۰ نفر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۱

پرس تی وی نوشت: رئیس موقت مجلس نمایندگان (سفلی) کنگرۀ برزیل روند استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهور این کشور را لغو و خواستار رأی‌گیری مجدد در مجلس شد.

والدیر مارانهائو که از هفتۀ گذشته موقتاً به ریاست مجلس نمایندگان برزیل رسیده است، اعلام کرد رأی‌گیری در تاریخ 29 فروردین در مورد طرح استیضاح روسف در این مجلس دچار نقص بوده و باید تکرار شود.

دیوان عالی برزیل در تاریخ 16 اردیبهشت ادواردو کانها، رئیس پیشین مجلس نمایندگان برزیل را در ارتباط با یک پروندۀ فساد مالی از ریاست مجلس سفلی برکنار کرد و مارانهائو به عنوان نائب رئیس وی، موقتاً بر کرسیِ ریاست مجلس تکیه زد.

طرح استیضاح رئیس جمهور برزیل اواخر فروردین ماه با کسب 367 رای از مجموع 513 رای توانست اکثریت لازم برای تصویب در مجلس نمایندگان را به دست بیاورد.

پس از رأی مجلس نمایندگان، کمیتۀ ویژۀ رسیدگی به پروندۀ روسف در مجلس سنای برزیل نیز در تاریخ 17 اردیبهشت به استیضاح روسف رأی داد.

اگر چه رای این کمیته ویژه غیر الزام آور بود، اما آخرین مرحلۀ رسمی پیش از رای گیری روز چهارشنبه (22 اردیبهشت) سنا درباره دادگاهی شدن روسف محسوب می‎شد.

اکنون با توجه به اظهارات مارانهائو، طرح استیضاح باید از مجلس سنا به مجلس نمایندگان بازگردد و مجدداً دربارۀ آن تصمیم‌گیری شود.

هنوز مشخص نیست که آیا دیوان عالی کشور، مجلس سنا یا اکثریت مجلس نمایندگان قادر به رد این تصمیم‌گیری هستند یا خیر.

در صورتی که تصمیم جدید رئیس مجلس نمایندگان برزیل عملی نشود و رأی گیری مجلس سنا در روز چهارشنبه اجرا شود؛ با موافقت 41 سناتور از 81 سناتور سنای برزیل، روسف ظرف 6 ماه تعلیق می شود و سپس سناتورها درباره صلاحیت وی برای ماندن در سمت ریاست جمهوری تصمیم گیری خواهند کرد.

در صورت برکناری روسف از قدرت، میشل تمر، معاون وی تا قبل از برگزاری انتخابات در سال 2018 میلادی به عنوان جانشین موقت امور کشور را در دست خواهد گرفت.

روسف و برخی از مقامات بلندپایۀ پیشین و کنونی برزیل به فساد مالی در ارتباط با شرکت نفت دولتی پتروبراس متهم هستند.

رئیس جمهور برزیل تمامی اتهامات را رد کرده است. وی و طرفدارانش استیضاح را تلاشی در راستای اجرای آنچه آن ها کودتا خوانده اند، قلمداد می کنند.

5252

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 535126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =