۰ نفر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰

ایرنا نوشت: معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: دولت یازدهم عزم راسخ در راستای تحقق عملی عدالت جنسیتی در ابعاد مختلف زندگی و مهم تر از آن ایجاد توازن و هماهنگی میان ایفای نقش های چندگانه زنان دارد.

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در سمینار مشترك ایران و ژاپن با عنوان زنان، صلح و توسعه پایدار گفت: این اقدامات دولت در نهایت موجب ارتقای وضعیت زنان و تقویت نهاد خانواده می شود.

او تأکید كرد: آنچه كه در مركز توجهات جهانی قرار گرفته است، ضرورت مشاركت فعال و مستمر زنان در راستای تحقق تمام اهداف دستور كار 2030 توسعه پایدار و همچنین نگاه ویژه نسبت به نیازهای خاص آنان است؛ البته ایران همواره بر این مهم تاكید داشته است.

مولاوردی گفت: توجه ویژه نسبت به بهبود وضعیت و توانمندسازی زنان در عرصه های مختلف در اسناد بالادستی و قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهای قابل توجهی را موجب شده است كه در این خصوص می توان به رشد چشمگیر حضور زنان و دختران در بخش آموزش به ویژه آموزش عالی اشاره كرد.

او گفت: در انتخابات اخیر، تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی با رشد صددر صدی همراه بود؛ ایران همچنین یكی از پیشگامان حوزه بهداشت و سلامت زنان به خصوص در زمینه مبارزه با مرگ و میر مادران و كودكان در منطقه است كه این ها همه زمینه رشد در حوزه زنان را فراهم می كند.

مولاوردی ادامه داد: تدوین و اجرای برنامه های كارآفرینی و توانمندسازی اقتصادی زنان با تمركز ویژه در زنان سرپرست خانوار و زنان روستایی همواره در كانون توجهات برنامه ریزان و سیاستگذاران بوده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: همچنین در حوزه تقنینی به منظور رفع خلاهای قانونی و روزآمد كردن قوانین با نیازها و خواست های جامعه زنان تلاش های فراوانی در دستور كار قرار دارد كه البته عزم راسخ دولت یازدهم در این زمینه كاملا مشهود است.

مولاوردی ادامه داد: در بسیاری از اسناد بین المللی در سال های اخیر محوریت زنان در برنامه های توسعه ای مورد تاكید قرار گرفته است و این یک ضرورت اخلاقی است؛ چرا كه دستیابی و تحقق حقوق بشر، كرامت و قابلیت های گروه های متنوع زنان یك نیاز اصلی جهانی عادلانه و متوازن است.

او گفت: زنان و دختران در اثر بحران های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست آسیب پذیری بیشتری دارند و شواهد بسیاری برای هم افزایی بین عدالت جنسیتی از یك طرف و توازن اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی از طرف دیگر وجود دارد.

مولاوردی تأکید کرد: وقتی زنان مشاركت بیشتری در مدیریت عرصه عمومی داشته باشند منابع بیشتری در حوزه انسانی مثل بهداشت كودكان، تغذیه و دسترسی به اشتغال اختصاص داده می شود و همچنین اطمینان از دسترسی زنان به دارایی های كشاورزی و منابع مولد نقش اساسی در كسب امنیت غذایی و معیشت پایدار ایفا می كند.

مولاوردی گفت: بحث نقش زنان بعنوان عاملان و ذینفعان در توسعه، بار دیگر در زمان تدوین برنامه توسعه ای 2030 به طور گسترده مطرح شد، اهداف 17 گانه توسعه پایدار توسط رهبران جهان از جمله رییس جمهوری ایران در سپتامبر 2015 پذیرفته شد.

او گفت: تا 15 سال آینده كشورهای متعهد شده اند همه تلاش های خود را برای پایان دادن به فقر، مبارزه با نابرابری و مقابله با تغییرات آب و هوایی به كار برند و این اهداف 17 گانه با 169 هدف جزئی برپایه پنج ستون مردم، كره زمین، صلح، رفاه و مشاركت بنا شده است كه هدف پنجم توسعه پایدار به نقش و توانمندسازی زنان اختصاص دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در هدف پنجم توسعه بر چند حوزه تاكید شده است كه اطمینان از مشاركت موثر و فرصت های برابر برای مدیریت و رهبری زنان در همه سطوح تصمیم گیری در حوزه سیاسی،اقتصای، عرصه عمومی و رفع تبعیض علیه زنان و دختران از طریق اصلاح و تغییر قوانین و سیاست های ناروا و محو همه گونه خشونت علیه زنان در حوزه عمومی و خصوصی از جمله این تاكیدات است.

او پایان دادن به رفتارها و سنت های آزاردهنده، شناسایی و ارزش گذاری كار خانگی، اطمینان از دسترسی به بهداشت، آموزش وخدمات تكنولوژی ها در جهت توانمندسازی زنان و اطمینان از ایجاد فرصت های برابر برای دسترسی به منابع اقتصادی را از دیگر تاكیدات در هدف پنجم توسعه پایدار عنوان كرد.

مولاوردی گفت: بدون شك دو تمدن كهن ایران و ژاپن، وامدار قدرت سازندگی زنان خود هستند و در طول سالیان متوالی زنان این دو سرزمین از توان، ظرفیت ها و قابلیت های ارزشمند خود برای پیشبرد فرهنگ و اقتصاد كشورمان مایع گذاشته اند.

او تأکید كرد: جمهوری اسلامی ایران هم اكنون برنامه ریزی برای ارائه مدلی بومی برای توسعه را آغاز كرده است هر چند برای تحقق كامل آن در زمینه های مختلف راهی طولانی در پیش است اما دستاوردهای حوزه زنان و خانواده در مقایسه با كشورهای منطقه نشان می دهد در توسعه و ارتقای استانداردها و سبك زندگی زنان و دختران، اراده بیش از هر عاملی موثر خواهد بود.

مولاوردی گفت: امروز در جهان شاهد جنبش های مردمی و دولتی بسیار ارزشمندی هستیم كه برای انسانی كردن توسعه فعالیت می كنند و مبارزه با بیماری های همه گیر مانند ایدز و انواع سرطان بخصوص برای زنان از این دست است؛ اما این سوال در ذهن ما ایجاد شده است كه آیا سرطان برای یك زن یا كودك ایرانی كمتر از یك زن یا كودك با مورد مشابه در آمریكا و اروپا دردناك و مخاطره آمیز است.

او ادامه داد: چگونه است كه اختلافات سیاسی منجر به تحریم چندین ساله فروش دارو به ایران شده است و جامعه جهانی واكنشی نشان نمی دهد. چگونه است كه حملات تروریستی در ابعاد محدود در كشورهای اروپایی همین جامعه جهانی در شوك فرو می برد اما موشك باران هر روزه شهرها، بیمارستان ها و مدارس سوریه و یمن به دست فراموشی سپرده می شود كه چگونه است نقض فاحش حقوق زنان و دختران در آفریقای مركزی تحت پوشش رسانه ای قرار نمی گیرد.

مولاوردی ابراز امیدواری كرد كه دیدگاه ها و رویكردهای صلح دوستانه زنان و مادران بیش از پیش مورد توجه جامعه جهانی قرار گیرد تا مبتنی بر نگاه زنانه و روح مادرانه، خشونت، سلطه، فقر،‌نابرابری و تخریب محیط زیست مهار شود و جامعه با كنشگری همه مردان و زنان به سوی صلح، ثبات و توسعه پایدار رهنمون شود و همه آحاد بشر بخصوص زنان و كودكان از آن بهره مند شوند.

سمینار یكروزه مشترك ایران و ژاپن با عنوان زنان، صلح و توسعه پایدار امروز (دوشنبه) با حضور «آكیه آبه» همسر نخست وزیر ژاپن، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و «یوهی ساساكاوا» رئیس بنیاد صلح ساساكاوا، معصومه ابتكار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و شهین دخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در حال برگزاری است.

۴۲۲۳۶

کد خبر 534881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =