ایسنا نوشت: نشست بین المللی که فرانسه درخواست برگزاری آن را داده بود، برای بررسی بحران سوریه آغاز شد.

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، این نشست برای بررسی تحولات سوریه و راه‌های ازسرگیری صلح میان نظام و مخالفان سوری با مشارکت کشورهای عربی، اروپایی و آمریکا برگزار شده است.

در این نشست وزرای خارجه فرانسه، آمریکا، آلمان، عربستان، امارات، ایتالیا، قطر، ترکیه و نمایندگانی از اردن و انگلیس حضور دارند.

در این نشست همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ریاض حجاب، رییس هیات عالی مذاکرات که این هیات وابسته به عربستان سعودی است، شرکت می‌کنند.

هدف از این نشست بررسی راه‌های توقف حملات و رساندن کمک‌های انسانی و از سرگیری روند حل و فصل سیاسی در سوریه و همچنین مقدمه چینی برای نشست دیگر گروه حمایت از سوریه است که احتمال می‌رود این نشست در 17 مه جاری در وین یا برلین برگزار شود.

در نشست امروز همچنین توافق برای تثبیت آتش‌بس و اجرای آن در تمامی مناطق درگیر در سوریه و حمایت از مخالفان و ترغیب کردن آن‌ها برای مشارکت در مذاکرات و مطلع‌ کردن اروپایی‌ها نسبت به موضع سیاسی و میدانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این نشست کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اروپا تمایل خود را نسبت به این امر نشان می دهند که آمریکا بر روسیه برای از سرگیری مذاکرات و تاثیرگذاری بر نظام سوریه اعمال فشار کند.

در همین حال در بیانیه‌ای مشترک از سوی روسیه و آمریکا از گروه‌ها در سوریه خواسته شده است تا حملات علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌ها در سوریه را متوقف کنند.

به گزارش سایت اینترنتی النشره، مسکو اعلام کرد که بیانیه مشترکی از سوی روسیه و آمریکا صادر شده است که در این بیانیه اعلام شده است پیشرفتی در توقف عملیات جنگی در سوریه و همچنین در رساندن کمک‌های انسانی حاصل شده است.

در این بیانیه به این امر اشاره شده است که مشکلاتی در زمینه پایبندی به آتش بس در برخی از مناطق در سوریه وجود دارد و آمریکا نیز حمایت از هم‌پیمانانش را برای جلوگیری از انتقال افراد مسلح و قاچاق سلاح به سوریه تقویت خواهد کرد.

در این بیانیه تاکید شده که آمریکا و روسیه بر طرف‌های شرکت کننده در آتش بس در سوریه برای باقی نگه داشتن آتش بس اعمال فشار خواهند کرد و تدابیر لازم را برای مشخص کردن مناطق تحت تصرف داعش و النصره در سوریه اتخاذ خواهند کرد.

در این بیانیه اشاره شده که تلاش‌های روسیه و آمریکا به صورت ملموس در کاهش خشونت در حومه لاذقیه و غوطه دمشق نقش داشته است.

در این بیانیه همچنین برای از سرگیری مذاکرات سوریه براساس گزارش فرستاده سازمان ملل در مورد انتقال سیاسی در سوریه دعوت شده است.

5252

کد خبر 535110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =