معاون رییس جمهور در مرکز امور زنان و خانواده گفت: با این‌که قرآن همواره به شأن، مقام و منزلت زن تاکید داشته است؛ اما در این 40 - 50 سال گذشته آنچنان که باید به نقش زنان توجه نشده است و گاهی مورد انواع هجمه‌ها و برچسب‌ها قرار گرفته‌اند و از ظرافت‌ و حقایق‌ها به دور بوده است. هرچند گویا هنوز کم‌وبیش گاهی با این مشکل روبه‌رو هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در مراسم تجلیل از منیره گرجی قرآن‌پژوه و اولین و تنها نماینده زن مجلس خبرگان که در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد با بیان این‌که خدا را شاکریم که در سالی که آغاز و پایان آن نام نبوی است و در آستانه هفته معلم، توفیق برگزاری مراسم نکوداشت بزرگ بانویی نصیب‌مان شد، اظهار کرد: ایشان از ابعاد مختلف سرآمد روزگار است و زندگی سراسر مجاهدت داشته است و دردهایی که از زندگی به ما آموخته را همه می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تاریخ این مجاهدت‌ها را می‌توانیم به دو دسته قبل و بعد از انقلاب اسلامی تقسیم کنیم. این بانوی بزرگوار قبل از انقلاب در دوران مبارزه یک مبارز مسلمان و فعال بود و به عنوان یک خطیب همه از فن خطابه و سخنوری ایشان بهره می‌بردند و در تربیت و روشنگری نسل زنان انقلابی از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. همه شاگردان ایشان هنوز خاطره‌های سخنرانی‌های پرشور و هیجان‌انگیز ایشان را در آن روزگار به یاد دارند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: ایشان از همان اول ابتدا در تلاش بودند که بتوانند جایگاه و نقش زنان را که در کتب آسمانی به آن پرداخته شده است برای جامعه روشن و بیان کند. این بانوی سخت‌کوش و صبور قرآن‌پژوه همواره قرآن را در دستور زندگی خود داشته است و تا امروز هم لحظه‌ای آن را رها نساخته است و بدین ترتیب با اخلاصی که در علم و عمل داشتند و با اتصال به نورانیت قرآن توانستند زنان جامعه را هدایت کنند؛ چرا که نکات ظریفی از جایگاه و منزلت زنان در قرآن مطرح است.

مولاوردی تاکید کرد: با این‌که قرآن همواره به شأن، مقام و منزلت زن تاکید داشته است، اما در این 40 - 50 سال گذشته آنچنان که به نقش زنان توجه نشده است و گاهی مورد انواع هجمه‌ها و برچسب‌ها قرار گرفته است و از آن ظرافت‌ و حقایق‌ها گاهی به دور بوده است. هرچند گویا هنوز کم‌وبیش گاهی با این مشکل روبه‌رو هستیم.

وی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سرکار خانم گرجی به عنوان تنها زن مجلس خبرگان انتخاب شده است و این انتخاب اعتراض برخی از منتخبان مجلس را برانگیخت به گونه‌ای که تهدید کردند که اگر او مجلس را ترک نکند خودشان از مجلس می‌روند و واکنش ایشان در برابر این اعتراض‌ها در یک جمله کوتاه اما پرمعنا و پر از پیام خلاصه می‌شود و آن این بود که من بر مسئولیتی که مردم به من واگذار کرده‌اند استوارم و هر کسی که نمی‌تواند حضور یک زن را تحمل کند برود.

به گزارش ایسنا، مولاوردی در ادامه با بیان اینکه این بانوی قرآن‌پژوه در جلسه علنی مجلس خبرگان قانون اساسی از حقوق زنان دفاع کرد، یادآور شد: ایشان با یادآوری جایگاه حقوق زن در اسلام و اینکه زن در دیدگاه اسلام چه جایگاهی دارد، خطاب به دیگر اعضای آن مجلس گفت: چون در پیشگاه قرآن مسوول هستم، به این مهم توجه دارم. ایشان در قانون اساسی و بویژه اصول خاصه زنان و خانواده تاثیر بسزایی در مراحل مختلف داشته‌ و به موازات آن و پس از فراغت از نمایندگی مجلس خبرگان با درس‌هایی که خود از قرآن آموخته بود در حوزه عمل دستاوردهای ارزشمندی داشت. در نقاط روستایی محروم بشاگرد و مناطق زلزله‌زده همواره حضور داشت و در مجامع و کنفرانس‌های جهانی از هیچ خدمتی فروگذار ننمودند.

وی ادامه داد: ایشان در کنار شاگردان و سایر همراهان بنیانگذار موسسه‌ای شد که به مطالعات و تحقیقات مسائل زنان می‌پردازد و با طرح ابهامات و سوالات روز و اعطای آن به محضر امام (ره) و آیت‌الله جوادی آملی در یک کسوت فعال مدنی و اجتماعی ظاهر شدند و نقل شده است که امام (ره) به واسطه حجت‌الاسلام والمسلمین توسلی ایشان را تشویق به جنبه قرآنی برای پاسخ به کارهای پیش رو کرده‌اند. همچنین آیت‌الله جوادی آملی به انگیزه و با هدف به پاسخ به سوالات جلسات مجالس بحث و درس طولانی با طلاب داشته‌اند که حاصل آن کتاب "زن در آینه جمال و جلال الهی" است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه افزود: موسسه مطالعات و تحقیقات مسائل زنان پس از راه‌اندازی به برکت وجود این استاد بزرگوار پیشرفت‌های زیادی داشته است. ایشان در صبر و ایثار و از خودگذشتگی و پشتکار الگوی همه ما در همه این سال‌ها است. اولین مراسم از نکوداشت‌ها را به سرکار خانم منیر گرجی اختصاص دادیم تا بتوانیم از نیم قرن مجاهدت و اندیشه‌ورزی ایشان تقدیر کنیم. ایشان گامی جدی جهت آشنا کردن نسل جوان با سرمایه‌های ملی و با اتکاء به ارزش‌های دینی و باورهای معنوی برداشته‌اند و قدر مسلم کمترین تاثیرگذاری این حرکت تغییر نگاه‌ها و باورها به شایستگی و صلاحیت زنان جامعه است.

مولاوردی ادامه داد: تغییر نگرش نسبت به زنان جامعه تنها زمانی میسر و ممکن می‌شود که بتوانیم تفسیر و برداشت‌هایی که با روح اسلام و آموزه‌های اصیل قرآنی پایه‌گذاری و برابری می‌کند، در جامعه داشته باشیم. بعد از رحلت پیامبر (ص) برخی به حاشیه راندن گفتمان اسلام در باب زن می‌خواستند خودنمایی کنند. در این زمانی که با تکنولوژی ارتباطات در ارتباط هستیم با استفاده از هر موقعیت و فرصتی باید بتوانیم آموزه‌های عمیق قرآنی را که مبتنی بر کرامت انسانی و عدالت است با تبیین عقلانی به جوانان ارائه بدهیم و ما باید از مسائل قرآنی برای سیاست‌گذاری و قرائت صحیح در رابطه با امور معنوی و مسائل زنان در جامعه بهره ببریم. فرهنگ قرآنی از تاریک‌ترین دوران جاهلیت موفق به حرکتی عظیم شده است و امروز نیز می‌تواند پاسخگوی ابهامات جهانی و تغییرات جدی و نابی در گفتمان فرهنگی باشد.

همچنین رييس سازمان محيط زيست طي سخناني در مراسم نكوداشت منيره گرجي قرآن پژوه و تنها زن عضو مجلس خبرگان قانون اساسي گفت: بانو گرجي در زماني كه برخي تنها تبعيت محض از قرآن را پذيرا بودند، جسارت انديشه ورزي در قرآن را به ديگران آموخت.
معصومه ابتكار روز دوشنبه در مراسم نكوداشت بانو منيره گرجي افزود: ايشان همواره به شاگردانشان توصيه مي كردند در شرايط سخت به قرآن پناه ببرند.
وي در عين حال گفت: در شرايطي كه برخي با تعصبات بسيار داشتند ايشان جسارت انديشه ورزي در قرآن را به شاگردانشان توصيه كرد كه كاري بسيار بزرگ است.
رييس سازمان محيط زيست گفت: در شرايطي كه هجمه و تهمت هاي ناباورانه به دين و پيامبر رحمت اين روزها وارد مي شود ديدگاه ايشان همچنان بسيار ارزشمند است.
ابتكار با اشاره به جايگاه انسان كنوني گفت: انسان كنوني سرگشته و هدف نهايي را گم كرده است.
معاون رييس جمهوري در بخشي ديگر از سخنانش گفت: يكي از كاستي هاي نظام كشور ما عدم مفاهمه كافي با جهان است.
وي افزود: در حاليكه تنها برخي از شخصيت هاي سياسي عاليرتبه كشور با دنيا ارتباط برقرار كردند كه ما در اين زمينه كاستي هاي زيادي داريم ولي بانو گرجي در جلسات بين المللي كه حضور دارند مفاهمه مطلوبي با نظام بين المللي برقرار مي كنند.
وي گفت: نوع مفاهمه ايشان از يك انديشه ورزي متعالي برخوردار است.
ابتكار گفت: بانو گرجي نگاه صحيحي از قرآن كه در آن به برابري زن و مرد توجه دارد را عرضه مي كند.
منيره گرجي متولد ۱۳۰۸ در تهران است كه داراي تحصيلات حوزوي بوده و تنها زن عضو مجلس خبرگان قانون اساسي بود.
وي پايه گذار نخستين سازمان مردم نهاد مربوط به مسائل زنان است كه تحت عنوان مؤسسه مطالعات و تحقيقات زنان فعاليت كرد.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 528406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن A1 ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 11
  خانوما بیان دو سال برن خدمت و نفقه هم 50 پنجاه با مردا شریک بشن بعد دم از جایگاه برابر بزنن
 • بی نام IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  2 0
  عجب 35 سال قبل ایشون توی گوش من اذان گفتند. اون زمان استاد مادرم بودند. چه اتفاق جالبی
 • علی A1 ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  2 0
  نمیدونم چی باید گفت خدایا خودت کمکمون کن
 • بی نام A1 ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 8
  قرآن به عدالت توجه دارد عدالت همیشه به معنی برابری نیست خانم مولاوردی قرآن را تحریف نکنید، شما دوست دارید زنان برابر مردان در جامعه کار کنند
 • بی نام A1 ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  1 3
  به این بانوی ارجمند و قرآن پژوه احترام میگذارم و تعظیم عرض می کنم ، ولی این همه درس هدایت و تغییر نگاه‌ها و باورها به شایستگی و صلاحیت زنان جامعه و روشنگری و ارشاد و مجاهدت در علوم دینی و تربیت شاگردان و تبیین جایگاه زنان و مفاهمه های بین المللی و تاثیر گذاری و . . . . چرا نتیجه اش را در جامعه بگونه ای که انتظار میرود نمی بینیم ؟؟ کار به جائی رسیده که باید برای پدیده ۀ شوم ازدواج سفید چاره جوئی کرد ، چرا اثر این همه فعالیتهای مذهبی در مسائل اجتماعی بسیار ناچیز است ؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
  1 1
  اشکال در این است که : در وجود نسل جوان و فرزندان جامعه نیاز به آگاهی و معرفت و رشد فکری و نیاز به شناخت واخلاق و نیاز به فرهنگ واندیشه غنی اسلامی را نتوانستیم ایجاد کنیم ، تلاشهایمان بی نتیجه ماند . و چه بسیاردعاوی و گفتارهائی که در مقام حرف بوده و جامه ای ازعمل در بر نداشت : گفتارنکو دارم و کردارم نیست از گفت نکوی بی عمل عارم نیست دشوار بود کردن وگفتن آسان آسان بسیار وهیچ دشوارم نیست ازهمین رو علی رغم مجاهدتهای امثالِ این بانوی بزرگوار، عوامل و عناصر اثر گذار در سمت انحرافی عمل کردند و امروزه در بسیاری از جوانان جاذبه ها و اثرگذاریها و شور وحرارت موعظه و سخنرانی و نصیحت و پند و اندرز کاهش یافته است .