«فواد معصوم» رئیس جمهوری عراق، در چارچوب تلاش ها برای بازگرداندن کردها به بغداد، پس از یک شب اقامت در اربیل دیدارهای خود را با رهبران کرد عراقی و از جمله مسعود بارزانی در روز سه شنبه آغاز کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، وی روز سه شنبه ابتدا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت وگو کرد. براساس بیانیه صادر شده از سوی دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق در این دیدار در خصوص نحوه بازگشت اعضای کرد پارلمان عراق به بغداد و آغاز دور تازه مذاکرات بین اربیل و بغداد بحث و گفت وگو شد. 
این بیانیه به نقل از دو طرف تاکید کرد که ضروری است مشکلات اربیل و بغداد در قالب گفت وگو و مذاکرات سازنده حل و فصل شود.
پس از این دیدار فواد معصوم در محل اقامت «شیخ علی باپیر» امیر جماعت اسلامی کردستان عراق حضور پیدا کرده و با وی دیدار و گفت وگو کرد. علی باپیر در پایان این دیدار به رسانه ها گفت: ضروری است از پست های سیاسی در بغداد بهره بگیریم.
امیر جماعت اسلامی کردستان عراق در خصوص بحران عراق و اقلیم کردستان عراق و موضع واحد کردها در قبال بحران های کنونی، گفت که دو طرف مذاکرات سازنده ای داشته اند و هدف آنان تلاش برای بازگرداندن کردها به پروسه سیاسی عراق است. 
در پی این دیدار رئیس جمهور عراق بلافاصله با «محمد فرج» رهبر اتحاد اسلامی کردستان عراق نیز دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار دو طرف در خصوص موضوع حضور نمایندگان کرد در پارلمان عراق و راه های پایان دادن به تنش های سیاسی موجود بین اربیل و بغداد گفت وگو کردند. 
براساس برنامه پیش بینی شده پس از این دیدار رئیس جمهوری عراق راهی سلیمانیه شد تا در روز چهارشنبه با اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق و نوشیروان مصطفی امین رهبر جنبش تغییر همین موضوعات را به بحث و گفت وگو بگذارد.
نمایندگان عضو فراکسیون کردستانی در پارلمان عراق، از هنگام ورود طرفداران مقتدا صدر به منطقه سبز و ورود به پارلمان در روز 11اردیبهشت گذشته که دو تن از نمایندگان کرد در جریان تظاهرات یاد شده مورد تعرض قرار گرفتند، به قهر بغداد را ترک کردند.
کردها تاکنون به رغم تلاش های صورت گرفته از جمله سفر سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق به منطقه اقلیم و وعده نخست وزیر عراق مبنی بر تامین امنیت جلسات ، از شرکت در جلسات رسمی پارلمان خودداری می کنند.

۵۰۵۰

کد خبر 537777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =