متن استعفای رئیس کل بیمه مرکزی / سرنوشت مدیرانی که با قلم‌های سیاسی ترور می‌شوند

رئیس کل بیمه مرکزی که از شهریور سال 92 در این پست مشغول به فعالیت بود شب گذشته متن استعفای خود را تقدیم وزارت اقتصاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد ابراهیم امین رئیس کل بیمه مرکزی، در متن استعفای خود به ذکر دستاوردهای صنعت بیمه کشور طی سال های خدمت خود اشاره کرده و نوشته است: با آنچه رخ داد اين اقتدار و اعتماد به نفس تضعيف شد و احياي آن مستلزم انتصاب مديران شايسته جديدي است كه چنين ضرباتي نخورده باشند و اميدشان به اصلاح امور را از دست نداده باشند.

گفتنی است وزارت اقتصاد در خصوص پذیرش یا رد این استعفا که در اعتراض به شایعات منتشر شده در مورد حقوق و دستمزد مدیران بیمه مرکزی ارائه شد، اطلاعیه ای صادر نکرده است.

متن استعفای وی را در ادامه می خوانید:

 

برادر گرامي و ارجمند جناب آقاي دكتر علي طيّب‌نيا

وزير محترم امور اقتصادي و دارايي

 

با سلام؛

شرمنده‌ام كه در حوزه مسئوليت اينجانب پيشامدي سامان‌دهي و به اجرا گذاشته شد كه مايه هجمه گسترده رسانه‌اي به بيمه مركزي، جناب‌عالي و در نهايت دولت محبوب تدبير و اميد را فراهم ساخت. از اين بابت از مردم شريف ايران، اهالي صنعت بيمه و به‌ ويژه شخص جناب‌عالي پوزش مي‌طلبم.

اينجانب با ابراز اعتماد و تمايل جناب‌عالي كه به دانايي و پاك‌دامني‌تان اعتماد راسخ داشتم و دارم، از امتيازات مادي بخش غيردولتي كه حداقل دو برابر بيمه مركزي بود، چشم پوشيدم و تنها بدين خيال كه تسلط كارشناسي، توان مديريتي و اراده شخصي لازم براي اصلاح امور صنعت بيمه را دارم، اين مسئوليت خطير را پذيرفتم.

احياء توانگري مالي شركت‌هاي بيمه، بهبود و ضابطه‌مند ساختن شرايط احراز مشاغل كليدي در صنعت بيمه، پالايش وضعيت نمايندگان بيمه‌اي، محاسبه كسري ذخاير شركت‌هاي بيمه و اقدام براي شفاف‌سازي صورت‌هاي مالي و جلوگيري از شناسايي سودهاي موهوم، سامان‌دهي مديريتي و مالي شركت بيمه دي كه در معرض ورشكستگي قرار داشت و از همه مهم‌تر اقدام قانوني و مديريتي براي احقاق حقوق بيش از يك‌صد هزار زيان‌ديده بيمه توسعه كه بي‌پناه و بي‌رسيدگي و پاسخ‌گويي رها شده بودند و بسياري هم زنداني، از اقدامات مهم قابل ذكر است.

صنعت بيمه اكنون داراي سامانه‌اي اطلاعاتي است كه داده‌هاي بيمه‌اي را از مركز توليد برداشت و با ذخيره‌سازي در سرورهاي قدرتمند بيمه مركزي ج.ا. ايران قرار مي‌دهد تا سامانه‌هاي مختلف نظارتي، مالي، اتكايي، بيمه‌اي، سرمايه‌گذاري، نمايندگان، كارگزاران و غيره شاخص‌هاي مورد نظر را تهيه تا مديران در ايفاي وظايف قانوني‌شان مورد استفاده قرار دهند.

درواقع چتر نظارتي و كنترلي بيمه مركزي ج.ا. ايران با طراحي اين سامانه‌ها و شاخص‌هاي مرتبط طي دو سال و نيم اخير جامع، كامل و بدون خلل شده است و نهاد ناظر مي‌تواند به صورت برخط بر همه فعاليت‌هاي بيمه‌گري، مالي، اتكايي و سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بيمه اشرافِ به‌لحظه (Online) داشته باشد و به سرعت، انحراف از معيارها و ضوابط را شناسايي و اندازه‌گيري نمايد.

دو قانون مهم و به نسبت پيشرفته شخص ثالث و صندوق بيمه حوادث طبيعي كه اينجانب از سوي دولت وظيفه دفاع از مفاد آنها را در صحن مجلس داشتم، به‌حمدالله با تغييرات مدّ نظر به تصويب مجلس محترم رسيد.

ميزان اتكايي اجباري بيمه مركزي از ۵۰ درصد و ۲۵ درصد به ۲۵ و ۱۰ درصد كاهش يافت و به لحاظ تشكيلاتي و سازماني نيز اقدامات زمينه‌ساز براي تشكيل يك شركت بيمه اتكايي ملّي از مجموعه منابع مالي و انساني معاونت اتكايي بيمه مركزي فراهم شده و فقط نيازمند مجوّز قانوني براي تأسيس و فعاليت مي‌باشد. مشخصاً اين اقدام اينجانب موجبات دشمن‌تراشي جدّي در داخل را فراهم ساخت.

هم‌چنين آيين‌نامه‌ها و مقررات لازم براي اِعمال اين نظارت تدوين و به تصويب شوراي‌عالي بيمه رسيده است كه به اتكاي اين بستر مقرراتي و سامانه‌هاي اطلاعاتي مذكور، هيچ فعاليتي در شركت‌هاي بيمه از چشم نهاد ناظر پنهان نيست و تنها اقتدار مديريتي و اعتماد به نفس مديران ارشد بيمه مركزي است كه مي‌تواند ضامن اجراي بدون تعلل و تسامح وظايف حاكميتي محوّله باشد.

با آنچه رخ داد اين اقتدار و اعتماد به نفس تضعيف شد و احياي آن مستلزم انتصاب مديران شايسته جديدي است كه چنين ضرباتي نخورده باشند و اميدشان به اصلاح امور را از دست نداده باشند.

در چنين فضا و شرايطي ادامه كار براي اينجانب بسيار دشوار است. اِعمال مقتدرانه و بي‌كم و كاست ضوابط و مقررات و برقراري انضباط مالي و مديريتي در ۳۰ شركت، ۱۰۰۰ كارگزاري و حدود ۴۰ هزار نمايندگي بيمه از فردي كه مهم‌ترين سرمايه زندگي و كار وي يعني صداقت و پاك‌دستي‌اش، مورد سئوال قرار گرفته و در منظر عموم مخدوش شده، ممكن نيست.

با سپاس و قدرداني صميمانه از حمايت بي‌دريغ جناب‌عالي و پوزش از آنچه كه نتوانستم انجام دهم، استعفاي خود را تقديم و استدعا دارم با بازنشستگي اينجانب موافقت فرماييد.

آرزو دارم در سايه توجّهات و عنايات باري‌تعالي همواره سلامت، سرفراز و عاقبت به خير باشيد.

محمدابراهیم امین

22/2/1395

 

 

 

22335

کد خبر 535639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  باز نشستگي با حقوق چند ده ميليوني
  • بی نام A1 ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
   11 45
   ایرادی داره؟
  • بهنام بچه خوی A1 ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
   30 6
   برای بینام دوم مینویسم. بله داداش ایراد داره. ایرادش در تفاوت فاحش بین این مقدار حقوق و حقوق سایر بازنشستگان کشوری و لشگری هستش. به عنوان مثال پدر بنده با 25 سال سابقه ی کار به عنوان راننده ی لودر ، همین چند ماه پیش از وزارت جهاد کشاورزی بازنشسته شد. کاری هم به سختی هایی که در طول این سالها کشیده ندارم از کار در جهاد سازندگی و تلاش شبانه روزی در جاده های کشور و سد سازی و عمران روستاها و مناطق زلزله زده ی کشور و.. به نظرت چقدر حقوق برایش در نظر گرفته باشند عادلانه هست؟ دقیقا هشتصد و دوازده هزار تومان. به نظرت این حق پدرم بود؟ آیا این پول کفاف گذران یک زندگی رو این روز ها میدهد؟ و آیا به نظرت این عادلانه هست که یکی مثل پدر بنده هشتصد تومان بگیرد و یکی دیگر چند ده میلیون تومان؟
 • محمد IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  والا من هم اگه ماهی 80 میلیون میگرفتم ادبیاتم خوب میشد...
  • حمیدرضا IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
   30 9
   بعضی ها اگر میلیارد ها هم حقوق بگیرند، ادبیاتشان، ادبیات کینه و نفرت باقی خواهد ماند...
 • بی نام A1 ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  آفرین . چه این مسئله حقوقشون حق باشه یا ناحق ، این کار خیلی باعث امیدواریه
 • تقی A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  خدا پدرت را بیامرزد کاش بقیه مدیران نیز که کار بلد نیستند بتوانند استعفا بدهند
 • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  9 13
  آخی بمیرم براتون
 • بی نام A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  31 7
  همین که ایشان دارای این خصلت پسندیده عذرخواهی بابت اشتباهی که در سازمان تحت نظر و مدیریتشان هستند جای بسی خوشوقتی است. مقایسه کنید با رفتار مدیرانی که ضعف تصمیمات متخذه و اختلاس های سنگین آنان اظهر من الشمس میباشد ولی با وقاحت خود را طلبکار مردم و کشور می دانند و با سخنرانیهای بی ارزش خود برای کشور مشکلات عدیده بوجود می آورند
  • محمد A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
   23 8
   نامه اش رو خوندی. عذرخواهی نکرده. طلبکاره
 • بی نام A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  10 3
  خوب شد چه تبلیغی هم کرده مفت مفتی ولا با اون حقوقی که ما دیدیم خدا داند
 • بی نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  17 4
  استعفای خالی کفایت نمیکنه
 • فرهاد IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  14 15
  یه سنگ پا تو خونه داشتیم آب شد
 • بی نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  17 0
  درود بر شرفش. که نوشت شرمنده ام. اگر همه مدیران یاد بگیرن استعفا دادن رو، هم دقت خودشون در کار و نظارت بیشتر میشه و هم جا واسه جوانان باز میشه
 • امیر A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  16 0
  حالا مدیر بعدی هم همین حقوق رو میگیره . چه فرقی داره کی باشه . فقط هم همین پست و سمت نیست . کم نیستند مدیرانی که همچین حقوق رو میگیرن .
 • بی نام A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  7 3
  بهر حال جناب مدیر باید قبول کنی درست نیست از بیت المال انهمه دریافت اضافه کاری وسایر مزایا در کشوری که بازنشسته و کا رگرش یک میلیون می گیره..برای خدا هم کار کنید ضرر نمی کنید.
 • بی نام IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  13 10
  در اين كشور اگر چند فوتباليست معلوم الحال بدون ثبت در قرارداد پول ميلياردي بگيرند كسي صدايش در نمي آيد. گويا اين پول از سيارات ديگر آمده است ولي اگر چند كارمند بصورت رسمي و ثبت شده در فيش حقوق چند ميليون بگيرند بايد فرياد وا كارگرا سر داد؟؟؟ بنظرم نبايد بازيچه دست سياستمداران شد.
 • هوشيار IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  9 1
  اميدوارم وزير با استعفا ايشان موافقت كنند. ودر ضمن بابت قصوري كه انجام گرفته بايد پاسخگو باشند. ولي جايي بسي تقدير داره حركت اين مدير ارشد كشور كه ادبيات تازه اي در كشور ايجاد كردند. ممنون اقاي امين
 • علی RO ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  12 2
  اینجاست که باید به شبکه های قدرتمند اجتماعی افریرین گفت وقدرشون رو دانست ودرست استفاده کرد
 • امیر تبریز اوغلی A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  6 8
  به نظرم تقصیر دولت قبلی بوده...................
 • سرانجیک A1 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  10 5
  خبرآنلاین انصافا پیگیری بفرمایید تا ببینیم بعد از بازنشستگی در کجا مشغول به کار خواهند شد.....
 • کارمند پیمانی IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  8 3
  خبرنگاران محترم لطفا سری هم به شرکت توزیع برق تهران بزرگ بزنند تا ببینند حقوق یک کارمند رسمی بعضا 3 الی 4 برابر حقوق یک کارمند پیمانی همردیف است تازه این به غیر از وامها و سایر مزایا می باشد.
 • آرام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  12 6
  من بر خلاف بقيه دوستاني كه فكر ميكنند ايشان عذر خواهي كرده اند و اشتباه را پذيرفته اند فكر ميكنم خيلي ظريف و ماهرانه فرافكني كرده اند و موضوع مذكور را بنوعي توطئه قلمداد كرده اند .اين قسمت از نامه شون رو دوباره بخونيد تا به عرض من برسيد."پيشامدي سامان‌دهي و به اجرا گذاشته شد كه مايه هجمه گسترده رسانه‌اي به بيمه مركزي..."يا حق
 • مهدی A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  18 3
  استعفا با عذرخواهی معنا پیدا میکنه، نه با منت‌گذاشتن و مظلوم‌نمایی.
 • بی نام IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  6 1
  از متن نامه معلوم نيست بالاخره اين حقوق و مزايا را دريافت مي كرد يانه؟
 • بی نام A1 ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  10 2
  باید از رسانه های مجازی مثل تلگرام وایبر وات ساپ ... متشکر باشیم که باعث شده اخبار چه خوب و چه بد سریع منتشر بشه و همگی در جریان امور قرار بگیرند و گرنه قبل تر اتفاقات بدتر از این هم رخ میداد و کسی متوجه نمیشد
 • محمد A1 ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  10 2
  امید وارم این فرهنگ در بین تمام مسولین جا بیفته وقتی کار اشتباهی میکنن مثل خارجیها استعفا بدن
 • علی IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  12 5
  آقا را هیچی در خصوص حقوق 80 میلیونی توضیح ندادند و فقط به تعریف تمجید خود پرداخته است. آقای مسئول محترم بیمه مرکزی شما در مورد علت برداشت غیر قانونی از صندوق بیت المال را توضیح......... بدهید. نه تعریف و تمجید خود. البته تو این دو و سه روز کل دنیا خدمات ارزنده شما فهمیدن.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  15 2
  یکی نیست به حقوق و درآمد های چند صد میلیونی پزشک ها گیر بده؟
 • بی نام A1 ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  11 2
  یکی نیست به حقوق و درآمد چند صد میلیونی پزشک ها گیر بده؟
 • بی نام EU ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  10 3
  اي كاش به عملكرد ايشان در بيمه البرز و دوستانشان كه همكنون از مديران ارشد بيمه البرز هستند رسيدگي مي شد
 • فلاح میبدی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  16 9
  امین مدیری توانمند و دانا داری مدرک فوق لیسانس مدیریت از آمریکا و دکترای اقتصاد از دانشگاه کلر مونت آمریکا است .حضور و مشارکت در فعالیتهای پژوهشی و تحقیقی بیمه و نقش سازنده در تدوین طرح تحول در صنعت بیمه و مدیری که تنهاصاحب نظران و اهل فن صنعت بیمه میدانند که چه خدمات ارزنده انجام داده ، وبرای کسی که درایت او سرمایه هزاران بنگاه اقتصادی وامید و آرامش مردم را برای سالها حفظ می کند این حقوق هم ناچیز است، مگر عملکرد و عدم نظارت مدیران قبلی نبود که بیمه توسعه را ورشکست کرد و بیمه گذران، زیاندیگان ، سپرده گذاران بیمه عمر و هزاران مجموعه دیگر متضرر شدند و آیا این حقوق در مقابل دریافتهای چند ملیاردی بازیکنان فوتبال که برای یک سال آن هم از بیت المال پرداخت می شود زیاد است واقعا متاسفم .
  • بی نام A1 ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
   0 0
   واقعا برای طرز فکرشما متاسفم
 • نلصر A1 ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  18 1
  خیلی عجیبه چنین استعفایی توی کشور ما بعیده