۰ نفر
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۲

ایسنا نوشت: احتمال می‌رود که بن‌علی یلدیریم، وزیر راه و ترابری و یا بکیر بوزداگ، وزیر دادگستری که هر دو از نزدیکان اردوغان هستند، جانشینان احتمالی داووداوغلو باشند.

در شرایطی که تنها دو هفته تا نشست فوق‌العاده کنگره حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه باقی مانده است، جستجوها برای یافتن جایگزینی برای نخست‌وزیر افزایش یافته و یک مقام ارشد هم گفته است که احتمالا فرد جدیدی به‌زودی از سوی احمد داووداوغلو معرفی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری حریت، بولنت توران، معاون حزب عدالت و توسعه (آک پارتی) در جمع خبرنگاران گفت: نامزد تصدی ریاست حزب هفته آینده معرفی می‌شود. حال بستگی به نخست وزیر دارد که خودش این رهبر جدید را معرفی کند یا معرفی آن را به تیم خود بسپارد.

آک پارتی قرار است نشست فوق‌العاده خود را 22 مه (دوم خرداد) برگزار کند تا جانشین احمد داووداغلو، رهبر کنونی حزب مشخص شود. این اقدام در پی اعلام کناره‌گیری احمد داووداوغلو انجام می‌شود که ظاهرا اختلافاتی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه پیدا کرده است. گفته می‌شود عمده اختلافات بر سر برنامه‌های حزبی و سیستم ریاست جمهوری مورد نظر اردوغان است.

بولنت توران همچنین گفت که نفوذ اردوغان بر آک‌ پارتی به عنوان موسس آن، "قطعی و طبیعی" است و به گفته وی این هیچ اشکالی ندارد. این مقام همچنین وعده داد که کنگره آک پارتی بر خلاف نشست سایر احزاب سیاسی آرام و صلح‌آمیز برگزار شود.

معاون حزب عدالت و توسعه تاکید کرد: یکی از اولویت‌های حزب تغییر سیستم سیاسی است. ما به دنبال آن هستیم که از شر دو مجرای اجرایی خلاص شویم و حکومتداری با ثبات‌تری ایجاد کنیم. هیات‌های آک پارتی فردی را انتخاب خواهند کرد که سیستم ریاست جمهوری را به ترکیه بیاورد.

احتمال می‌رود که بن‌علی یلدیریم، وزیر راه و ترابری و یا بکیر بوزداگ، وزیر دادگستری که هر دو از نزدیکان اردوغان هستند، جانشینان احتمالی داووداوغلو باشند.

5252

کد خبر 535217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =