۰ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰

ایسنا نوشت: رئیس اقلیم کردستان عراق امروز (دوشنبه) اعلام کرد که این اقلیم کردستان است که در مورد ادامه ماندن در چارچوب سیستم فدرالی یا "استقلال" از عراق تصمیم می‌گیرد.

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به مناسبت گذشت 100 سال از توافق سایکس پیکو گفت: توافق سایکس پیکو مرد. وی تصریح کرد: این ما هستیم که سرنوشتمان را تعیین می‌کنیم که یا با عراق در حال شراکت باقی بمانیم یا همسایگان خوبی باشیم. از سوی دیگر، مسرور بارزانی، مشاور شورای امنیت اقلیم کردستان گفت که زمان آن فرارسیده است که کردها خودشان در مورد آینده‌شان تصمیم گیری کنند.

وی گفت: صدمین سالگرد از امضای توافق سایکس پیکو می‌گذرد که بر اساس آن کردستان به چهار بخش تقسیم شد و در حال حاضر و پس از گذشت یک قرن از این توافق، صحبت‌هایی در مورد اعلام استقلال در این اقلیم بیش از هر زمان دیگری مطرح می‌شود. وی گفت: زمان در حال حاضر برای تشکیل کردستان مستقل مناسب نیست، اما من معتقدم که الان زمان آن فرا رسیده است که مردم ما خودشان در مورد آینده‌شان تصمیم بگیرند.

بارزانی توافق سایکس پیکو را ناعادلانه توصیف کرد و گفت: 100 سال از شکست و خونریزی کافی است تا ما راه جدیدی را تجربه کنیم، "زمان آن فرارسیده است تا ظلم را از کردستان برداریم.

5252

کد خبر 537392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =