سخنگوی وزارت خارجه پاسخگوی سوالان اصحاب رسانه در جلسه هفتگی خود بود.

به گزارش خبرآنلاین حسین جابری انصاری در نشست هفتگی خود از انجام اقدامات لازم برای پیگیری ماجرای ۲ میلیارد دلار خبر می دهد. 

امضای 44 تفاهمنانه بین ایران و کره‌جنوبی

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای سخنان خود با اشاره به سفر رئیس جمهور کره‌جنوبی به تهران گفت: رئیس جمهور کره جنوبی به مدت سه روز در ایران خواهد بود. هیئت همراه ایشان نیز در این سفر شامل چهار وزیر و 230 فعال اقتصادی از کشور کره است و 44 تفاهمنامه بین دو کشور امضا می‌شود که 20 تفاهمنامه با حضور رئیس جمهور خواهد بود.

جابری‌انصاری در ادامه گفت که خانم پارک گئون هی رئیس جمهور کره‌جنوبی با رهبر انقلاب و رئیس جمهور کشورمان دیدار خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین از سفر 18 اردیبهشت رئیس کابینه و وزیر خارجه ترکمنستان به ایران خبر داد.

اقدامات لازم برای ماجرای ۲ میلیارد دلار انجام می شود
جابری‌انصاری در ادامه با  اشاره به دست‌اندازی 2 میلیارد دلاری دولت آمریکا به اموال جمهوری اسلامی گفت:‌ در مقابل اقدام غیرقانونی آمریکا، ایران ضمن رد این اقدام و اعلام مسئولیت آمریکا در این اقدام مبتنی بر سرقت بین‌المللی مجموعه‌ای از اقدامات را دستور کار قرار داده و کمیته‌ای به ریاست وزیر اقتصاد در دولت تشکیل شده که گزارش‌های آن به مقامات ارائه خواهد شد.

وی اظهار داشت:‌ سخنگوی دییر کل سازمان ملل هم در واکنش به نامه ظریف آمادگی دبیر کل را برای بکار گیری مساعی جمیعه اعلام کرده است. بر اساس جمع بندی‌های کمیته مورد اشاره مجموعه اقدامات حقوقی و سیاسی برای استیفای حقوق ملت ایران انجام خواهد گرفت.

استمرار بحران سوریه تداوم یک فاجعه انسانی است

جابری‌انصاری سپس با اشاره به تحولات سوریه گفت: استمرار بحران سوریه تداوم یک فاجعه انسانی است و ضروری است تمام طرف‌های درگیر در این بحران ابعاد مختلف را کنترل کرده و سریعا به سمت حل آن پیش روند. گروه‌های تروریستی به طور مکرر موازین انسانی را نقض کرده و دولت سوریه نیز مواضع خود را در این مساله دارد.

اصول توافق و حرکت به سمت راه حل سیاسی منوط به این است که بازیگران و کشورهایی که تحقق اهداف خود را از روش‌های تروریستی پیگیری می‌کنند قبول کنند که وضعیت کنونی هیچ نتیجه سیاسی برای آنها در بی نداشته و به تداوم فاجعه انسانی منجر می‌شود.

از سرگیری روابط میان ایران و کانادا زمان‌بر است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به تحولات در روابط بین ایران و کانادا نیز گفت: قطع رایطه مابین دو کشور تصمیم غیرمنطقی دولت قبلی بوده و در شرایط جدید بعد از برجام دولت جدید کانادا آمادگی صریح خود برای اعاده روابط دیپلماتیک را اعلام کرد و نخستین دور گفتگوها در نیویورک بین نمایندگان دو کشور انجام شده است.

ایران اعلام کرده با توجه به تغییر دولت و سیاست‌های کانادا ما هم آمادگی داریم در این مسیر حرکت کنیم اما طبعا از سرگیری روابط زمان‌بر خواهد بود.

دعوت به آرامش در عراق
جابری‌انصاری در ادامه با اشاره به تحولات عراق هم گفت: ایران همه طرف‌های سیاسی را به آرامش و ایجاد فضای مناسب برای حل مسائل از طریق گفتگو فرا می‌خواند. امیدواریم مسائل جاری با درایت دولت و ملت و حریان‌های سیاسی و ارشاد مراجع تقلید به نفع آحاد ملت حل و فصل شود. تمرکز بر مبارزه با فساد و تروریسم نیازمند به گفتگو و توافق سیاسی بین جریان‌های سیاسی عراقی است.

عربستان حامی تروریسم است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور سپس به سیاست‌های خصمانه رژیم سعودی در منطقه اشاره کرد و در این رابطه گفت: بارها اعلام کردیم بین آنچه عربستان اعلام می‌کند و آنچه عمل می‌کند تفاوت زیادی است.

عربستان حمایت ایدیولوژیک و مالی از تروریسم و تنش‌های داخلی در کشورهای دیگر را در سال‌های اخیر در دستور کار قرار داده است.

شعارهای عربستان مبنای عملی نداشته و بنابراین از جانب کشورهای دیگر جدی گرفته نمی‌شود. برخی کشورها بالاخص عربستان به دنبال اختلافات طایفه‌ای و مذهبی در منطقه هستند که امیدواریم با فهم مشترک مابین رهبران نخبگان و احزاب و جریان‌ها در منطقه زمینه این سواستفاده سیاسی رفع شود.

عربستان موضوع حج را سیاسی کرده

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور سپس به موضوع کارشکنی‌های عربستان در روند آماده‌سازی حضور حجاج ایرانی در سرزمین حج نیز اشاره داشت و در این رابطه گفت: متاسفانه دولت عربستان همکاری لازم در زمینه حج را انجام نداده است. دولت عربستان باید به وظایف طبیعی خودش به عنوان میزبان حج عمل کند اما باز هم یک گونه حرف می‌زند و به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند.

وی همچنین گفت که عربستان عملا موضوع حج و مسائل ورزشی را آغشته به اختلافات سیاسی کرده است و اگر روند فعلی ادامه یابد دولت سعودی مسئول سد راه حجاج ایرانی خواهد بود.

موضوع فروش آب‌ سنگین

جابری‌انصاری در ادامه به بحث‌ها پیرامون فروش آب‌سنگین توسط جمهوری اسلامی نیز پرداخت و در این زمینه اظهار داشت‌: سازمان انرژی اتمی تمامی تدابیر احتیاطی لازم برای حصول مبلغ قرارداد آب سنگین را اتخاذ کرده و پیگیری می‌کند.

وضعیت پناهندگان در استرالیا

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به خودسوزی یک جوان ایرانی در کمپ پناهندگان استرالیا گفت: متاسفانه حوادث تلخی در خصوص پناهجویان ایرانی در کشورهای مختلف بوجود آمده که امیدواریم با تداوم برنامه‌های توسعه در ایران همه ایرانی‌ها احساس زندگی توام با کرامت و رفاه را داشته و اساسا زمینه این نوع پدیده‌ها وجود نداشته باشد، اما وزارت خارجه پیگیری‌هایی در زمینه مشکلات پناهجویان انجام داده است تا حقوق طبیعی و انسانی این پناهجویان محقق شود.

۵۰۵۰

کد خبر 532781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =