364 میلیون دلار،حجم معاملات در سرمایه گذاری های اقتصادی استان البرز

استاندار البرز با اشاره به اینکه بعد از برجام عرصه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورها گشوده شده است، گفت: ماحصل انعقاد تفاهم نامه های اقتصادی طی یک سال اخیر در استان به رقم 364 میلیون دلار رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، پیش از ظهر سه شنبه"سیدحمیدطهائی" در آیین افتتاح «بیست و یکمین کنفرانس ملی شبکه های توزیع نیروی برق» که با حضور مدیران و دست اندرکاران صنعت برق کشور در سالن همایش های دانشگاه آزاد کرج برگزار شد، ضمن معرفی شاکله استان از منظر جمعیت، منابع تولیدی، صنعتی و.. توان و پتانسیل البرز را فراتر و بسیار گسترده از وسعت محدود جغرافیایی و ماهیت مهاجرپذیری آن خواند و اظهارداشت: با وجود اینکه رشد جمعیت کشور 1.29 درصد است و این در حالی است که در البرز این رقم به 3.4 دهم درصد می رسد، با وجود این روند استان جوان البرز با محدوده کوچک جغرافیایی خود در بسیاری از حوزه ها همچون تولیدات کشاورزی کشور، صنایع تولیدی، مراکز علمی و تحقیقاتی ملی، سرآمد است.

استاندار البرز با اشاره به اینکه بعد از برجام شاهد گسترش تعاملات تجاری و اقتصادی با کشورهای مختلف هستیم، افزود: رشد مازاد سرمایه گذاری در سال 94 نسبت به دو سال گذشته از 10 میلیون دلار به 364 میلیون دلار افزایش یافته و بعد از برجام قردادهای متعددی با شرکت های داخلی و خارجی در استان منعقد شده و یا در حال انعقاد قردادهای است و نمونه آن احداث یکی از واحدهای تولیدی فولاد کشور است.
وی همچنین رشد سرانه تولید ناخالص استان را از بدو آغاز بکار دولت تدبیر و امید حدود 88 هزار و 659 میلیون ریال اعلام کرد.

طهائی در حالی که در جمع دست اندرکاران صنعت برق کشور سخن می گفت، رهاورد مذاکرات سیاسی هیات دیپلمات جمهوری اسلامی را لغو قطعنامه ها، برداشتن سد تحریم ها و حق دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای عنوان کرد.

 

طهائی با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر اتحاد سران کشورها در سال 2014 علیه ایران، تصریح کرد: بعد از برجام با تدابیر مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری در دولت تدبیر و امید شرایط مناسبی به همت و تلاش دولتمردان بوجود آمده است و هیات های مذاکره کننده توانستند به اذعان فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری و هیات 90 نفر بخش خصوصی به ایتالیا، با مدیریت سیاسی سایه جنگ را از کشور بردارند.

وی در بخش دیگری با اشاره به استقرار مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ملی کشور در این استان بعنوان یکی از مهمترین مراکز پژوهش محور افزود: 23 مجتمع تحقیقاتی و علمی با 140 هزار دانشجو، البرز را به یکی از قطب های علم و فناوری کشور تبدیل کرده است.

نماینده عالی دولت در استان ضمن اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از کرج بعنوان « ایران کوچک» این ظرفیت ها را در حوزه صنایع نیز شاخص دانست و تصریح کرد: وجود 3500 واحد صنعتی دارای مجوز و استقرار 100 برندملی در استان البرز، تولید محصولات کشاورزی صادراتی، انواع تولیدات باغ های گلخانه ای و میوه های سرشاخه ای، در کنار تأمین شیر و تخم مرغ کشور، رده البرز را در طراز نخستین قرار داده است.

استاندار البرز چنین ظرفیت هایی را نیازمند تأمین انرژی مورد نیاز دانست و گفت: با توجه به اینکه بسترها برای بالندگی تولیدات وجود دارد پیش بینی می شود در سالهای آینده برای افزایش بهره وری در تمامی حوزه ها نیازمند تأمین انرژی، متناسب با فرایند رشد جمعیت مهاجرپذیر این استان هستیم.

 

گفتنی است،شفق مشاور عالی وزیر نیرو، امیری نایب رئیس کمیسیون ملی مجلس،کردی مدیرعامل شرکت توانیر،ابویی فر رئیس انجمن برق و الکترونیک ایران در کنار مسئولان استانی و نخبگان علمی و فعالان عرصه صنعت برق در این آیین حضور داشتند.

«بیست و یکمین کنفرانس ملی شبکه های توزیع نیروی برق» به مدت 2 روز به میزبانی استان البرز و با برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، عرضه توانمندی های داخلی در حوزه صنعت برق و الکترونیک، نشست های تخصصی پیرامون چالش های صنعت برق و ارائه و معرفی مقالات علمی، در محل دانشگاه آزاد اسلامی کرج دایر می باشد.

صبح امروز نمايشگاه بزرگ دستاوردهای صنعت برق كشور نیز با 79 غرفه در استان البرز کار خود را آغاز کرد.

استاندار البرز در حاشیه این کنفرانس ملی مصاحبه های اختصاصی نیز با رسانه ها و خبرگزاری ها داشت. این کنفرانس بصورت زنده و مستقیم نیز از شبکه استانی البرز روی آنتن رفت.

 

کد خبر 530985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =