تکاپوی عربستان پس از شکست نفتی/پچ پچ سعودی ها برای جلب رضایت ایران در طرح فریز نفتی

عربستان پس از شکست طرح فریز نفتی در جلسه دوحه تولیدات خود را با روش های مختلف افزایش داد.

متین دخت والی نژاد

بلومبرگ با استناد به گفته دو نفر که با برنامه های نفتی عربستان آشنا هستند اعلام کرد که قرار است شرکت نفت عربستان سعودی تا آخر ماه می، میدان نفتی «شیبه» را به اتمام برساند. این در حالی است که بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا به تولیدات خود توقف می دهد. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر این اساس تولیدات میدان نفتی «شیبه»  از ۷۵۰ هزار بشکه در روز به ۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. این میدان نفتی که کویری نزدیک به مرز امارت متحده عربی است می تواند نور خام مضاعفی را با گرانش API ۴۲ درجه تولید کند.

گسترش شیبه به آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان) سعودی کمک می کند تا میزان تولیدات این کشور به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد. قیمت نفت برنت ۰.۵ درصد کاهش داشت که به دلیل افزایش منابع تولیدکننده خاورمیانه بازار دچار ترس شده است. 

پادشاهی عربستان سعودی درمیان اشباع جهانی از نفت به دنبال حفظ سرمایه گذاری در صنعت نفت استراتژی دفاعی از سهم خود در بازار ارائه داده است.به گفته مدیر اداری آرامکو، امین ناصر در ماه گذشته آرامکو سعودی به همان میزان تولید خواهد کرد. در حالی که ناصر گفت میدان نفتی خریص نیز تا ۲۰۱۸ تولید خود را به ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رساند.

عربستان سعودی برای ماه جون برنامه دارد ۱۰.۵۶۴ میلیون بشکه در روز رکورد داشته باشد که بالاترین حد از سال ۱۹۸۰ است.

این کشور در نوامبر 2014 راه حلی را به جای توقیف تولیدات به حمایت از کاهش قیمت نفت، جنگیدن برای فروش در بازار ارائه داد که پس از آن صادرات خود را افزایش داد. 

در مصاحبه اوریل این ماه جانشین ولیعهد محمد بن سلمان گفت،اگر عربستان نیاز باشد می تواند تولیدات خود را سریعا به بیش از چند میلیون بشکه در روز برساند:« عربستان می تواند به سرعت ۱۱.۵میلیون بشکه در روز تولید کند و تا ۶ الی ۹ ماه بعد آن را به ۱۲.۵ میلیون بشکه برساند. »

به گزارش آمارهای داده شده بلومبرگ، این کشور توانسته ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز در ماه گذشته تولید کند. اگر این کشور پادشاهی انتخاب کند که سرمایه گذاری خود را صنعت نفت بیشتر کند می تواند مجموع تولید خود را به ۱۰ میلیون بشکه در روز برساند ولی بیشتر از آن نمی تواند. 

صندوق بین المللی پول در روز دوشنبه اعلام کرد عربستان سعودی تولید خود را از ۱۰.۲۲ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۶ به ۱۰.۳۴ میلیون بشکه در روز می رساند. 

این موضوع در حالی است که طرح فریز از ابتدای سال 2016 با گفت و گو دو کشور عربستان و روسیه به دلیل کاهش بیش از اندازه قیمت نفت آغاز شد.تولیدکنندگان نفت طرح فریز نفتی را مطرح کردند که میزان تولیدات خود را به اندازه ژانویه توقف دهند.

آن گونه که برخی منابع مطلع به رسانه های بین المللی گفته اند با وجود اینکه عربستان تا همین دیروز حضور و همراهی ایران را برای اجرای طرح فریز نفتی ضروری نمی دانست اما حرف های در گوشی و پچ پچ های امروز صبح هیأت سعودی در راهروهای اجلاس دوحه نشان می داد کشور چموش و فتنه گر منطقه به همین راحتی ها از تنش آفرینی در رابطه با ایران دست برنمی دارد و قصد دارد پای ایران را به طرح فریز نفتی بازکند.

عربستان به رغم اصرار قبلی خود مبنی بر اینکه حضور ایران در نشست بررسی طرح فریز نفتی ضروری نیست اما ناگهان تغییر رویه داد و تأکید کرد که خواهان مشارکت همه اعضای اوپک در گفت و گوهاست.

شكست طرح نیز به بازار این علامت را می دهد كه اضافه عرضه وجود خواهد داشت و بدنبال آن با بالارفتن سطح ذخیره سازی های نفت، فشار بیشتری بر قیمت ها وارد خواهد آمد و قیمت نفت جهانی بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

 

22439

 

کد خبر 530634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
  68 4
  دشمنان کشور از صنعتی شدنمان خرسند نیستند و دوست دارن مواد خام فروش باشیم
 • سید IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
  29 0
  برگشت عربستان به میزان تولید قبلی و تولید ایران به قبل از تحریم ها باید خط قرمز ایران باشد .