سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود هم پاسخ منتقدان برجامی دولت را داد و هم به مدعیان دخالت دولت در انتخابات گفت که معطل نکنند و هر مستندی دارند به قوه قضاییه بفرستند.

به گزارش خبرآنلاين، محمدباقر نوبخت در ابتدای نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، با اشاره به عملکرد 33ماهه دولت یازدهم گفت: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که کشور به دلیل ورود تحریم‌ها به مرحله‌ای جدید، شرایطی کاملا حساس و بسیار پر مخاطره داشت. تلاش دولت این بود که ابتدا اجازه ندهد این تحریم‌ها تشدید شود و فرصتی فراهم کند که تحریم ها برداشته شود. دولت در این تعهد خود بسیار مسئولانه اقدام کرد.

وی گفت: در شرایطی دوره خدمت دولت تدبیر و امید آغاز شد که به دلیل ورود تحریم‌ها به مرحله جدید کاملا حساس و پرمخاطره بود و محدودیت صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز محدود شد. از سوی دیگر باتوجه به تنظیم لایحه‌ای با عنوان نفت در برابر غذا، صادرات نفت ایران نیز مشمول این تحریم‌ها می‌شد و از طرفی نقل و انتقال های پولی و ارزی باتوجه به شرایط تحریم تشدید ‌شد.

نوبخت افزود: آثار تحریم‌ها در شاخص کلان اقتصادی با نرخ تورم بالای 40 درصد و رشد اقتصادی منفی هفت درصد وجود داشت. برجام در سه ماه قبل به تایید طرفین رسید و اجرایی شد و اگرچه در 30 ماهه اجرای برجام با فشار مضاعفی که کاهش قیمت شدید نفت به اقتصاد وارد کرد ولی روند کاهنده تورم ماه به ماه ادامه یافت و در آخرین ماه (فروردین) نیز این روند نسبت به اسفندماه سال گذشته رو به بهبود بود.

سخنگوی دولت یادآور شد: البته عدد رشد اقتصادی کشور قانع‌کننده نیست و اقتصادی که می‌خواهد رشد فزآینده داشته باشد و جایگاه نخست منطقه‌ای را کسب کند، این رقم مطلوبی نیست ولی این رشد نسبت به گذشته موفق به مهار تورم و حرکت به سمت رشد اقتصادی شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: اینها از نگاه هر ارزیاب مثبت و منصفی می‌تواند به عنوان اقدامات قابل قبول دولت تلقی شود و بی‌انصافی است که در چنین شرایطی هرچند متناسب با نیازهای کشور نیست، اقدامات صورت گرفته را نفی کنیم.

کو محصول برجام؟

وي با بيان اينکه جلو تشدید تحریم ها گرفته شد و دولت توانست با مذاکرات سخت و حساس تحریم‌ها را از اقتصاد ایران حذف کند، ادامه داد: اما برخي مي گويند «کو محصول برجام؟» با همین صراحت عده ای مطالبه می کنند یا نفی می کنند. بگذریم که عده ای از ابتدا با مذاکرات و اجرای برجام مخالف بودند و با بدبینی می گفتند امکان دستیابی به توافق ممکن نیست، اما این دولت توانست. آنها پس از حصول توافق در مذاکرات هسته اي، مورد به مورد در برجام ایجاد تشکیک کردند. حتی بخاطر دارید که قرار بود براساس توافق اولیه ماهانه حدود  450تا 500 میلیون دلار از اموال بلوکه ما آزاد شود. با همین موضوع هم همیشه جنگ اعصاب داشتیم  که می گفتند واریز نشده! ولی مشخص شد که این مبالغ آزاد شده و مورد استفاده قرار گرفت.

سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه «برجام، برجام است» افزود: از برجام در اندازه برجام انتطار داشته باشیم. از ابتدا هم گفته می شد محدوده برجام مباحث هسته ای است و به تحریم های هسته ای مربوط می شود. هرچند از نظر ما تحریم های غیر هسته ای، غیرمشروع و غيرقابل پذيرش است.

وي با اشاره به اينکه برخي منتقدان دولت مي گويند که «این برجام چه دستاوردي براي کشور داشته است؟»، خاطرنشان کرد: اولین اقدام برجام رفع تحریم های نفتی بود. مصداق بارز تحریم ها، تحریم نفتی بود. من می پرسم که ایا کسی هست که بگوید  ان تحریم های نفتی که اصل تحریم ها بود، لغو نشده است؟ ؟ آیا کسی هست که مطلع نباشد ما موفق شدیم بیش از یک میلیون بشکه در روز نفت صادر کنیم؟

تشکیک کنندگان در برجام همان نگاه تندروهای آمریکا و اسرائیل را به برجام دارند

نوبخت گفت: قصد تخریب و توهین به کسانی که در برجام ایجاد تشکیک می کنند را ندارم، اما این افراد در همان صفی قرار گرفتند که تندروهای امریکا و اسرائیل ایستاده اند و با همان نگاه به برجام نگاه می کنند.

سخنگوی دولت با بیان این كه البته تا زمانی كه از ثمرات برجام استفاده كنیم، فاصله وجود دارد، گفت: وقتی از برجام صحبت می‌شود، یك توافق و موضوعاتی متنوعی بود كه با دیگر كشورها صورت گرفت و آمریكا هم یكی از این كشورها بود و ما هم بلافاصله بعد از امضا در عالی‌ترین سطح اعلام كردیم كه اختلاف ما درخصوص برخی از موارد باقی است ولی در حال حاضر هر روز یك موضوع و ناهنجاری‌ در زمینه برجام مطرح می‌شود كه درست نیست.

وی ادامه داد: این در حالی است كه شاهد مطالباتی از سوی دولتمردان آمریكایی بودیم از جمله حق ملت درخصوص داشتن پدافند موشكی كه این مساله با روح برجام معارض است و ما هم بارها اعلام كردیم كه ربطی به برجام ندارد و این مسایل با روح برجام سازگاری ندارد.

وی تصریح كرد: در آخرین مورد نیز اقدام آمریكا نسبت به بلوكه كردن دارایی‌ جمهوری اسلامی ایران و برداشت دو میلیارد دلار بود كه دولت این اقدام را محكوم كرد و بر همین اساس، رییس‌جمهوری كارگروهی را تشكیل داد تا از ظرفیت‌ها برای استیفای حقوق ملی و بازگرداندن این دارایی استفاده شود.

اعتبارنامه مينو خالقي بايد به مجلس ارائه شود

يکي از محوري ترين سوالات جلسه امروز از نوبخت، نظر دولت درباره اعتبارنامه مینو خالقی بود. سخنگوي دولت در پاسخ با اشاره به اختلاف حقوقی بین دولت و شورای نگهبان، اظهارداشت: دولت مستندات قانونی‌اي دارد و معتقد است که بررسی اعتبارنامه ها را باید در مجلس دهم انجام شود و اين مجلس در اين باره اظهارنظر کند.

وي با اشاره به اينکه در سال 67 که نماینده مجلس بودم درباره یکی از منتخبین مباحث و عکس هایی منتشر شده بود، خاطرنشان کرد: اما بعد از بررسی آنها، رای مجلس به تایید اعتبارنامه آن فرد بود. از این موارد در همه ادوار مجلس بوده و باید خود مجلس به آن بپردازد.

نوبخت با تاکيد بر ايمکه این نظر حقوقی دولت قبلا هم تجربه شده است، افزود: ما معتقدیم این پرونده هم باید به مجلس ارسال شود و در انجا اظهارنظر شود. نظر رییس جمهور هم همین است. انشااله وزارت کشور از همه ظرفیت های قانونی خود برای حل این موضوع استفاده کند.

وي در پاسخ به سوال ديگري که به تغییرات احتمالي در کابینه و احتمال استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی وزير کشور اشاره داشت، گفت: معمولا با هر تغییري در فضای سیاسی مثل انتخابات مجلس، پیش بینی ها و گمانه زنی هایی درباره تغییر کابینه مطرح می شود. اما اعضای کابینه همگی با قدرت کار خودشان را انجام می دهند. در بحث استیضاح‌هايي هم که مطرح است ما هم مثل شما اين اخبار را می شنویم.

مخالفت دولت با حذف يارانه 24 ميليون نفر

موضوع حذف یارانه 24میلیون نفر یارانه بگیر که در خلال قانون بودجه سال 95 به تصويب رسيد نيز بار ديگر در اين نشست خبري عنوان شد. نوبخت هم بار ديگر از مخالفت دولت با اين مصوبه سخن گفت و افزود: حذف اين تعداد از مردم با این عنوان که هر کسی که بیش از سه میلیون درآمد در ماه دارد، جزء ثروتمندان است از دیدگاه دولت عادلانه نیست و دولت با ان مخالف است.

وي در پاسخ به سوال ديگري که به برنامه دولت برای مهار قیمت ها در ماه رمضان اشاره داشت نيز گفت: کنترل قیمت‌ها برای دولت بسیار مهم است. نمي خواهيم اجازه دهیم که قیمت‌ها بی حهت افزایش یابد. دولت اجرای سیاست مهار تورم و گرانی را مدنظر دارد. کسبه محترم هم می دانند که باید به هموطنان خود در ماه رمضان رحم کنند. البته دولت نظارت با اقتدار دارد تا با گرانفروشی مقابله شود.

دولت درباره رياست مجلس دهم نظري ندارد

خبرنگاري از نوبخت پرسيد: «می گویند نظر دولت به ریاست دوباره لاریجانی بر مجلس دهم است». او هم پاسخ داد: اینها گمانه زنی های غیر واقعی است که برخی افراد در رسانه ها مطرح می کنند. در خصوص ریاست مجلس، حتما باید نمایندگان نظر بدهند دولت نه نظری دارد نه به دنبال تاثیر بر نظر و رای نمایندگان است. ما به استقلال قوه مقننه و ازادی نمایندگان مصر هستیم.

روحاني با رهبري درباره مينو خالقي ديدار مي‌کند؟

«گفته می شود آقای روحاتی قرار است درباره پرونده خانم خالقی دیداری با رهبری داشته باشند». اين هم شايعه اي بود که نوبخت در واکنش به آن گفت: همواره دیدارهایی بین ریاست جمهور و مقام رهبری صورت می گیرد، اما اینکه مشخصا درباره این موضوع باشد نه، من اطلاع مشخصی ندارم که عرص کنم.

مدعيان دخالت دولت در انتخابات، مستنداتشان را به قوه قضاييه بدهند

سخنگوي دولت همچنين در پاسخ به خبرآنلاين که به ادعاي برخي نمايندگان مجلس مبني بر دخالت دولت در انتخابات مجلس دهم اشاره داشت، گفت: ادعاها نسبت برهر کسی مطرح می شود. من درخواست می کنم، تقاضا می کنم، هر کسی که ادعایی دارد که مستند است، حتما به قوه قضاییه مراجعه کند. قانون مشخص است و با هرکسی که از اختیاراتش سواستفاده کند، برخورد می شود.

وي با بيان اينکه شبهه افکنی آسان است، بارديگر تاکيد کرد که مدعيان اگر مستندی دارند در قوه قصاییه طرح شکایت کنند و افزود: فارع این موضوع به هر کسی که به دنبال اتهام زنی یا افشاگری است؛ می گویم اگر کسي مستندی علیه دولت دارد امان ندهد و به قوه قصاییه شکایت کند. حتما این قوه با عدالت و انصافی که دارد با این موضوعات برخورد می کند.

نوبخت در پاسخ به سوال ديگر خبرآنلاين که به ترکيب مجلس دهم با حضور نسبتا برابر اصلاح طلبان و اصولگرايان اشاره داشت و جوياي تفاوت نحوه تعامل دولت يازدهم با چنين مجلسي نسبت به مجلس نهم با اکثريت اصولگرايان اشاره داشت، گفت: دولت به اصل تفکیک قوا و آزادی هر دو قوه معتقد است. درباره اینکه گفته می شود هیچ جناحی در مجلس دهم اکثریت ندارد هم من معتقدم که الان هم مشخص است که فراکسیون اکثریت چطور است و آرایش سیاسی مجلس، نیازی به موضع گیری من و دیگران ندارد.

وي افزود: معتقدیم دولت با مجلس دهم بهتر مناسب تر و راحت تر تعامل خواهد کرد.

ترافیک سفرهای دیپلماتیک به ایران

سخنگوی دولت با بیان این كه هیات‌های بلندپایه كشورها كه به ایران می‌آیند، تلاش شده تا از ظرفیت‌های آنها در زمینه رشد اقتصادی بهره‌مند شویم، گفت: در حال حاضر رییس‌جمهوری كره جنوبی برای نخستین بار به كشورمان سفر كرده‌اند و در راس هیات 230 نفره اقتصادی و تجاری در حال مذاكره و عقد قرارداد با دولتمردان كشورمان هستند.

نوبخت افزود: از سه ماه كه از برجام می‌گذرد 16 هیات تجاری از كشورهای دیگر برای عقد قرارداد و سرمایه‌گذاری به ایران سفر كرده‌اند كه سطوح آنها هشت رییس‌جمهوری، پنج نخست وزیر، سه رییس مجلس و 14 وزیر امور خارجه قرار داشتند كه با 12 بانك و موسسه مالی جهانی برای استفاده از 73 میلیارد دلار خطوط اعتباری مذاكرات را به انجام رساندند.

وی اضافه كرد:‌ بر اساس آمار رسمی، پس از برجام برای 41 پروژه به میزان سه میلیارد و 418 میلیون دلار مجوز سرمایه‌گذاری صادر شد كه در حال حاضر 14 پروژه در استان‌های خراسان رضوی، تهران، آذربایجان غربی، كردستان، زنجان، قم، بوشهر، همدان، یزد، سیستان و بلوچستان، البرز، قزوین و مركزی در حال اجرایی شدن است.

چه خبر از دو میلیارد دلار؟

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری با رسانه ها درخصوص اقدامات دولت در مقابل حکم توقیف دو میلیارد دلار از اموال ایران در آمریکا،  با اعلام اینکه "ماهیت آمریکا را متفاوت با 5 کشور دیگر می‌دانیم و اساساً آنها قابل اعتماد نیستند"، تصریح کرد: کارگروهی از جانب رئیس‌جمهور برای بازگرداندن 2 میلیارد دلار از آمریکا تشکیل شده است و همه تلاش خود را برای استیفای حقوق ملت انجام خواهیم داد.

دولت بنا دارد مطالبات بانكی از دولت را صفر كند

سخنگوی دولت در پاسخ به نقش بانكها در اقتصاد مقاومتی گفت: در حال حاضر بانكها با دو مشكل عدم كفایت سرمایه و مطالبات مواجه هستند كه در خصوص سرمایه بانكها این مسئله متناسب با نیازها و تقاضاهایی كه در زمینه تسهیلات صورت می گیرد نیست .

نوبخت افزود: در زمینه مطالبات بانكها نیز این مطالبات از دولت و شركتهای دولتی و برخی افرادی است كه تسهیلات دریافت كرده وبازنگردانده اند كه هر دو این عوامل باعث شده بانكها نتوانند تسهیلات لازم را در چارچوب اقتصاد مقاومتی ارائه و عملیاتی كنند .

وی تصریح كرد: رشد فزاینده تولید نیازمند سرمایه گذاری است كه بخشی توسط تسهیلات صورت می گیرد و دولت برای هر دو این موضوعات برنامه ریزی كرده است. در سال 95 سرمایه بانكها افزایش خواهد یافت و در زمینه مطالبات بانكها مقرر گردید برای دوسال اینده از طریق انتشار اوراق مالی بدهی خود را به بانكها پرداخت كند .

سخنگوی دولت با بیان اینكه مجلس شورای اسلامی تبصره مربوط به این موضوع را حذف كرد ، اظهارداشت: به دنبال آن هستیم تا در مجلس دهم آن ا احیاء كنیم و مطالبات نظام بانكی را نسبت به دولت صفر كنیم .

به دنبال سفری ایمن وتوام با حفظ شخصیت حجاج كشورمان هستیم

سخنگوی دولت در پاسخ به آخرین تصمیم گیری ها نسبت به وضعیت حج امسال نیز گفت: ملت ایران از خدمتگزاران خود انتظار دارد كه سفر ایمن وباعزت برایشان فراهم شود ولی متاسفانه بدیهی ترین انتظار از كشور میزبان حجاج تاكنون فراهم نشده است. با این حال همه همت خود را برای اینكه یك حج سالم، مطمئن و با كرامت و شخصیت افراد برگزار شود بكار خواهیم گرفت.

نوبخت افزود: نمی خواهیم خدای ناكرده با برخی اعمال دولت عربستان ،عزیزانی كه می خواهند برای عبادت به خانه خدا بروند مورد اتهامات قرار گیرند .دولت در این زمینه مراقبت خواهد كرد ولی تاكنون این اطمینان حاصل نشده است .

وی اضافه كرد: دولت عربستان نسبت به ایفائ تعهدات بین المللی و انسانی و آموزه های دینی امتناع می كند واگر این اطمینان حاصل شود اخبار آن منتشر خواهد شد .

دولت از ثبت سفارش خودروهای امریكایی امتناع می كند

وی در پاسخ به اقدام دولت در ممنوعیت ورود خودروهای امریكایی نیز اظهارداشت: محدودیت قانونی برای ورود خودرو براساس حجم موتور 2500 سی سی وجود دارد و ورود خودرو ها باید از طریق ثبت سفارش انجام گیرد . دولت نیز از ورود آنها امتناع می كند ولی برخی از این موارد در گذشته انجام شده است .

سخنگوی دولت گفت: دولت خود را مقید می داند از تولید ملی حمایت كند تا حدی كه كمپین های مقابله با خرید خودرو داخلی نیز شكل می گیرد و دولت را مورد انتقاد قرار می دهند .

تبصره های 19 و20 درجهت اصلاح نظام پولی و مالی كشور است

نوبخت در پاسخ به ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه نیز افزود: ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس شورای اسلامی در تبصره های یك و 2 در خصوص میزان درآمدهای ارزی كه سهم صندوق بوده است .در سال 95 در لایحه دولت سهم صندوق 20 درصد از درآمد حاصل از نفت وگاز درنظر گرفته شد كه قانون مشخص كرده ولی برای شورای نكهبان ابهام وجود داشت .

وی افزود: از نظر دولت مهمترین ایراد بر مصوبات فقدان تبصره های 19 و20 است چرا كه بودجه سال 95 برای اصلاح ساختار نظام مالی و بانكی كشور است كه این تبصره ها حذف گردید و برای دولت مهم است كه این دو تبصره را به شكلهای قانونی دیگر دنبال كند .

سخنگوی دولت درباره نحوه پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی، اظهار کرد: ما قبول نداریم که یک کارخانه را که سودآور نیست به طلبکار خود بفروشیم و اینگونه بدهی خودرا بپردازیم. ما معتقدیم باید واحدها را فعال کرده و وقتی آنها سودآور شدند، آنها را به عنوان بدهی خود واگذار کنیم. البته بسیاری از این بدهی‌ها به دولت مرتبط نمی‌شود.

من و رییس جمهور حقوق خود را از طریق هیات علمی دربافت می کنیم

نوبخت در پاسخ به این پرسش که کدام یک از اعضای هیأت دولت 35 میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرد، افزود: من درباره حقوق اطلاعی ندارم، اما من و رئیس جمهور حقوق خود را از طریق هیأت علمی دریافت می‌کنیم.

وی نسبت به ایجاد برج کشور کره جنوبی در تهران برای فروش محصولات این کشور اظهار بی‌اطلاعی کرد.

نوبخت همچنین درباره اعطای تابعیت ایرانی به شهدای غیرایرانی نیز گفت: تاکنون چیزی به ما ابلاغ نشده و من هم از رسانه‌ها مطلع شدم.

سخنگوی دولت همچنین درباره سخنان رهبر انقلاب در خصوص نظام آموزش و پرورش، تصریح کرد: آموزش و پرورش حتماً باید مسائل مدنظر رهبری را پیگیری کند.

وی در بخش دیگری از این نشست درباره اظهارات عراقچی در خصوص زمان خرید اوراق قرضه آمریکایی، خاطرنشان کرد: این اوراق در یک دوره‌ای از سال 2003 تا 2008 خریداری شده است. کارگروهی اکنون مشخص شده و در این رابطه گزارشی را تهیه می‌کند که هر وقت این گزارش تکمیل شد ما نتایج آن را به اطلاع مردم می‌رسانیم. ما دنبال استیفای حقوق خود هستیم و دنبال بحث‌های داخلی آن نیستیم.

خبرنگاری در ادامه این نشست از سخنگوی دولت پرسید که آیا دولت می‌تواند برنامه ششم توسعه را از مجلس پس بگیرد تا مانع تصویب شتابزده آن در مجلس نهم شود که نوبخت در پاسخ گفت: اخباری هم به ما رسیده که برنامه ششم در مدت زمان کوتاهی در مجلس نهم مطرح شده و جهت‌گیری آن هم مخالف با آنچه دولت مدنظر دارد، است. البته ما هنوز آن را ندیده‌ایم ولی طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اگر کلیات برنامه تصویب نشده باشد می‌توانیم تقاضای استرداد آن را داشته باشیم ولی اگر کلیات آن تصویب شده باشد باید استرداد آن از طریق رأی‌گیری در مجلس انجام شود.

وی در ادامه در مورد ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به کشور، تصریح کرد: ما خود را مقید به حمایت از تولید داخلی می‌دانیم و محدودیت ورود این خودروها را از طریق عدم ثبت سفارش آنها انجام می‌دهیم.

27216

کد خبر 533044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • بی نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  من 1 سوال داشتم : می خواستم بدونم این ادبیات با ادبیات تندرو ها چه تفاوتی داره؟ هرکسی که به شما نقد داره یا شک داره درخط اسراییله؟؟؟؟
 • all in one GB ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  تشکیک کنندگان در برجام در خط اسرائیل و آمریکا هستند؟ اقای نوبخت انگ زدن روش دلواپسهاست. ظاهرا شماهم ازشون یاد گرفتی. مجبورت که نکردن خوب راستشو بگو. بگو تشکیک کنندگان در برجام خواهان شکست این دولت هستند
 • بهناز IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  ای کاش دولت تدبیر 1 درصد احمله وانتقاداتی که به منتقدان داخلی هر روز میکنه یبار که شده انتقاد به امریکا و کشورهای که جلوی پا برجام سنگ اندازی میکنن کنه
 • نازنین A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  اتفاق افتاده درمورد خانم خالقی و عکس های جعلی در مورد ایشان را باید عنوان اسیدپاشی سیاسی به ایشان نام گذاشت. عکس ه تابلو جعلیه قد فرد کوتاه و بلند شده در تمام عکس ها آرایش موهاش و صاف و وز بودن موهای فرد مورد ادعایی متفاوت در تمام عکس ها فرد مسن تر از ایشان است.
 • دلسوز انقلاب A1 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  تمام مدارک مستند اینان فقط و فقط همینه: چون رای نیاوردن و مردم قبولشون ندارن
 • مسعود A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  برای همه ما واضح و مشخصه که کاسبان تحریم حالا که عرصه رو به مردم باخته اند میخواهند همه چیز را زیر سوال ببرند
 • بی نام IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  جدا قوه قضاییه رسید گی می کنه
 • بی نام A1 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  "وی در ادامه در مورد ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به کشور، تصریح کرد: ما خود را مقید به حمایت از تولید داخلی می‌دانیم و محدودیت ورود این خودروها را از طریق عدم ثبت سفارش آنها انجام می‌دهیم."...............واردات انبوه خودروهای چینی حمایتتت از تولید داخلی استتت فقط واردات چند خودرو امزیکایی بر خلاف حمایت از تولید کننده داخلی استت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • مهدی EU ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۴
  0 0
  جالبه ، از طرف دولتیان در مورد مینو خالقی اظهار نظر می کنند و از طرفی هر گونه دخالت در انتخابات رو رد می کنند، دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو؟؟؟