۰ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۵

نخست وزیر ترکیه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دیگر مقامات اتحادیه اروپا را تهدید کرد.

 

 

 

 

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به همراه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا و فرانس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا روز شنبه وارد شهر غازی عینتاب ترکیه شدند و مورد استقبال احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور قرار گرفتند.

این دیدار با هدف تقویت قرارداد بحث برانگیزی انجام شده که ۱۸ مارس به امضای ترکیه و اتحادیه اروپا رسید و هدف از آن دادن امتیازاتی به ترکیه در قبال ممانعت این کشور از ورود مهاجران به اروپا بود.


به گزارش خبرآنلاین ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: اگر اتحادیه اروپا نتواند به وعده خود مبنی بر لغو ویزا عمل کند، در این صورت باید روند بازگرداندن پناهجویان از اروپا متوقف شود.


 احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دونالد تاسک، رییس شورای اروپا و فرانس تیمرمانس، معاون کمیسیون اروپا گفت: مساله لغو ویزا برای ترکیه حیاتی است.

این مقامات برای دستیابی به یک توافق شش میلیارد یورویی برای بازگشت مهاجران که به سواحل یونان می‌رسند، به ترکیه سفر کردند.

بر اساس این توافق اگر آنکارا تعهدات خود را به جا آورد، در این صورت کمیسیون اروپا وعده داده است که ماه آینده کشورهای اتحادیه اروپا مساله لغو ویزا برای شهروندان ترکیه را تصویب کنند.

اما با این حال ناآرامی‌ها به دلیل نگرانی از مسایل امنیتی در حال افزایش است، این مساله باعث شده است که روند لغو ویزا برای ترکیه با کندی پیش رود. داووداوغلو گفت: کلیدی‌ترین مساله برای حل بحران پناهجویان همکاری نزدیک و برای ما همکاری بیشتر در راستای لغو ویزا است. این دو مساله به یکدیگر وابسته هستند.

مرکل در همین راستا اضافه کرد، وی به دنبال اجرای کامل توافق است و برای دستیابی ترکیه به نتایج مطلوب و مورد نظرش تلاش خواهد کرد.

آنکارا باید 72 شرط مورد نظر را اجرا کند تا بتواند به لغو ویزا دست یابد، این باور وجود دارد که این کشور نیمی از این شرایط را اعمال کرده است.


نخست وزیر ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورتیکه اتحادیه اروپا این مساله را به تاخیر بیندازد، واکنش ترکیه چه خواهد بود، گفت: در چنین شرایطی آنکارا نیز روند بازگشت مهاجران را متوقف خواهد کرد.


حدود 325 پناهجو از زمان اجرای توافق در 23 مارس امسال از جزایر یونان به ترکیه بازگردانده شده‌اند که بیشتر آنها افغانی و پاکستانی هستند.

این توافق به میزان قابل توجهی باعث کاهش روند سرازیر شدن پناهجویان از ترکیه به سمت اتحادیه اروپا شده است.مرکل، تاسک و تیمرمانس ابتدا از کمپ نیزیپ 2 در نزدیکی غازی‌آنتپ در مرز سوریه و ترکیه بازدید کردند.

مرکل اعلام کرد که در دیدارش با داووداوغلو درباره ایجاد مناطق امن در مرز ترکیه و سوریه به عنوان یکی از موضوعات اصلی در اجرای آتش بس مذاکره کرد.

وی ادامه داد، تاسیس مناطق امن در سوریه برای تضمین امنیت آوارگان مهم است. در چنین مناطقی باید آتش بس در جهت تضمین امنیت بالا در این مناطق اجرا شود.

آنگلا مرکل خواستار ایجاد منطقه امن در خاک سوریه شده است

بر همین اساس شبکه خبری پرس تی وی گزارش داد:  آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می‌گوید وی در پی ایجاد منطقه امن در خاک سوریه و نزدیک مرزهای ترکیه است؛ ایده‌ای که در میان نگرانی گروه‌های حامی حقوق بشر، به شدت مورد حمایت آنکارا می باشد.

 مرکل شنبه در کنفرانس خبری مشترک با احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و مقامات اتحادیه اروپا در شهر غازی عینتاب گفت: «من بار دیگر خواستار این هستم که مناطقی داشته باشیم تا آتش بس در این مناطق اجرا شود و سطح مناسبی از امنیت را بتوان در این مناطق تضمین کرد.»

طرح ایجاد منطقه امن در خاک سوریه پیشتر نیز بارها از سوی مقامات ترکیه مطرح شده ولی با مخالفت‌های گسترده روبرو شده است.


اظهارات مرکل در حالی مطرح شده است که برلین و آنکارا در راستای متوقف کردن روند ورود پناهجویان سوری به قاره اروپا، در پی نگهداشتن این پناهجویان در خاک سوریه هستند؛ همچنین سازمان ملل درباره هر گونه طرحی برای باز گرداندن پناهجویان سوری به این کشور عربی بدون تضمین امنیت آنان هشدار داده است.


بازدید آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و مقامات اتحادیه اروپا از اردوگاه پناهجویان سوری (عکس از خبرگزاری فرانسه)

مرکل، داوود اوغلو و دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا روز شنبه از اردوگاه پناهجویان نیزیپ 1 در غازی عینتاب و نزدیک مرزهای سوریه بازدید کردند؛ در این اردوگاه حدود 10 هزار پناهجوی سوری زندگی می‌کنند.

در همین حال جودیث ساندرلند از مقامات دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای گفت: «به جای بازدید از یک اردوگاه پناهندگان شسته و رفته، رهبران اتحادیه اروپا باید از دیوار مرزی جدید ترکیه بازدید کنند که دهها هزار پناهجوی سوری در آن سوی آن متوقف شده‌اند.»

وی افزود مرکل و مقامات اتحادیه اروپا همچنین باید از «بازداشتگاه‌های ترکیه و پناهجویانی که از یونان بازگردانده شده‌اند، بازدید کنند.»


بازدید آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه و مقامات اتحادیه اروپا از اردوگاه پناهجویان سوری (عکس از خبرگزاری فرانسه)

ترکیه و اتحادیه اروپا اسفند ماه برای کاهش سیل پناهجویانی که از طریق دریای اژه به یونان می‌روند، توافقنامه‌ای جنجال برانگیز را امضا کردند که بر اساس آن آنکارا منابع مالی بیشتری برای پناهجویانی که در خاک این کشور زندگی می‌کنند، از اتحادیه اروپا دریافت می‌کند. همچنین در عوض مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سرگرفته و لغو روادید برای شهروندان ترکیه‌ای سریع‌تر انجام می‌شود.

در مقابل ترکیه نیز از تردد غیرقانونی پناهجویان از طریق سواحل این کشور و ورود آنان به اروپا از راه‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کند و تمام پناهجویانی را که از این طریق به 28  کشور اتحادیه اروپا وارد شده‌اند، باز می‌گرداند.

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارشی اعلام کرد از ابتدای سال 2016 تاکنون حدود 175 هزار و 800 پناهجو از طریق دریای مدیترانه وارد خاک اروپا شده‌اند؛ در همین مدت همچنین بیش از 700 پناهجو در این مسیر پر خطر جان خود را از دست داده‌اند.
آنها در این سفر یک روزه از اردوگاه پناهندگان نیزیب، در نزدیکی مرز سوریه نیز بازدید کردند. بر سر در این اردوگاه تابلویی نصب شده بود که روی آن نوشته شده بود: «به بزرگترین کشور میزبان پناهندگان در جهان خوش آمدید.»


این سفر پس از افزایش تنش ها میان ترکیه و اتحادیه اروپا و همچنین میان ترکیه و آلمان انجام می شود.


وب سایت شبکه خبری یورونیوز هم در باره این سفر گزارش داد: آنکارا همچنان بر این اتحادیه فشار وارد می کند که روند حذف ویزا برای شهروندان ترک و روند دریافت ۳ میلیارد یورو کمک مالی برای سازماندهی پناهندگان را سرعت بخشند در غیر اینصورت احتمال دارد توافق میان دو طرف به شکست بینجامد.

اما اجرای خواسته های ترکیه برای اتحادیه اروپا ممکن نبوده است بویژه آنکه سیاستهای اتخاذ شده توسط آنکارا از جمله در حوزه آزادی بیان و احترام به حقوق اقلیتها مورد پذیرش اروپا نیست.

خانم مرکل به دلیل موافقت با درخواست ترکیه برای محاکمه یان بومرمان، طنزپرداز آلمانی همچنان از سوی شهروندان و سیاستمداران آلمان تحت فشار است.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پیش از این گفته بود: «آزادیهای ما، از جمله آزادی بیان، موضوع هیچ نوع چانه زنی سیاسی قرار نخواهد گرفت و آقای اردوغان باید این پیام را بشنود.»

وضعیت زندگی پناهجویان در ترکیه نیز موضوع بحث برانگیز دیگری است که سازمان عفو بین الملل درباره آن هشدار داده است. این سازمان روز گذشته از نمایندگان پارلمان اروپا خواست که چشمهایشان را روی نقض حقوق بشر در ترکیه نبندند.

50310

کد خبر 530172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =