ایسنا نوشت: مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از تلاش این صندوق برای ارائه تسهیلات حین خدمت برای شاغلان آموزش و پرورش خبر داد و گفت: امیدواریم با توافق‌هایی که با دستگاه‌های مختلف انجام داده‌ایم، تسهیلات بیشتری در حین خدمت به شاغلان ارائه کنیم.

شهاب الدین غندالی در نشست خبری صبح امروز شنبه افزود: تکلیفی برای آموزش و پرورش تعیین شده بود که نسبت به تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان اقدام کند و فرهنگیان شاغل به عضویت این صندوق در آیند. در برنامه سوم و چهارم این تکلیف تکرار شد و برابر تصمیم اتخاذ شده تا حداکثر 5 درصد حقوق و مزایا توسط اعضاء پرداخت و به همین میزان سهم دولت پرداخت می‌شد که در قانون پنجم برابر تشخیص داده شده، تصمیم گرفته شد که سهم دولت حذف شود.

وی ادامه داد: اما با رایزنی‌های انجام گرفته، مقرر شده است که این سهم بار دیگر توسط دولت پرداخت شود و 5 درصد از بودجه سنواتی پیش‌بینی شده که برابر میزان سقف پرداختی شاغلان است، به صندوق ذخیره فرهنگیان واریز شود؛ این تصمیم در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده که امیدواریم در آنجا نیز به تصویب برسد.

وی افزود: این سهم که از سال 90 توسط دولت پرداخت نشده باید پرداخت شود، برهمین اساس با معاون اول رییس جمهور مکاتباتی داشته‌ایم و در دیوان عدالت اداری نیز اقامه دعوی کرده‌ایم که به زودی امیداریم رای نهایی صادر شود. پیش‌بینی می‌کنیم با صدور رای بالای 700 میلیارد تومان طلب صندوق از دولت به صندوق پرداخت شود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در تشریح فعالیت این صندوق تصریح کرد: براساس اساسنامه سه وظیفه از جمله تولید و افزایش سرمایه جهت تقویت معیشت اعضاء در دوران بازنشستگی، حدالمقدور ارائه تسهیلات عادلانه حین خدمت، بهره‌وری مطلوب و حداکثری از سرمایه اعضاء و ترغیب اعضاء به مشارکت‌های اقتصادی پیش‌بینی شده است. برهمین اساس در جهت افزایش تولید و ثروت در نظر گرفته‌ایم که برنامه بلندمدتی پیش‌بینی شود تا مشخص شود در چه حوزه‌هایی می‌توانیم وارد شویم و از آنها سود پایدار داشته باشیم.

غندالی ادامه داد: در چند سال گذشته امکان سودآوری از بانک سرمایه وجود نداشته ولی برای فعالیت‌های آتی صندوق در نظر داریم حوزه‌های جذاب سرمایه‌گذاری را با نظرسنجی اقتصاددانان شناسایی کنیم و در حوزه‌هایی که سودآوری دارد وارد شویم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در حوزه پتروشیمی پروژه‌ها را از 2 پروژه به 12 پروژه رساندیم.در بخش نیروگاهی وارد شده‌ایم و در حوزه داروسازی نیز ساخت دو کارخانه در سمنان و کرج را آغاز کرده‌ایم و همچنین در حوزه معدن نیز چند معدن را خریداری کرده‌ایم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان درخصوص پرداخت‌ها و عایدات این صندوق نیز گفت: در حال حاضر سود پایداری معادل 200 تا 220 میلیارد تومان داریم بر همین اساس باید توسعه خود را افزایش دهیم تا سود بیشتری از این توسعه داشته باشیم.

غندالی در تشریح ارائه تسهیلات بیشتر حین خدمت به شاغلان گفت: توافق رفاه‌کارت تقریبا نهایی شده که براساس آن شاغلان می‌توانند 10 میلیون تومان از فروشگاه‌های رفاه خریداری کنند و بازپرداخت آن را با نرخ صفر 10 ماهه پرداخت کنند. همچنین اتکا کارت نیز تا سقف 15 میلیون تومان با بازپرداخت 36 ماهه برای شاغلان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم که بیمه سلامت و بیمه تکمیلی نیز به بیمه معلم سپرده شود اما در حال حاضر نظارت بیمه تکمیلی به صندوق ذخیره فرهنگیان سپرده شده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از عقد قرارداد میان صندوق ذخیره فرهنگیان و برخی بیمارستان‌ها خبر داد و افزود: در بیمارستان‌هایی مانند مرکز قلب، بیمارستان هفت تیر، سینا، الزهراء در اصفهان، پژوهشکده رویان و موسسه دهش‌پور این قرارداد منعقد شده است.

غندالی همچنین از فعالیت این صندوق در بخش مسکن خبر داد و افزود: در حال حاضر در استان فارس ساخت 400 واحد مسکونی آغاز شده، در استان البرز نیز ساخت 100 واحد مسکونی آغاز شده و در زاهدان و خراسان رضوی نیز پیگیری‌ها در حوزه پیگیری ارائه تسهیلات مسکن آغاز شده است. در کرمان نیز 70 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین از تاسیس دفاتر استانی در استان‌های مختلف خبر داد و افزود: دفاتر استانی در بسیاری از استان‌ها فعال شده‌اند و فعالیت آنها به صورت خودکفا بوده است و از ظرفیت‌های مالی و اقتصادی استان خود استفاده می‌کنند. در همه استان‌ها یک مرکز رفاهی خدماتی ایجاد خواهیم کرد این در حالیست که ضمن استقرار دفاتر استانی در این مراکز، برای آنها درآمدزایی نیز انجام شود.

غندالی درخصوص طلب صندوق ذخیره فرهنگیان از دولت گفت: میزان این طلب تا قبل از برنامه پنجم 300 میلیارد تومان بود اما در حال حاضر این طلب به 700 میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان درخصوص شفافیت عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نیز گفت: تمام اطلاعات صندوق از اساسنامه تا فعالیت شرکت‌ها بر روی سایت این صندوق قرار گرفته است و سفرهای استانی که انجام می‌شود و در دیدار اعضاء شفافیت صندوق نقش بسزایی داشته است.

۴۷۴۷

کد خبر 534201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =