سفیر سوئیس در تهران برای ابلاغ اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به رای دادگاه های آمریکا علیه کشورمان به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از میزان، سفیر سوئیس در تهران بعنوان حافظ منافع دولت آمریکا در ایران امروز برای ابلاغ اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به رای دادگاه های آمریکا علیه کشورمان توسط مدیرکل آمریکا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

براین اساس در این ملاقات محمد کشاورززاده، مدیرکل آمریکا با ارائه دو یادداشت رسمی به سفیر سوئیس، اعتراض رسمی کشورمان را به رای صادره دیوان عالی آمریکا درخصوص پرداخت غرامت به اتباع آمریکایی از محل دارائی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام و آنرا نقض صریح و آشکار تعهدات قراردادی دوجانبه از جمله عهدنامه ۱۹۵۵ دوکشور و نیز تعهدات حقوقی بین المللی آمریکا و مصونیت قضائی و مصونیت اموال و دارائی های دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

مدیرکل آمریکا همچنین با اشاره به رای دادگاه محلی نیویورک مبنی بر اتهام مشارکت کشورمان در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر با اعتراض شدید نسبت به انتساب این اتهامات بی پایه واساس به کشورمان، با وجود هیچگونه مدارک و شواهد و قرائنی مبنی  بر مشارکت جمهوری اسلامی ایران و یا اتباع ایرانی در این حادثه، این ادعاهارا مضحک و خلاف رویه های پذیرفته شده حقوقی بین المللی مبنی بر رعایت مصونیت قضایی دولت ها دانست.

سفیر سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران نیز اعلام کرد مراتب را سریعاً  به وزارت خارجه آمریکا منعکس ونتیجه را اعلام خواهد کرد.
۵۰۵۰
کد خبر 530955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =