معاون اول قوه قضاییه گفت: برخی از لباسهایی که در کشور تولید، توزیع و استفاده می شود، طبق قانون، خلاف است. باید نیروی انتظامی را بازخواست کرد چرا برخورد نمی کند. نباید جایی که قانون به نفعمان است، خیلی مطرح کنیم ولی اگر جایی به ضرر ما و منافع گروهی و جناحی مان بود، قانون را ابلاغ نکنیم.

امید سلیمی‌بنی: غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا و سخنگوی این قوه در ابتدای نشست خبری شماره 95 خود که امروز تشکیل شد، با اشاره به واقعه سقوط نیروهای نظامی آمریکا در طبس گفت: شیطان بزرگ با تکیه بر قدرت نظامی و اطلاعاتی خود در ابتدای انقلاب تلاش کرد اقدام غافلگیرانه ای در ایران داشته باشد که با عنایت خداوند سبحان، ریگ ها مامور مبارزه با بالگردهای نظامی آمریکا شدند و آنها در آتش خشم الهی سوختند. این روز شبیه معجزه بود و ما آن را گرامی می داریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ او درباره اخبار کوتاه قضایی روز هم گفت: درباره رفع تصرف غیرقانونی از اراضی در سال 94 حدود 19 هزار و 990 پرونده منجر به صدور حکم شد که طی آن 37 هزار و 297 هکتار از این اراضی، رفع تصرف شد که قیمت این اراضی بسیار قابل توجه است.

اژه ای در خصوص تصرفات غیرمجاز و ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاهای استان زنجان گفت: برخی از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و برای برخی نیز حکم قلع و قمع صادر شده و از طریق دادستان و وزارت جهاد کشاورزی به متصرفان غیرمجاز هشدار داده شده بدون اغماض، تخریب صورت می گیرد.

سخنگوی دستگاه قضا درباره میزان شکایت از عربستان سعودی درباره جانباختگان منا گفت: از بیش از 440 نفری که در منا، مظلومانه با کوتاهی مقامات عربستانی به شهادت رسیدند، 185 خانواده از خانواده های این شهدا به دادسرای تهران شکایت کرده اند و 11 نفر مصدوم نیز شکایت کرده اند.

معاون اول قوه قضاییه درباره دلالان غیرقانونی و کارچاقکن هایی که مدعی نفوذ در دستگاه قضایی هستند گفت: این اشخاص، هیچ نفوذی ندارند و برایشان نیز پرونده رشوه و پرداخت وجه برای اعمال نفوذ تشکیل می شود و اگر کسی پولی به این اشخاص بدهد، از دستش رفته است. در فروردین 95 با تلاش دستگاه نظارتی قوه قضاییه، باندی در تهران بازداشت شدند که موسسه ای حقوقی تشکیل داده بودند که در تهران و یک شهرستان نزدیک تهران نیز شعباتی داشت. این موسسه چندین دلال داشتند و برخی از وکلا را نیز به کار گرفته بودند و با برخی از افراد داخل قوه قضاییه نیز ارتباط داشتند و به نام افراد مختلف از مردم پول می گرفتند. این اشخاص، حتی قاضی هم نبودند و در ستاد مرکزی قوه قضاییه فعالیت می کردند. 8 نفر در این رابطه دستگیر شدند و پرونده هنوز ادامه دارد و امکان بازداشت برخی افراد دیگر وجود دارد.

اژه ای درباره پرونده معروف به بورسیه ها هم گفت: بعد از نامه ریاست قوه به مقام معظم رهبری و استجازه از ایشان، راهی برای رسیدگی فوق العاده به شکایت بورسیه ها باز شد. ریاست قوه قضاییه از وزارت علوم لیست شکات را خواست و تعدادی از این افراد معرفی شدند و چند نفر قاضی بررسی پرونده ها را بر عهده گرفتند تا نظر مشورتی در این باره داده شود و در صورت نیاز، پرونده ها به دیوان عالی کشور برود.

پرونده موسسه مالی ثامن الحجج در دست رسیدگی است

وزیر اسبق اطلاعات درباره شرکت تعاونی ثامن الحجج که امور آن به بانک پارسیان سپرده شده است، گفت: این یکی از کارهای موفقی بود که با هماهنگی چند دستگاه انجام شد. اگر موضوعات مانند این پرونده با هماهنگی دستگاه ها انجام شود، می تواند هزینه ها را کم کند. بانک مرکزی فردی را مسئول رسیدگی کرد. دادستان تهران نیز افراد و بازپرسی را مامور کرد و برخی از نهادها مانند وزارت اطلاعات نیز یکی از ادارات کل خود را برای این موضوع مجهز کرد. به حمدالله کارهای خوبی شده، البته کار تمام نشده ولی تا امروز حدود 800 هزار فقره از حسابهای مردم تعیین تکلیف شد. خودشان می گفتند 2 میلیون و 400 هزار سپرده گذار دارند. از این تعداد، 800 هزار نفر تعیین تکلیف شدند و هزار و 225 میلیارد تومان برای این منظور پرداخت شده و پیگیری مطالبات افراد باقیمانده نیز ادامه دارد. تلاش می شود مردم تا حد امکان ضرر نکنند یا کمتر ضرر کنند.

او درباره پرونده ارتباط برخی از افراد به خارج از کشور و بازداشت آنها (روزنامه نگارانی مانند مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان) گفت: 4 نفر از این 5 نفر در دادگاه محاکمه شده و حکم دریافت کردند ولی حکمشان هنوز ابلاغ نشده.

اژه ای درباره پرونده سیگار مارلبرو هم گفت: پرونده در حال رفع نقص است. همچنین یک باند رشا و ارتشا در سازمان امور مالیاتی در تهران حسب گزارش یک نهاد اطلاعاتی کشف و بازداشت شدند و تاکنون 1500 میلیارد تومان فاکتور صوری و خلاف واقع در آنها کشف شده. همچنین این پرونده در حال رسیدگی است و افراد در ابتدای احضار و شناسایی هستند.

معاون اول قوه قضاییه درباره تخلفات در انتخابات اخیر نیز گفت: در انتخابات گذشته مجموعا 943 پرونده در کل دادگستری های سراسر کشور تشکیل شد و تعدادی از اینها تشخیص داده شد که جرم نیست. گزارشهایی از نامزدها یا ستادها و دستگاه های نظارتی رسیده بود که تخلف بود، ولی جرم نبود. برخی از این پرونده ها نیز مستقیما مربوط به تخلفات انتخاباتی نبود. مانند درگیری های طایفه ای و هواداران نامزدها که متعاقب این درگیری ها، بازداشتهایی صورت گرفته که ارتباط مستقیم با انتخابات ندارد ولی شاید منشا دعواها انتخاباتی بوده. پرونده ها عموما صدمات مالی و بدنی و نزاع بوده ولی تعبیر پرونده انتخاباتی صحیح نیست. 433 مورد از 943 پرونده تعیین تکلیف قطعی شده و بقیه در حال رسیدگی است.

محسنی اژه ای درباره برخورد با مسایل خلاف عفت عمومی توسط نیروی انتظامی نیز اظهارنظر کرد و گفت: بسیاری، دراین باره صحبت کرده اند. من قصد پاسخگویی به این مسایل را ندارم، ولی در قانون اساسی در اصل 8 درباره امر به معروف و نهی از منکر دستوراتی داریم. متاسفانه قانون این اصل سالیان دراز نوشته نشده بود. اخیرا قانونی تصویب و ابلاغ شد. هر چند ریاست جمهوری در ابلاغ قانون، تعلل کردند ولی بالاخره این قانون ابلاغ و لازم الاجرا شد. بر اساس این قانون حکومت و آحاد مردم وظایفی دارند. برای قوه مجریه و قضاییه نیز تکالیف خاصی صادر شده و این نهادها نیز در اجرای آن وظیفه دارند. طبق ماده 4 این قانون، امر به معروف و نهی از منکر عملی تنها به عهده دولت است. باید سئوال شود دولت نسبت به این قانون لازم الاجرا چه کرده؟ قوه قضاییه وظیفه داشته اگر آمری به معروف با ناهی از منکر صدمه ای در هنگام اجرای قانون دیده، مجازات فرد مجرم بر او، قابل تعلیق نیست. دستگاه قضایی آیا شعبات ویژه تشکیل داده؟ آیا حمایتهای قانونی از آمران و ناهیان کرده؟

او درباره وظیفه برخورد با جرایم مشهود توسط نیروی انتظامی گفت: برخی از لباسهایی که در کشور تولید، توزیع و استفاده می شود، طبق قانون، خلاف است. باید نیروی انتظامی را بازخواست کرد چرا برخورد نمی کند. نباید جایی که قانون به نفعمان است، خیلی مطرح کنیم ولی اگر جایی به ضرر ما و منافع گروهی و جناحی مان بود، قانون را ابلاغ نکنیم. یا با ابلاغ قانون، اجرای آن را ناقص عمل کنیم؟ اصل برخورد با متجاهرین به فساد و فحشا و کسانی که بر خلاف قانون برای پوشش، رفتار و تظاهر بر ناهنجاریهای اجتماعی می کنند، وظیفه نیروی انتظامی است.

جدول پرسش و پاسخ ها از سخنگوی قوه قضاییه

سوال رسانه پاسخ
حکم دادگاه عالی آمریکا 2میلیارد دلار برای غرامت از ایران مسدود کرده. چرا سازمان بازرسی در دولت قبلی وارد نشد؟ آنا ساعت این سالن، یک دقیقه جلو است، فکر کنم کار دولت قبلی است! اقدامات آمریکا نه اولین مورد است نه آخرین مورد. وزارت خارجه، بانک مرکزی و همه دستگاه ها باید واکنش جدی نسبت به این حکم نشان دهند. من نسبت به موضوعات قبلی هم اطلاع ندارم ولی بی انصافی است هر جا کم بیاوریم، فرافکنی کنیم و گناه را گردن دیگری بیندازیم. اشکالی ندارد سهم خودمان از کوتاهی را بیان کنیم ولی اینکه نسبت به ناکامی ها و کم کاری خودمان، همه چیز را گردن دیگری بیندازیم، به دور از انصاف است و مشکلی را حل نمی کند. این حکم ظالمانه و خلاف موازین است و وزارت خارجه و بانک مرکزی باید به طور جد اقدام کنند تا جلوی این کار غیرقانونی گرفته شود.
 پرونده محمود خاوری چه شد؟ او هنوز غیابی محاکمه نشده.
حزب الله  روزنه هایی پیدا شده بود. ولی شخصا از استکبار ناامیدم که او را تسلیم کند. ما افراد فراری زیادی با اتهامات فساد مالی، پولشویی، دزدی، اختلاس داریم که مکانشان مشخص و روشن است، ولی آنها حاضر به تحویل نیستند. چون روزه پیدا شد، محاکمه غیابی صورت نگرفت. مدتها پیش گفتم محاکمه غیابی کنید، اگر برگشت واخواهی کند. امیدوارم دادگاه پیشنهاد ما را بپذیرد. 
 "قدرت تنجه" انباردار بابک زنجانی 51 درصد از سهام انورایر ترکیه که متعلق به او بود، فروخت. اقدام قوه قضاییه چیست؟  ایران  نمی دانم اموالی از بابک زنجانی فروخته شده یا نه. اموال او که شناسایی شده، توقیف شده و برای آن اموال، وکالت داده که تصمیم گرفته شود. اگر او احساس می کند اموالش را دیگران به ناحق می برند، می تواند جلوگیری کند. این که می گویید اموالش را فروخته اند، مطلع نیستم.
 امید کوکبی زندانی محکوم به 10 سال حبس و بیمار سرطانی، آزاد می شود؟
جارپرس   ایشان به جرم جاسوسی برای بیگانه محاکمه و محکوم به 10سال حبس شده. اگر فردی به مردم و کشور خود خیانت کند و تاثیر این خیانت بالا باشد، حکم حبس می گیرد. از سویی افرادی که زندان هستند مانند افراد آزاد، بیمار می شوند. امکان معالجه در داخل یا خارج زندان باشد، معالجه می شوند. اگر او آزاد بود و بیمار می شد، چه می کرد جز درمان؟ الان نیز او دارد درمان می شود. اگر پزشکی قانونی نظر دهد حضور ایشان در زندان به صورت مطلق، بیماری را تشدید می کند، سازمان زندانها و دادیار ناظر زندان می توانند تسهیلاتی فراهم کنند. بخش او را عوض می کنند، امکانات در اختیارش می گذارند یا در بیمارستان خارج زندان، تحت نظر قرار می گیرد یا در بخش ویژه ای بستری شود، با نظر پزشکی قانونی انجام می شود. هر فردی ممکن است مریض شود. اتهام و محکومیت ایشان، جاسوسی است. امکانات درمانی برای او در بیمارستان خارج از زندان فراهم شده. امیدواریم همه بیماران بهبودی پیدا کنند.
آیا قاتل ستایش دختر 6ساله افغان قصاص می شود؟ - همه به طور طبیعی از این جنایت متاثر شدیم. جنایت بزرگی است یک بچه 6 ساله، دختر و غریبه تاثر را مضاعف کرد. درباره این جرم، مردم و حکومت چه واکنشی نشان دادند؟ کسانی با خانواده مجنی علیه همدردی کردند و در مراسم آنها شرکت کردند. دستگاه های مسئول نیز وارد شدند و با حساسیت بالا، به صورت فوق العاده پرونده را دنبال می کنند. دستگاه های مسئول نگفتند پدر و مادر این دختر تبعه کدام کشور هستند. بلکه به صورت جد و مسئولانه و خارج از ضوابط، وارد پیگیری شدند. قاتل، نابالغ نیست. حدود 16 سال و چند ماه سن دارد ولی زیر 18 سال است. این فرد به دادگاه می رود و رسیدگی می شود. اگر این جوان زیر17 ساله مجازات شد، مدعیانی حقوق بشر آمریکایی که می گویند چرا این فرد مجازات نمی شود، فردا، فریادشان به آسمان بلند می شود که حقوق بشر در ایران نقض شد! این را باید توجه کرد بیان جزئیات درباره جنایت به نفع خانواده فرد صدمه دیده نیست. خانواده مقتول، قلبشان جریحه دار است که دختر 6 ساله شان اینطور کشته شده. حالا ما جزییاتی از این فاجعه را مرتب در رسانه ها بدمیم. همدردی و پیگیری خوب است که در حد بسیار خوب انجام شده و از خانواده مقتوله، دلجویی کرده اند. ولی این که جزئیات ماجرا را مدام بیان کنیم، به ضرر این خانواده است. نظریاتی از پزشکی قانونی درخواست شده که بخشی داده شده و برخی نیز قرار بود امروز بدهند.
 آیا اتهام آقای حمید بقایی جاسوسی است؟  اعتماد   اتهام جاسوسی به ایشان تفهیم نشده. بخشی از اتهامات او حتما مالی است. این که ثابت می شود یا نه را نظر نمی دهم. پرونده هنوز به دادگاه نرفته و ما قانونا مجاز به اطلاع رسانی نیستم. اگر قانون اجازه می داد راحتتر مسایل را بیان می کردیم. مبهم گویی به نفع متهم نیست و مردم می گویند چه خبر است. قانون اجازه بیان جزئیات نمی دهد. فی الجمله اتهامات ایشان مالی است و جاسوسی نیست.
 پرونده مرگ و علت فوت مرحوم مهرداد اولادی، فوتبالیست مطرح کشور چه شد؟ خبرآنلاین پرونده تشکیل شده. از دادستانی تهران پرسیدم و پزشکی قانونی نظریات ابتدایی داده و جواب آزمایشات سم شناسی هنوز نیامده. دادستانی گفته است قطعا خودکشی منتفی است ولی این که علت تامه مرگ چیست باید پزشکی قانونی بگوید. برخی از آزمایشها پاسخ داده شده. من آزمایشها را ندیده ام، ولی منتظریم جواب نهایی بیاید.
 پرونده فساد آقازاده ها مربوط به کدام دولت است؟  موج  آقازاده، آقازاده است و کار به دولت ندارد. پرونده ها نیز در حال رسیدگی است.
ایجاد گشت نامحسوس پلیس با وجود گشتهای محسوس، چه لزومی دارد؟ اطلاعات این که چرا این عنوان مطرح شده، به نظرم خوش سلیقگی پلیس نیست. این چه عنوانی است به قضیه داده اند؟ البته توضیحاتی داده اند و روشی برای برخورد با جرایم مشهود دارند. این روش و سلیقه را وارد نمی شوم. نسبت به اصل برخورد با جرایم مشهود توسط ناجا حمایت می کنیم. ولی درباره شیوه و روش، قابل بحث است. البته ممکن است سواستفاده شود و پلیس باید مراقب تخلفات باشد و قاعدتا این کار را می کنند. ما نیز تذکر می کنیم مراقبت کنند تا کسی از این مجرا سواستفاده نکند.
 از حضور یک مجری شبکه تلویزیونی بهایی وضد انقلاب در جشنواره فیلم فجر خبر دارید؟  تسنیم  ذهنم متوجه فردی نشد. درباره فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای، کسانی که فساد و فحشا را ترویج می کنند، سیستمهای اطلاعاتی و ناجا رصد و تعقیب می کنند. شاید با تذکر این افراد متنبه شوند و اگر نشدند تعقیب می شوند. کسانی که از خارج به داخل بیایند و این کارها را کنند هم بازداشت و تعقیب می شوند.
 گفته شده آقای زنجانی، ضراب و مرتضوی توسط یک تیم در دولت قبل که در سطح وزیر هستند هدایت می شوند. واقعیت دارد؟ شرق   از گوینده باید این را پرسید. اگر کسی اطلاعات دارد باید در اختیار سیستم قضایی و اطلاعاتی بگذارد.
 پرونده شکایت از خانم مولاوردی چه شد؟  میزان  ایشان احضار شد و تحقیقات از وی شد. مطالبی که خبرنگار مطرح کرده را گفته است من نگفته ام. خبرنگار را فرخوانده اند ببینند این موضوع صحت دارد یا نه.
 آخرین وضعیت بازداشتی های عوامل رسانه ای چه شد؟  پارس  درباره 4 نفر حکم دادگاه صادر شده ولی ابلاغ نشده.
 نامزدی آقای احمدی نژاد در انتخابات با توجه به دادگاه او، چه می شود؟ فرهیختگان   پرونده در مسیری است که در هفته های قبل عرض شد و چیز جدیدی اتفاق نیفتاده. تشخیص صلاحیت، الزاما به داشتن و نداشتن پرونده یا محکوم شدن یا نشدن نیست. صلاحیت فرد توسط مراجع قانونی باید احضار شود، ممکن است کسی پرونده نداشته باشد ولی احراز صلاحیت شود. برعکس نیز مطرح است.
 درباره خانم مشهدی (اعظم) که 21 روز حبس بود، چه اطلاعی دارید؟  ایرنا  متهم، بازداشت است و شایعه ای مطرح شده بود که آزاد شده، چنین چیزی صحت ندارد. پرونده در دست رسیدگی است.
 برای مراجعه تولیدکنندگان متضرر داخلی از خریدهای خارجی دولت، محلی در نظر گرفته شده؟  صداوسیما  اگر کسی قوانین و سیاستهای کلی را انجام ندهد، بازرسی کل کشور گزارش تهیه می کند و در صورت تخلف و جرم، پیگیری می شود. ما جایی برای رسیدگی به مراجعه تولیدکنندگان متضرر نداریم. ولی اگر کسانی در دستگاه های دولتی چوب لای چرخ مردم می گذارند و عمدا کسی را معطل می کنند یا اقدامات دیگری می کنند که ضربه به تولید می زند، گزارشی اگر دریافت شود، رسیدگی می کنیم.
 شرکت نفت بهران درباره خرید مواد اولیه قراردادی منعقد کرده و فساد مالی 10 میلیون دلاری مطرح شده. آیا پرونده ای در دادگاه تشکیل شده؟  -  بله، طرح دعوایی درباره شرکت بهران شده ولی اتهام و میزان آن را اطلاع ندارم.
 پرونده نگین غرب به کجا رسید؟ آیا همچنان مال باختگان اختیار انتخاب وکیل دارند؟ شبکه خبر چه کسی این حرف را زده؟ هر کسی می گوید نمی گذارند من وکیل بگیرم، به من ارجاع دهید تا ببینم چه کسی به او اجازه گرفتن وکیل نمی دهد. این دو پرونده است که مربوط به آقایان فروغی و ریاضی است و وضعیت آنها متفاوت است که بارها توضیح داده ام.
 خرید و اجاره چندبرابری هواپیماها توسط سازمان هواپیمایی مطرح شده. آیا پرونده ای در این باره تشکیل شده؟  دانا اطلاعی ندارم. درباره گران خریدن یا تبانی، بازرسی کل کشور وارد می شود و نیاز به شکایت خصوصی ندارد. البته من از این مصداق اطلاعی ندارم. 
 مدیرعامل سابق بانک صادرات در پرونده فساد مالی 3هزار میلیاردی از دادگاه حکم گرفته؟  خراسان بله، حکم صادر شده ولی ابلاغ نشده.
جزئیاتی از پرونده بورسیه ها بگویید؟ نسیم آنلاین برخی شکایت کیفری برای انتشار اسامی این اشخاص کرده اند که در دادسرای تهران در حال رسیدگس است. بحث دیگر، قطع بورسیه است که اجازه گرفته شده و در حال بررسی است که آیا خلاف شرع بوده یا نه.
آیا بخشی از حکم آقای بابک زنجانی تغییر یافته؟ ایسنا امروز لایحه اعتراضی وکیل متهم به دفتر دادگاه داده شده است و پرونده به مرجع رسیدگی ارسال می شود. درباره اصلاح نیز سهوالقلمی بود که تغییری در اصل حکم ندارد. فرضا عنوان شده فلان چک باید به تامین اجتماعی مسترد شود یا رد مال به بانک مسکن و شرکت HK نوشته نشده بود که رای اصلاحی برای آن صادر شد.

 

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 530286

برچسب‌ها