بیلبوردی که عامل انتقال زیکا را به دام می‌اندازد/ابتکار جدید محققان در خیابان‌ها

ایرنا نوشت:محققان موفق به ساخت بیلبوردی شده اند که با شبیه سازی بازدم انسان، پشه ها را جذب کرده و از بین می برد.

این بیلبورد در قالب یك پروژه ك منبع‌باز توسط محققان برزیلی، به منظور جذب پشه های ناقل بیماری، به ویژه پشه ناقل ویروس زیكا طراحی شده است.
این بیلبورد با شبیه سازی بازدم انسان، پشه را جذب می كند؛ به این صورت كه‌ تركیب دی اكسید كربن و محلول اسید لاكتیك، توسط دستگاهی كه درون بیلبورد قرار دارد، اسپری می شود. لامپ های فلوروسنت موجود در بیلبورد، جذابیت بیشتری برای پشه ایجاد می كنند و پشه به دام بیلبورد اسیر می شود و بر اثر فقدان آب از بین می رود. مكانیسم به دام اندازی پشه در ارتفاعی قرار دارد كه پشه ها پرواز می كنند.


عمده هدف محققان، كاهش جمعیت پشه ناقل ویروس زیكاست. زیكا از طریق یك پشه به نام Aedes كه عامل انتقال تب دانگ و تب زرد نیز به شمار می آید، منتقل می شود. تب خفیف، خارش پوست و ورم ملتحمه، اولین علایم بیماری هستند كه معمولا دو تا هفت روز طول می كشند.
درحال حاضر هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و بهترین شكل پیشگیری، محافظت در برابر نیش حشره است.
تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیكا به شمار می آیند و معمولا این نشانه ها از هر چهار بیمار، در یك تن ظاهر می شود. بسیاری از افرادی كه به این ویروس آلوده هستند، به دلیل عدم مشاهده علایم اولیه، از بروز عفونت آگاهی ندارند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام كرده است كه حدود دو میلیارد نفر در معرض خطر این ویروس قرار دارند.

5454

کد خبر 529610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =