جواد لاریجانی در دیدار رئیس مجلس سنای بلژیک: تجربه انقلاب اسلامی ما را قوی ترین کشور منطقه کرده است

رئیس مجلس سنای بلژیک که در رأس یک هیئت پارلمانی به منظور دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به ایران آمده است، عصر امروز با دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان دیدار و گفتگو کرد.


به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر در این دیدار دکتر خانم کریستین دوفرین ضمن استقبال از فصل جدیدی که در روابط ایران و اروپا و به خصوص بلژیک باز شده است گفت: امیدواریم تعامل دو کشور و روابط قدیمی میان ما در همه زمینه ها ارتقاء پیدا کرده و بازسازی شود.
رئیس مجلس سنای بلژیک که یک هیئت پارلمانی او را همراهی می کردند با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران حکومتی مقتدر در منطقه است گفت: برای ما درک و آشنایی بیشتر با تجربه ایران بعنوان یک دموکراسی که براساس اسلام بنا شده بسیار موضوع مهمی است و مایلیم که با مکانیزم این تجربه هم از لحاظ مفهومی و هم از لحاظ عملی بیشتر آشنا شویم.
خانم دوفرین در ادامه این دیدار سوالاتی را درباره نحوه قانونگذاری در ایران، سیستم قضایی کشور و موضوع اعدام و حدود آزادی بیان در چارچوب قوانین کشور مطرح کرد.
دکتر محمد جواد لاریجانی در پاسخ به بحثی که رئیس مجلس سنای بلژیک درباره نوع دموکراسی در ایران مطرح کرده بود گفت: در واقع بنای یک نظام مدنی و سیاسی بر پایه عقلانیت اسلامی یکی از اصلی ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است که برهمین اساس سازو کار دموکراسی نماینده ای را در سیستم قانونی خود قرارداده و آن را عملیاتی کرده است.
لاریجانی با بیان اینکه دموکراسی ما از نوع لیبرال سکولار نیست و مدلی مبتنی بر عقلانیت اسلامی است گفت: سالهای سال گفته می شد که تنها نوع دموکراسی، همانی است که براساس عقلانیت سکولار، لیبرال استوار است اما تجربه ایران نشان داده است که مدل دموکراسی بر اساس عقلانیت اسلامی نیز جواب می دهد.
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت: نکته مهم این است که تجربه ایران توانست در ظرف سه دهه ایران را به پیشرفته ترین کشور عملی و تکنولوژیک در منطقه تبدیل کند حال آنکه در همه سالهای گذشته منطقه ما دائما در حال عقب گرد بوده و روز به روز آشفته تر می شود.
لاریجانی گفت این تجربه بسیار گرانبهایی است که در نظام مدنی ایران، کشوری که هزاران سال مهد شاهان و شاهزادگان بوده است اکنون قدرت و مسئولیت ها براساس آراء مردم به عهده افراد گذشته می شود و براساس آراء مردم از آنها گرفته و به افراد دیگر واگذار می شود.
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور گفت: شما می بینید که در این کشور افراد با نردبان رأی مردم بالا می روند و با همان نردبان هم پایین می آیند و این دستاورد بسیار بزرگی برای کشور ما محسوب می شود.
جواد لاریجانی با اشاره به اظهار نظر خانم دوفرین مبنی براینکه این مدل ممکن است برای سایر کشورهای اسلامی در منطقه نیز به عنوان یک مدل تلقی شود گفت: طبیعتا این تجربه مهم تاریخی ملت ایران تا اینجا نشان داده است که خیلی جدی و موفق بوده است و ما امیدواریم در تطورات آینده یک راه سومی همانطور که شما اشاره کردید برای جوامع بشری بخصوص اسلامی نشان دهد.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه با تشریح سیستم قانونگذاری و سیستم قضایی کشور در خصوص موضوع آزادی بیان نیز گفت: در هیچ کشوری آزادی بدون مرز وجود ندارد و هرکشوری براساس منافع ملی خود، و خصوصا حفظ امنیت در همه حوزه ها از جمله امنیت اجتماعی و اخلاقی محدوده آزادی را تعیین می کند.
دکتر محمدجواد لاریجانی در خصوص بالا بودن نرخ اعدام ها در کشورمان نیز گفت: دلیل عمده بالا بودن نرخ اعدام در کشورما به موضوع مواد مخدر و مبارزه بی امان ایران با جرایم مربوط به این حوزه بر می گردد که لازم است کشورهای اروپایی به عنوان مقصد اصلی این مواد در این مبارزه ایران را یاری کنند تا قاچاقچیان و دلالان مرگ و تباهی ریشه کن شوند.
در پایان این دیدار دو طرف ابراز امیدواری کردند که روابط دو جانبه ایران و بلژیک در تمامی شئون توسعه پیدا کند. رئیس مجلس سنای بلژیک نیز ابراز امیدواری کرد که فرصت و زمینه آشنایی بیشتر با فرهنگ ایران و تفکر اسلامی ایران حاصل شود.

4949

 

کد خبر 532159

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =