۰ نفر
۱۷ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۶:۰۲

عضو مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان گفت: جنین فریز شده بعد از 10 سال در اصفهان با قرار گرفتن در رحم مادر خویش متولد شد.

 به گزارش فارس ،سید اسدالله کلانتری  افزود: مادری که 10 سال پیش به روش لقاح آزمایشگاهی دو قلو باردار شده بود یک جنین خود را در مرکز باروری و ناباروری اصفهان فریز کرده بود.

وی با اشاره به اینکه بعد از 10 سال مادر خواستار فرزند دوم خود شده بود با قرار دادن جنینی که برای نخستین بار در کشور 10 سال به صورت فریز در آمده بود به علت اینکه قابلیت تکثیر و تقسیم سلولی داشت در رحم مادر قرار گرفت و قبل از عید فرزند دوم خود را متولد کرد.

عضو مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان با بیان اینکه حداقل مدتی که یک جنین فریز شده در ایران تنها چهار سال فریز شده است، افزود: برای نخستین بار است که یک جنین فریز شده با سابقه 10 ساله به رحم مادر منتقل شد.

وی اظهار داشت: در بارداری‌های مصنوعی که 10 تا 20 تخمک بارور می‌شود، تنها یک الی دو تخمک به رحم مادر منتقل و مابقی فریز می‌شود که هم‌اکنون بیش از 4 تا 5 هزار جنین فریز شده در مرکز باروری و ناباروری استان اصفهان داریم.

کلانتری ادامه داد: هر جنین فریز شده دارای هشت سلول است که اگر در 50 درصد از موارد سلول‌ها مرده باشد از انتقال آن به رحم مادر جلوگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه احتمال ایجاد عارضه برای این جنین در کودکی و بزرگسالی کم است، اضافه کرد: به تازگی در انگلستان جنینی که 10 سال فریز شده باشد، اجازه انتقال به رحم مادر را دارد.
کلانتری گفت: جنین‌های فریز شده در گذشته تنها در 60 درصد از موارد شانس برگشت داشتند، اما این در حالی است که از سه سال گذشته به روش انجماد شیشه‌ای که جزو روش انجماد سریع است احتمال برگشت جنین فریز شده به 90 درصد بر می‌گردد.

وی با اظهار اینکه جنین‌های فریز شده در درجه منهای 190 فریز می‌شوند که در این درجه از سرما هیچ نوع فعالیت بیولوژیکی انجام نمی گیرد و هیچ اتفاقی برای جنین حادث نمی‌شود، افزود: زمانی که انتقال تخمک به رحم مادر سبب ایجاد مشکل یا بیماری برای مادر شود و عوارض هیپر استیمولیشن به دنبال داشته باشد یا در صورتی که مادر مبتلا به یک بیماری سخت باشد، جنین فریز و بعد از رفع مشکل به رحم منتقل می‌شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 52813

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =