یک مقام اسبق بانک مرکزی گفت: ما به رئیس کل بانک مرکزی هشدار بلوکه شدن منابع را داده بودیم اما واکنش آقای بهمنی رییس کل وقت بانک مرکزی مصاحبه ای بود که در آن آمریکا را در تحریم بانک مرکزی ناتوان معرفی کرد.

حیدر مستخدمین حسینی در گفت وگو با خبرآنلاین، با تاکید براینکه پیش از صدور رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر بلوکه شدن 2 میلیارد دلار منابع ارزی ایران هشدارهای لازم به مدیریت گذشته بانک مرکزی داده شده بود،عنوان کرد: مدیریت گذشته بانک مرکزی باید این هشدارها را در نظر می‌گرفت چرا که از زمان اولین جلسات این دادگاه ها در مورد جرم نسبت داده شده به ایران احتمال صدور چنین رأیی وجود داشت.

وی افزود: خاطرم هست در دولت گذشته، بسیاری از کارشناسان و متخصصان به بانک مرکزی هشدار می دادند که تنش ها در حال افزایش است و بهتر این است که منابع کشور جابجا و یا تبدیل شود،زیرا این تهدیدها به این معنا بود که  نه تنها این ۲ میلیارد بلکه تمام منابع ایران که در معرض تهدید ناشی از تحریم ها قرار می گیرد.

مستخدمین حسینی خاطرنشان کرد: باید حتما منابع ارزی کشور از دسترس آمریکا خارج می شد  و حتی این کارشناسان با برآورد مدت زمان شش ماهه انجام این موضوع را برنامه ریزی کرده بودند.

او یادآورشد: اما با وجود این هشدارها، آقای بهمنی رئیس کل وقت بانک مرکزی مصاحبه ای انجام دادند که سوابق این مصاحبه هم هنوز موجود است؛ ایشان  با صراحت اعلام کردند که بانک مرکزی مصونیت دارد و منابع ایران را هیچ تحریمی تهدید نمی کند و به هیچ عنوان آمریکا نمی تواند بانک مرکزی را مورد تحریم قرار دهد.

این مقام سابق بانک مرکزی با یادآوری این موضوع که  کارشناسان و حقوقدانان و خود بنده(معاون پارلمانی بانک مرکزی) به شدت پیگیر این موضوع بودیم ،گفت: به بانک مرکزی تذکر دادیم که اگر قرار باشد آمریکا دست اندازی به منابع و دارایی های ایران داشته باشد این کار را می کند و باید احتیاط لازم را به عمل آورد و درست نیست که بدون در نظر گرفتن تهدیدها سرمایه های ملی ایران را در آمریکا دوباره سرمایه گذاری کرد.

او با تاکید براینکه رئیس کل وقت بانک مرکزی آقای بهمنی توجهی به  این هشدارها نکرد،خاطرنشان کرد: در آن مقطع می توان گفت سیاست های بانک مرکزی مبتنی بر استانداردها و برنامه ریزی های مالی و اقتصادی نبود.

معاون اسبق پارلمانی بانک مرکزی گفت: من درآن مقطع این هشدارها را دادم که باعث شد عذر من را بخواهند و به تذکرات و هشدارهای من وقعی ننهادند ،نتیجه اش این این شد که الان می بینید.

زیر سئوال رفتن کار کارشناسی

این کارشناس باسابقه حوزه بانکی کشورمان با بیان اینکه این تصمیصات ناشی از  برنامه های از قبل تعیین شده نبود،عنوان کرد:این بی توجهی ها در واقع سبب زیر سئوال رفتن کار کارشناسان ؛ تمام کارشناسان اقتصادی بر این باور بودند که این اقدام اشتباهی جبران ناپذیر است اما باور روسا و دولت این بود که بانک مرکزی تحریم نمی شود.

وی افزود: اقدامی که  آمریکا در خصوص منابع ارزی کشورمان انجام داد، مصونیت بانک مرکزی را به زیر سوال برد و منجر به بلوکه شدن دو میلیارد دلار منابع کشورمان شد.

مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه مقابله با اقدامی که آمریکا انجام داده در حوزه  قوه قضائیه است،گفت: در حال حاضر دولت باید دنبال بازگرداندن این منابع باشد و از مسیر سیاسی این کار را دنبال کند

او تصریح کرد: گزارش ها حاکی است که تا به امروز دیوان عالی آمریکا در رأی صادر شده خود تغییری ایجاد نکرده و با توجه به سوابق این نهاد قضایی آمریکا می‌توان گفت مقامات ایران راه سختی برای بازپس گرفتن منابع ایرانی پیش رو دارند.

3535

 

کد خبر 534916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  52 3
  این هم سند دیگری از خیانت مدیران احمدی نژاد. بهمنی بیاید جواب بدهد.
  • بی نام RU ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
   16 0
   بهمنی نماینده مجلس دهم است . حالا اوست که جواب می خواهد و طلبکار است.
  • بی نام A1 ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
   8 1
   چرا پولهای 200 کشور دیگر بلوکه نمی شود ؟؟؟؟ ایا مشکل از بعضی سیاستها و اقدامات اشتباه نیست ؟؟ مثل حمله به سفارتهای کشور دیگر ؟؟؟؟؟؟
 • سیدرضا A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  43 3
  چرا‌چنین‌مدیرانی‌بدون‌پاسخ‌گویی‌درپیش‌گاه‌ملت‌،آزادندوحتی‌تأییدصلاحیت‌شده‌وبه‌مجلس‌هم‌راه‌پیدامی‌کنند؟
 • سیدرضا A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  22 1
  حداقل‌کاری‌که‌لازم‌است‌انجام‌شوداین‌که‌درزمان‌بررسی‌اعتبارنامه‌ی‌آقای‌بهمنی،این‌موضوع‌توسط‌منتخبین ملت،‌مطرح‌ومدنظرقرارگیرد.
 • واویلا RU ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  25 2
  خدای من مملکت دست چه افراد دانا و حکیمی بوده است آخه آدم عاقل وقتی آمریکا بانکهای فرانسوی و انگلیسی را مجازات می کند، آنوقت از بانک مرکزی ایران حساب می برد؟ برای یک ابرقدرت، حقوق یک کشور یا مصونیت یک بانک، محلی از اعراب ندارد. حالا این آقا دوباره نماینده مجلس شده وای بر ما.
 • پنگوئن A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  20 1
  عجب. پس تقصیر بانک مرکزی و آقای بهمنی بوده. من تا الان فکرمیکردم اون لولوهه بوده که کاغذ پاره ها را ریخته بود تو اون قطعنامه دانی که باهاش آب رو ریخته بودن اون جایی که میسوزه.
 • بی نام A1 ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
  8 1
  معحزه هزاره سوم از یک طرف می گفت امریکا در حال سقوطه از یک طرف اونجا سرمایه گذاری می کرد