۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۵

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد؛ در مذاکرات دو روز آینده در ژنو درباره تمدید توافق توقف خصومت ها در سرتاسر سوریه و از سرگیری مذاکرات صلح در این کشور، پیشرفت هایی به دست آید.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از رویترز، جان كری كه روز یكشنبه برای یك رشته مذاكرات درباره بحران سوریه به ژنو رفته است، در دیدار نخست خود با «ناصر جوده» وزیر امور خارجه اردن در ژنو، گفت: امیدواریم كه بتوانیم به پیشرفت هایی برسیم.
وی افزود: این ساعات برای سوریه حیاتی است و ما چشم به همكاری روسیه داریم و همچنین می خواهیم كه رژیم (سوریه) به حرف روسیه گوش داده و پاسخ دهد.
كری در پی درخواست «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد از آمریكا و روسیه برای نجات توافق دو ماهه توقف خصومت ها در سوریه، با عجله ترتیب سفر به ژنو برای مذاكراتی در این خصوص را داده است.
ارتش سوریه روز جمعه از وقفه ای در نبردها در دمشق و حومه آن و همچنین استان لاذقیه در شمال غربی سوریه خبر داد اما حلب را مستثنی كرد. با این حال كری با بیان اینكه وجود آتش بس در سرتاسر سوریه لازم است، ابراز امیدواری كرد پس از مذاكرات در ژنو بتواند توافق توقف خصومت ها را مورد تأیید دوباره قرار دهد.
كری قرار است روز دوشنبه با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان و دی میستورا فرستاده سازمان ملل دیدار كند.
جوده وزیر امور خارجه اردن نیز در دیدار با كری، وضع حلب را هشدار دهنده توصیف كرد و گفت: توقف خصومت ها برای ازسرگیری مذاكرات صلح و انتقال كمك های انسانی، ضروری است.
توافق توقف خصومت ها از روز 27 فوریه (8 اسفند 94) با میانجیگری مسكو و واشنگتن آغاز شد اما در روزهای اخیر درگیری ها در شهر حلب تشدید شده است. این در حالی است كه حملات موشكی و خمپاره ای تروریست ها به شهر حلب از زمان خروج گروه معارضان تحت فرمان عربستان از دور سوم گفت وگوهای ژنو و درخواست آنها از گروه های تروریستی به گسترش حملات به شهرهای سوری، افزایش یافته است.

26150

کد خبر 532600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =