اگر دستگاه ها به وظایف خود به خوبی عمل کنند، برخوردهای انتظامی کاهش می یابد

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: ورود پلیس به برخی حوزه ها ناشی از عملکرد ضعیف دستگاه های متولی است و اگر دستگاه ها به وظایف ذاتی خود به خوبی عمل کنند، ضرورتی در برخوردهای انتظامی و ورود پلیس نخواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین البرز سردار"کامراني صالح" گفت: امروز پليس به دنبال رويکرد جامعه محورانه است و در برنامه ريزي هايي که انجام مي دهد براي پيشگيري و خودکنترلي در جامعه، اولويت بالاتري نسبت به برخوردها و پيگيري هاي انتظامي قائل است.

وي در اين باره توضيح داد: نگرش پليس در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و ارتقاي سلامت جامعه، نگرشي فرهنگي و دانش بنيان است چرا که برخوردهاي انتظامي آخرين راه حل براي رويارويي با مسائل اجتماعي محسوب مي شود که در برخي زمينه ها اثربخشي لازم را ندارد و حتي گاهي آثار منفي نيز همراه خواهد داشت.

اين مقام انتظامي ابراز داشت: پيشگيري بهتر از درمان است و در همه جنبه هاي زندگي فردي و اجتماعي مصداق دارد چرا که رويکرد پيشگيرانه باعث کاهش مشهود هزينه ها در مقابله با چالش ها و بحران هاي احتمالي است.

سردار کامراني صالح، تصريح کرد: متأسفانه ورود پليس در برخي مسائل با رويکرد پيگيري انتظامي، به دليل ضعف عملکرد دستگاه هاي متولي است که به ناچار پليس را ملزم به مداخله مي کند.

وي در اين باره گفت: به طور مثال در موضوع عفاف و حجاب بيش از 25 دستگاه و نهاد مسئوليت دارند و بايد بپذيريم که نگرش فرد در خصوص انتخاب نوع پوشش يک موضوع فرهنگي و شخصيتي است و با برخوردهاي انتظامي نمي توان نوع نگاه اشخاص را در اين خصوص تغيير داد بلکه کار فرهنگي است که در اين زمينه، پاسخگوي ريشه اي خواهد بود.

سردار کامراني صالح، بيان کرد: پليس با درک صحيح اين مسأله همراه و همگام با ساير دستگاه ها با انجام اقدامات فرهنگي نظير برپايي نمايشگاه هاي عفاف و حجاب و توليد محصولات فرهنگي متنوع سعي در نهادينه کردن نگرش صحيح در اين حوزه و حل درست مسئله دارد و اگر بگوييم نسبت به برخي دستگاه هاي مسئول در اين زمينه جلوتر است، حرف نادرستي نزده ايم.

وي، اظهار داشت: موضوع اعتياد که امروز به يکي از مشکلات حاد جامعه تبديل شده است نيز از جمله مسائلي است که با تکيه بر اقدامات انتظامي قابل حل نيست چرا که اگر اين کار امکان پذير بود، دنيا تاکنون از چنگال مواد افيوني نجات مي يافت.

اين مقام انتظامي با اشاره به اهميت توجه به نظام رواني جوامع، تبيين کرد: رهايي جسم يک معتاد از چنگال اعتياد با حضور وي در کمپ هاي ترک اعتياد بعد از گذشت مدت زمان مشخصي اتفاق مي افتد اما آنچه باعث سوق دوباره فرد به سمت اعتياد مي شود، مسائل روحي و رواني فرد است که با تجويز قرص و دارو بهبود نمي يابد بلکه نيازمند حمايت فرد از طرف روانشناسان و مشاوران و همچنين نهادهاي مختلف اجتماعي است تا فرد سلامت واقعي خود را بازيابد و به آغوش اجتماع برگردد.

سردار کامراني صالح يادآور شد: نيروي انتظامي با استقرار مراکز روانشناسي و مشاوره در کلانتري ها و ساير يگان ها سعي در ارائه راه حل هاي موثرتر در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دارد اما براي حل اساسي مسئله بايد نهادهاي متولي نيز همت بيشتري به خرج دهند.

وي تأکيد کرد: توجه به نظام سلامت و نهادينه کردن فرهنگ مشاوره و مددکاري درجامعه يک اقدام پيشگيرانه مهم محسوب مي شود که در اين زمينه هنوز با جايگاه مطلوب فاصله زيادي وجود دارد.

اين مقام مسئول، خاطرنشان کرد: براي انجام يک اقدام موثر و عملي در اين حوزه بايد در بودجه ها و تخصيص منابع، اولويت را به پيشگيري بدهيم و روي مهارت افزايي و ارتقاي آموزش و آگاهي منابع انساني جامعه سرمايه گذاري بيشتري داشته باشيم.

سردار کامراني صالح ، يادآور شد: امروز پليس اسلامي يک پليس مقتدر است و نظم و امنيتي که عليرغم تمام تهديدات موجود در کشور حاکم است، گواه روشني بر اين مدعاست که به برکت ولايت، خون پاک شهدا و ايثارو فداکاري جانبازان و ايثارگران و تلاش شبانه روزي سربازان امام زمان (عج) به دست آمده است.

وي افزود: اگر امروز پليس در خط مقدم مبارزه با سوداگران مرگ قرار دارد و براي شادابي و سلامت جامعه به ملت شريف ايران شهداي گرانقدري را تقديم مي کند، افتخار بسيار بزرگي است که به آن مي باليم.

اين مقام انتظامي، گفت: آرزوي قلبي همه ما اين است که نظام سلامت و فرهنگ خودپايي در جامعه به حدي ارتقا يابد که ديگر هيچ جواني به سمت اعتياد گرايش پيدا نکند و ريشه اين فساد از جامعه برکنده شود و اين محقق نخواهد شد مگر با تقويت بسترها و ساختارهاي سلامت اجتماعي و رشد آگاهي عمومي آحاد جامعه چرا که امروز اعتياد نوعي بيماري نيز به حساب مي آيد و درست است که ارائه آمار درمان بيماران توفيق بزرگي محسوب مي شود اما افتخار واقعي در اين است که نظام سلامت و پيشگيري به حدي کارا باشد که ديگر بيماري نداشته باشيم اما متأسفانه نگرش غالب در جامعه، درمان محور است و هنوز هم هزينه هاي درماني در حوزه هاي مختلف چندين برابر سرمايه گذاري ها بر موضوعات پيشگيرانه که در عمل نيز در بلند مدت کارايي لازم را ندارند.

سردار کامراني صالح افزود: مسائل امنيتي و ايمني نيز از اين قاعده مستثني نيستند و با ارتقاي سطح آموزش و آگاهي عمومي مي توان از پرداخت بسياري از هزينه هاي اجتماعي که برخي نيز غيرقابل جبران هستند، کاست.
فرمانده انتظامي استان البرز در پايان گفت: بايد نگرش پيشگيري را در جنبه هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي تقويت کنيم که دستيابي به اين هدف تنها از طريق سرمايه گذاري هاي کلان بر آموزش هاي هدفمند و مستمر در سطوح مختلف اجتماع امکانپذير است.

 

کد خبر 538004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =