حیات وحش دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است/راه دسترسی مسدود است

مدیر کل محیط زیست لرستان از بسته بودن راه دسترسی دریاچه گهر به عنوان زیباترین دریاچه آب شیرین ایران خبر داد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین لرستان مهرداد فتحی بیرانوند در گفتگو با مهر با اشاره به بسته بودن راه دسترسی دریاچه گهر لرستان به عنوان نگین اشترانکوه اظهار داشت: همچنان راه دسترسی به این دریاچه بسته است.

وی با بیان اینکه بر اثر سیلاب اخیر سطح آب رودخانه گهر بالا آمده است گفت: این امر موجب شده چند پل عابر پیاده که گردشگران از طریق این پل ها به دریاچه گهر عزیمت می کردند تخریب شود.

مدیر کل محیط زیست لرستان عنوان کرد: هم اکنون منتظر فروکش کردن آب هستیم و به محض پایین آمدن آب میراث فرهنگی لرستان اقدام به احداث این پل های عابر پیاده و ایجاد زیرساختهای لازم برای تردد گردشگران در این منطقه گردشگری خواهد کرد.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه فصل ورود گردشگران به دریاچه گهر از نیمه دوم خرداد ماه تا اواخر مهر ماه هر سال است عنوان کرد: در قالب کارگروه ویژه ای در رابطه با ارائه خدمات به گردشگران از سوی دستگاههای مختلف برنامه ریزی صورت می گیرد.

وی بیان داشت: دستگاههای مختلفی از جمله میراث فرهنگی، فرمانداری دورود، معاونت عمرانی استانداری لرستان، نیروی انتظامی، علوم پزشکی، هلال احمر و... عضو این کارگروه بوده و به گردشگران خدمات لازم را ارائه می دهند.

مدیر کل محیط زیست لرستان با بیان اینکه همچنین کار حفاظت از منطقه گردشگری گهر بر عهده محیط زیست است گفت: دراین راستا کار حفاظت و جلوگیری از تخریب این منطقه را محیط زیست انجام می دهد.

«گهر» نگین اشترانکوه

بنابر این گزارش دریاچه گَهر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع است. این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه و بین بخش زز و ماهرو الیگودرز و بخش مرکزی دورود قرار دارد قرار دارد.

این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده‌است.

این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است. نحوه دسترسی به این دریاچه از طریق شهرهای دورود و الیگودرز امکان‌پذیر است ولی آسان‌ترين راه برای دسترسی به اين درياچه از مسير شهرستان دورود است.

کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولاً برای رسیدن به گهر از مسیر روستای طیان و بیدستانه حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر طیان می‌توان از راه‌آهن تهران-خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند بعد از ایستگاه ازنا از قطار پیاده شد. از شهر دورود تا چشمه خيه (کله محمود) حدود ۱۷ كيلومتر جاده آسفالت است و از چشمه خيه تا درياچه گهر حدودا ۱۴ كيلومتر مسافت مالرو است.

كسانی هم كه مايل باشند می‌توانند باچهارپاهایی مثل قاطر و الاغ نيز كه توسط افراد بومی جهت حمل بار و يا سواری كرايه می‌دهند، به درياچه بروند.

پوشش گياهی درياچه گهر شامل درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، كنار كهور، و موی وحشی است. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر هستند.

حيات وحش دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است.

منطقه حفاظت شده اشترانكوه با حيات وحش متنوع شامل حيواناتی است از قبيل کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، کبک دری شاهین، تیهو و آبزیان مانند لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان، خال قرمز و ماهی زرد پر و در فصل زمستان جایگاه مناسبی برای انواع پرندگان مهاجر از قبیل اردک ارده ای و چنگر است.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 533416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =