان نخستین شریك تجاری ایران در اروپا بازگشته و آلمان را پشت سر بگذارند.

ایتالیا درصدد است به حجم مبادلات تجاری با ایران در سال 2010 میلادی یعنی هفت میلیارد یورو بازگردد و خسارت های سال های اخیر ناشی از تحریم ها را به سرعت جبران كند.

در پی سفر دكتر روحانی به رم توافق های متعددی به ارزش 17 میلیارد یورو به امضا رسید و نخست وزیر ایتالیا هم در جریان این دیدار با تاكید بر اینكه در ایران فرصت های زیادی برای شركت های كوچك و متوسط ایتالیایی وجود دارد گفت: این تنها آغاز راه است و بخش های زیادی از انرژی تا بهداشت وجود دارد كه دو كشور می توانند در آن فعالیت بیشتر انجام بدهند.

ایتالیا نخستین كشور اروپایی بود كه از اهمیت انتخاب روحانی در انتخابات ریاست جمهوری استقبال كرد و «لاپو پیسلتی» معاون وزیر امورخارجه وقت را به عنوان نماینده خود به تهران فرستاد.

بر اساس گزارش موسسه آماری «یوروستات» مبادلات تجاری ایتالیا با جمهوری اسلامی در سال 2014 میلادی از مرز یك میلیارد یورو گذشته است و این كشور پس از آلمان دومین شریك تجاری ایران در اتحادیه اروپا به شمار می رود.

17216

 

کد خبر 526349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
  5 1
  خوش اومدن
 • بی نام A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
  4 5
  ثمری هم داره اینا دویست دوستا می آن ایران . فقط می آن و می رن توافقی صورت نمی گیره .