در مراسم تودیع و معارفه رئیس صداوسیما چه گذشت؟ / از شوخی با نماینده‌ دولت تا حضور چهره‌های مختلف

محمد سرافراز امروز تودیع شد و عبدالعلی علی‌عسگری معارفه تا سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران دوره‌ی دیگری از حیاتش را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این مراسم که در ساختمان اصلی جام جم برگزار شد، هم حاشیه های مختلفی داشت  و هم مهمانان سرشناسی که ازحوزه‌های مختلف آمده بودند تا در این مراسم شرکت کنند. از علی لاریجانی رئیس پیشین صداوسیما و رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی گرفته تا جمشید مشایخی و محمدعلی کشاورز.

علی لاریجانی رپیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم از سازمانی حرف زد که خودش ۱۰ سال ریاست آن را به‌عهده داشت (اینجا)، عبدالعلی علی‌عسکری (اینجا) از برنامه‌هایش برای اداره‌ی این سازمان.

مشروح حرف‌های سایر حاضران در این مراسم به نقل از ایسنا بدین شرح است:

دلایل استعفای سرافراز از نگاه پورمحمدی

علی اصغر پورمحمدی، معاون سیما در ابتدای سخنانش یادآور شد که قرار نبوده در این مراسم سخنرانی کند.

او سپس توضیح داد: قرار نبود صحبت کنم اما چون گفتند شما پیرمرد محترم جلسه شورای معاونان هستید من هم صحبت می‌کنم؛ هر چند الان سخنران خوبی نیستم اما قبل از انقلاب سخنرانی‌های پرشوری می‌کردم.

گفتن این جمله‌ها از سوی معاون سیما موجب خنده حاضران شد و پورمحمدی سپس خطاب به آنان گفت: با خنده‌هایتان من را جوگیر نکنید.

او سپس درباره دوران ریاست 18 ماهه بر سازمان صداوسیما بیان کرد: سرافراز پدیده بود و هست. دکتر علی‌عسکری نیز یک پدیده بود و هست و دکتر ضرغامی نیز یک پدیده بود و هست. به این دلیل می‌گویم پدیده چراکه رهبر معظم انقلاب 14 یا 16 صفت برای دکتر سرافراز برشمردند و با استعفای ایشان هم موافقت کردند.

پورمحمدی با اشاره به تغییرات ساختاری و خدمات سرافراز در مقام رییس صداوسیما گفت: ‌ایشان کارهای بسیاری انجام دادند. یکی از دلایلی که باعث شد ناکام بماند این بود که چندین کار را با هم می‌خواستند انجام دهند. در حالی که ملاحظات مختلفی وجود دارد که نمی‌گذارد شما به انقلاب مدنظرتان برسید. آقای سرافراز علیرغم روحیه انقلابی نتوانست به آنچه می‌خواست برسد. شاید هم ما مدیران ناتوان و نالایقی بودیم که نتوانستیم ایشان را همراهی کنیم. اما به هر حال نقشه‌های ایشان نقشه‌های بدی نبود.

معاون سیما با اشاره به وسعت سازمان صداوسیما یادآور شد: متأسفانه با مشکلات زیادی از قبیل بودجه مواجهیم؛ چرا که ما هر چه حقوق می‌گیریم باید به برنامه‌سازان و بازنشستگان و ... بدهیم و دیگر بودجه‌ای برای برنامه‌سازی نمی‌ماند. از طرفی برنامه‌سازی در تلویزیون مشکل است؛ چراکه ما در مقام فرستنده پیام با نگاه‌های فرهنگی و ارزشی متفاوت و با مخاطبان بسیاری روبه‌رو هستیم. باید خانواده‌ها، نمازگزاران در مسجد، اهالی رفسنجان و ... همه از ما راضی باشند. ما چهارشنبه گذشته مشکلات خود را با رییس مجلس که از این مشکلات خبر نداشتند در میان گذاشتیم و شاید یکی از نقاط ضعف آقای سرافراز همین بود که مشکلات را مطرح نمی‌کرد. در حالی که آقای لاریجانی از دوستان آقای سرافراز بودند از این مسائل و مشکلات بی‌خبر بودند.

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان به حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور برای شرکت در در این مراسم خوش‌آمد گفت و او را از ردیف سوم صندلی‌های مراسم به ردیف اول دعوت کرد.

سپس با حالتی طنز در میان حضار مطرح کرد: همین موضوع که ایشان به صندلی ردیف اول دعوت شدند بر روی میزان بودجه ما تأثیر دارد؛ البته سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا هم اینجا حضور دارد ولی متأسفانه اصلا معلوم نیست که کجا هستند؛ بنابراین هماهنگی در کشور ما کار بسیار سختی است و آقای سرافراز در این شرایط نتوانست با دولت و مجلس تعامل کند اما گام‌های مهمی برداشت که امیدواریم آقای دکتر علی‌عسکری در این مسیر سخت و طولانی بتواند به موفقیت برسد.

معاون سیما در پایان سخنان خود به اقدامات سرافراز و موفقیت‌هایی که در طول 18 ماه داشته است اشاره کرد و گفت: حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی، تمرکز بر تولیدات بهتر به جای کمیت، چابک‌سازی و تلاش برای حرکت رسانه‌ای، شایسته‌سالاری در تنفیذ مدیران، ‌تمرکز بر روی کیفیت از جمله اقداماتی بود که ایشان انجام دادند و من از تلاش‌ها و مجاهدت‌های خاموش ایشان قدردانی می‌کنم.

او در پایان صحبتهایش گفت: ان‌شاءالله اگر ما هم در خدمت آقای علی‌عسکری بودیم بتوانیم کار کنیم؛ البته یک نکته کاری هم بگویم که استعفا کلا چیز خوبی نیست؛ چرا که با آن موافقت می‌شود. سعی کنیم استعفا ندهیم و از مکتب تیپا استفاده کنیم.

گزارش سرافراز از عملکرد 18 ماهه‌اش

در مراسم تودیع رییس سابق سازمان صداوسیما، محمد سرافراز در سخنان خود به موضوع استعفا که پورمحمدی مطرح کرد پرداخت و گفت: من به بخش سنتی استعفا می‌پردازم که استعفا به معنی طلب عفو کردن است و از همه طلب عفو می‌کنم که در این مدت اذیتشان کردیم و امیدواریم توفیق خدمت برای همه فراهم شود.

سرافراز همچنین در سخنانی بر این نکته تأکید داشت که بدهی‌های سازمان صداوسیما تا پایان سال قابل پرداخت است.

او سپس با اشاره به سخنان علی‌اصغر پورمحمدی (معاون سیما) با خنده گفت: نمی‌دانم آقای پورمحمدی از ما تعریف کرد یا تخریب.

او سپس با اشاره به شرایط بودجه سازمان صداوسیما و بدهی‌های مالی بیان کرد: مهمترین چالش سازمان، مشکلات مالی بود؛ در آن زمان 1800 میلیارد بودجه صداوسیما بود و 2800 میلیارد هزینه داشتیم. در سال 93 کمک هزار میلیاردی دولت هم تمام شده بود و باید فکری برای آن می شد. 3 راهکار داشتیم. کاهش هزینه، افزایش بودجه و افزایش درآمد. در آن زمان سیما 200 میلیارد بدهی داشت. در همان سال اول بدهی‌ها کاهش یافت. دولت شفاهی قول‌هایی داد ولی انجام نشد.

سرافراز در ادامه بیان کرد: موضوع افزایش درآمدها یک بحث نظری است که آیا صداوسیما یک سازمان فرهنگی است یا درآمدزا که بودجه دارد یا باید خودش درآمدزایی کند؟ نگاه رئیس جمهورمحترم هم بر درآمدزایی بود. در نتیجه فشارها باعث شد که تغییر رویه بدهیم و به سمت درآمدزایی حرکت کنیم. همچنان که مسیر کاهش هزینه‌ها ادامه داشت، با فراز و نشیب وارد سال جدید شدیم اما خوشبختانه این مدل برای سازمان نتیجه‌بخش بود و قراردادهای ما که 2300 میلیارد تومان است به همراه کمک دولت و رقم افزایشی مجلس 3500 میلیارد بودجه خواهد بود که آقای علی‌عسکری با این بودجه می‌تواند بدهی‌ها را متقبل شود و از این گردنه عبور کند.

سرافراز همچنین درباره بحث چابک‌سازی یادآور شد: نکته بعدی در اقدامات سازمان چابک سازی بود. این اقدام با کم کردن فاصله رأس سازمان با بدنه تحقق پیدا کرد که تا حدودی هم انجام گرفت و با تشکیل شوراهای محتوایی که بین حوزه‌های مختلف نقش ایفا کردند هم ارتباط افقی بین آن‌ها برقرار شد و هم ارتباط عمودی ساختاری‌تر شد بویژه در حوزه خبر بیشتر سمت‌های مدیریتی حذف و سردبیر و سردبیرارشد جایگزین آن شد.

او در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مخاطب که از موضوعات محوری است پرداخت و گفت: این موضوع، موضوع مهمی است و دغدغه و چالش رسانه ملی هم همین است. در حال حاضر تا این مدت در اغلب شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی مخاطبان افزایش پیدا کرده‌اند که برخی از آن‌ها چشمگیر بوده‌اند. از جمله شبکه‌هایی که با افزایش مخاطب روبرو شده‌اند شبکه دو است که پیش از این بسیار افت کرده بود و اکنون افزایش مخاطب داشته است. شبکه خبر و شبکه مستند نیز با توجه به اچ‌دی شدن و و نیز شبکه‌های آی فیلم و نسیم با افزایش مخاطب روبرو بوده‌اند و همچنین اخیرا در شبکه پنج سیما نیز که در حوزه اقتصاد مقاومتی فعالیت می‌کند با افزایش مخاطب روبرو شده‌ایم. البته موضوع دیگر تأکید بر نظم جدول پخش برنامه‌ها به عنوان کمربند جدول پخش مطرح است که مخاطب با این اقدام درست بتواند متوجه شود در چه ساعتی سراغ چه برنامه‌ای و چه شبکه‌ای برود. این کمربند هویت دارد و تکمیل زنجیره آن در فضای مجازی نیز در دستور کار قرار گرفته بود.

سرافراز با اشاره به اختصاص دو کانال تولیدی به حوزه خردسال و کودک یادآور شد: صداوسیما در این مدت توفیق یافت به دو کانال تولیدی در حوزه خردسال و کودک برسد و همچنین زمینه‌سازی برای راه‌اندازی شبکه نوجوان نیز صورت گرفته است.

رییس سابق سازمان صداوسیما از دیگر اقدامات خود در این مدت 18 ماهه را این گونه عنوان کرد: در حال حاضر چهار شبکه در تهران با کیفیت اچ‌دی پخش می‌شوند و همزمان تی‌اس سوم در تمام مراکز استان‌ها نصب شده که فعلا به جای شبکه تهران یک شبکه اچ‌دی دیگر روی آنتن می‌رود. همه شبکه‌ها در حال حاضر در قاب تصویر 16 به 9 هستند و همچنین همه سایت‌های مختلف سازمان از این پس با یک هویت مشغول به کار شده‌اند. در ارتباط با اپلیکیشن‌ها نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده و مسیر ویدئوآندیمن و اودیوآندیمن نیز در حال تکمیل شدن است.

سرافراز بخش دیگری از سخنان خود را به حوزه خبر اختصاص داد و در این زمینه با تأکید بر اینکه صداوسیما در حوزه خبر به سمت اطلاع‌رسانی زنده رفته است، یادآور شد: اولین بار که سخنان وزیر امور خارجه آمریکا به شکل زنده از تلویزیون پخش شد این اتفاق برای خود آمریکایی‌ها خبرساز شده بود.

او سپس در همین زمینه تأکید کرد: ما به بی‌طرفی به عنوان منصفانه بودن خبر هم توجه کردیم. کسانی که دنبال خبر هستند در عرض 10 دقیقه اول به اخبار روز دنیا می‌توانند دسترسی داشته باشند و حتی کسانی که علاقه‌مند به تحلیل هستند می‌توانند در این بخش‌ها هم رسانه ملی را ببینند. همچنین سایت باشگاه خبرنگاران هم در زمینه خبر بین پرمخاطب‌ترین سایت‌ها قرار گرفته است.

سرافراز در بخش پایانی سخنان خود گفت: سازمان صداوسیما هم اکنون با مسائل زیادی در حوزه گفتمانی، مسائل سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای دست به گریبان است. این چالش‌ها همچنان ادامه دارد و مدیر صحیح و انقلابی همچون آقای علی‌عسکری از عهده آن برخواهد آمد. از جمله مسائلی که صداوسیما با آن روبروست پرداختن به مساله برجام بود که در آن موافقان برجام می‌گفتند که دوره نقد برجام به پایان رسیده است و از طرفی منتقدان برجام هم می‌گفتند چرا دلایل ناکامی برجام در صداوسیما گفته نمی‌شود؛ بنابراین چنین مسائل و موضوعاتی همواره ادامه خواهد داشت.

او سپس درخصوص بحث اقتصاد مقاومتی یادآور شد:‌ اقتصاد مقاومتی امسال همراه با اقدام و عمل است و ما کارگاه‌های تولیدی زودبازده را تشویق کردیم ولی در این میان موانعی وجود دارد که ما نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم اما امیدواریم دکتر علی‌عسکری با تخصصی که دارد بتواند این کشتی را سالم به ساحل برساند. همه چیز در این مملکت به رسانه ملی مرتبط است. امیدوارم آقای علی‌عسکری بتوانند بر ضریب نفوذ و قدرت رسانه ملی اضافه کنند.

نام سرفراز در لیست تحریم‌های بین‌المللی

محمد اخگری - معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما - از دیگر سخنرانان مراسم امروز بود.

وی در سخنانی با بیان اینکه بی‌گمان سرافراز را باید بنیان‌گذار تلویزیون برون‌مرزی نام نهاد، اظهار کرد: رسانه برون‌مرزی با تلاش‌های ایشان از تعداد محدود شبکه، به 34 شبکه توسعه پیدا کرد که همه آن‌ها در عرصه وب هم تأثیرگذار هستند. در این حوزه تلویزیون برون‌مرزی با شبکه سحر بنیان نهاده شد و سپس با شبکه العالم رشد یافت و همچنین در پرس‌تی‌وی‌، آی‌فیلم و هیسپان‌تی‌وی به رشد بالایی رسید.

وی در سخنانی همچنین گفت: تلاش‌های کشورهای غربی و عربی برای دیده نشدن شبکه‌های ایرانی، نشان‌دهنده تأثیر این شبکه‌های خبری است. ایجاد جریان رسانه‌ای مستقل از جمله توفیقات سازمان صداوسیما بود و این تلاش‌های بی‌وقفه آقای سرافراز بود که باعث شد خشم دشمنان برانگیخته شود و حتی نام وی در لیست تحریم‌های بین‌المللی قرار بگیرد. تلاش‌های بسیاری توسط دکتر سرافراز انجام گرفت که مجالی برای ارائه آن‌ها نبود.

اخگری سپس با اشاره به نوآوری‌های روز‌افزون رسانه‌های نوپدید گفت: مخاطب امروز را نسل اچ‌دی می‌نامند. مخاطب برودکست و تلویزیون به فضای رسانه تلفن همراه کوچ کرده است. تولید و پخش و استودیو دیگر وارد موبایل شده است. در نتیجه کاهش مخاطبان تلویزیون و رادیو فقط مختص ایران نیست و همه کشورها درگیر رسانه‌های نوپدید هستند و برای رسیدن به این هدف و برای به انجام رسیدن اهداف ریاست جدید رسانه ملی باید همه همراه باشیم و با تلاش و نوآوری به او کمک کنیم.

بر اساس این گزارش، مراسم تودیع و معارفه رییس صداوسیما صبح امروز با حضور اهالی رسانه همراه بود. در پایان این مراسم که خبرنگاران طبق روال معمول به قصد مصاحبه با رییس جدید صداوسیما، به او نزدیک شدند، با برخورد خشن نیروهای حراست مواجه شدند که ناراحتی برخی از اهالی رسانه را به همراه داشت.

۵۷۵۷

کد خبر 537748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  7 1
  واقعا این چند سال یکی از بدنام ترین دوره های صدا و سیما بود. تو روز روشن برنامه ضد اصلاح طلبان و ضد رئیس جمهور رسمی کشور و برجام پخش میکردن. اونم با بودجه حاصل از مالیات مردم
 • احسان A1 ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 1
  امیدوارم رییس خوبی باشن