ایسنا نوشت: ده سال پیش در ماه مارس، آمازون دوره ذخیره‌سازی داده‌ها و محاسبات بر روی اینترنت که به عنوان محاسبات ابری شناخته می‌شود را آغاز کرد و در گزارش درآمد این شرکت نشان داده شد که تجارت‌های ابری چه میزان برای خرده‌فروشی‌ها در آینده اهمیت دارد.

آمازون، این شرکت خرده‌فروش اینترنتی در سیاتل، در گزارش درآمد سه ماهه خود، درآمد خالص خود را 513 میلیون دلار اعلام کرد که برای یک شرکت با حاشیه سود پایین که اغلب گزارش زیان می‌دهد، نتیجه‌ای بزرگ است.

ستاره این نمایش، خدمات مبتنی بر وب آمازون (AWS) و همان تجارت‌های ابری است. آمازون این بخش را از باقی تجارت‌هایش جدا و اعلام کرده است که درآمد عملیاتی حاصل از تجارت خرده‌فروشی آمازون سه درصد بوده، در حالی که خدمات مبتنی بر وب آمازون 24 درصد را تشکیل داده است.

خدمات مبتنی بر وب آمازون هنوز هم بخش کوچکی از تجارت کلی این شرکت را تشکیل می‌دهد، اما سودآوری آن در حال تغییر شکل آمازون است. درآمد عملیاتی شرکت 3.6 از درآمد کلی بوده اما بیشتر از 1.1 درصد سال گذشته است و همین موضوع نشان از دو برابر شدن سودآوری توسط خدمات مبتنی بر وب آمازون دارد.

تاثیر تجارت‌های ابری جدید در همه فناوری‌ها در این فصل درآمد مشهود است، از شرکت اینتل که 12000 نیروی کار را تعدیل کرد تا از کامپیوترهای شخصی به محاسبات ابری حرکت کند، تا مایکروسافت که سود کمتری را گزارش کرده اما سرمایه‌گذاران، سهامش را به دلیل رشد ناشی از تجارت‌های ابری که مشابه خدمات مبتنی بر وب آمازون است، خریداری کرده‌اند.

گوگل و فیس‌بوک هم شرکت‌های مبتنی بر ابر هستند، اگرچه در حال حاضر بخش اعظم پول خود را از طریق تبلیغات کسب می‌کنند.

در حالی که به پایان فصل درآمد فناوری نزدیک می‌شویم، می‌توان نگاهی به درآمد خالص کسب‌شده به ازای هر کارمند در شرکت پرداخت. مایکروسافت در درآمد سه ماهه خود به ازای هر نفر 32000 دلار سود کسب کرده است.

گوگل دو برابر این مقدار را به دست آورده و به ازای هر نفر 65000 دلار به دست آورده است. فیس‌بوک که بهترین درآمد سه ماهه را دارد نیز 115000 دلار کسب کرده است.

دو شرکت دیگر نیز وجود دارند که هر دو فروشندگان بزرگ محصولات خرده‌فروشی به مصرف‌کنندگان هستند. اپل که کمترین درآمد سه ماهه در طی 13 سال را داشت و هنوز هم به ازای هر کارمند 105000 دلار کسب می‌کند و در سویی دیگر، آمازون که تنها 2.092 دلار به دست می‌آورد.

5656

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 533243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =