جایزه فرشته باید تدوام پیدا کند تا موفق باشد

دومین دوره جایزه فرشته با برگزاری اختتامیه این جایزه در روز پنج شنبه 30 اردیبهشت ماه به پایان رسید اما در حال حاضر مهم ترین نکته در مورد این جایزه تداوم یافتن آن است که هوشنگ مرادی کرمانی، ابراهیم حقیقی و امیر اثباتی بر آن تاکید دارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هوشنگ مرادی کرمانی درباره این جایزه گفت: برگزاری جایزه هایی که دولتی نیستند و آدم های خاصی در پشت آنها نیستند باعث خوشحالی است. چون برگزاری جایزه ای مانند جایزه فرشته نشان دهنده این است که مردم با دست خودشان در حال برگزاری آن هستند و جایزه فرشته یک جایزه مردمی است مانند جایزه مهرگان ادب یا گلشیری.

وی تاکید کرد: البته ناگفته نماند که این جوایز نتوانستند دوام بیاورند، بنابراین امیدوارم که برگزاری جایزه فرشته ادامه پیدا کند.

ابراهیم حقیقی عضو شورای سیاستگذاری و هیات انتخاب بخش داستان این جایزه با بیان این که جایزه فرشته به جوانانی کمک می کند که تاکنون اثری از آنها چاپ نشده عنوان کرد: مزیتی که جایزه ادبی فرشته با دیگر مسابقات قصه نویسی دارد در این موضوع است که به جوانانی کمک می کند تا استعدادشان را بروز دهند که پیش از این قصه ای از آنها چاپ نشده است.

وی در ادامه افزود: برای این می گویم جوانان چون طبق آیین نامه متولدین دهه شصت می توانستند در این مسابقه شرکت کنند و این شرط، موقعیت جایزه را متمایز کرده است.

حقیقی با تاکید بر این که جایزه ادبی فرشته می تواند در شکل گیری این استعدادها و ادامه پیدا کردنشان موثر باشد یادآور شد: این اتفاق مرا به یاد تجربه شخصی خودم در حوزه عکاسی و گرافیک می اندازد که آن دیده شدن های اولیه و جوایزی که در دوران جوانی افراد می گیرند بسیار در ادامه مسیر نقش تعیین کننده ای دارد.  می تواند مسیر را روشن کند و در چگونگی حضور این جوانان موثر باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه امسال قصه ها بسیار خوب تر از سال گذشته بود، به نظر می رسد چون جوانان بیشتر درباره این جایزه آگاه شده بودند، تعدد حضورشان بیشتر بود. بنابراین تنوع و گستردگی قصه ها بالا رفته بود و ما به سختی توانستیم 30 قصه اولیه را از بین آثار رسیده انتخاب کنیم.

این عضو هیات انتخاب بخش داستان با اشاره به این که تدوام برای هر حضوری، هر نوزادی و هر نوباوه ای حیاتی است تاکید کرد: اگر این جایزه بخواهد که ادامه یابد و حضور تاثیرگذاری داشته باشد باید به صورت متداوم برگزار شود. اگر برگزاری آن قطع شود، قطعا نقیصه ای است و در این صورت جایزه فرشته نمی تواند به آن هدفی که تعیین کرده برسد. برگزارکنندگان این جایزه باید در نگهداری و بالندگی آن بکوشند تا تمام کسانی که در حضورهای اولیه امتیازاتی به دست آورده اند همیشه بگویند من یکی از آنهایی بودم که در این جایزه حضور داشتم. مطمئنن جایزه فرشته در ده سال آینده موقعیت بهتری خواهد داشت.

محمد چرمشیر نمایشنامه نویس و عضو هیات انتخاب بخش داستان با اشاره به این که در مقایسه با سال گذشته قصه های مرتبط با موضوع کمتر به دبیرخانه جایزه فرشته ارسال شده بودند گفت: نویسندگان شرکت کننده پشتوانه دانشی و تجربی کمی داشتند. انگار این تلقین که نوشتن ذاتی است طوری نهادینه شده که نویسندگان فکر می کنند به این دلیل نیازی به سواد و دانش ندارند. انبار ذهنشان خالی بود و آثاری را نوشته بودند که گاه با موضوع بی ارتباط بود.

وی درباره علت این کم دانشی افزود: زمانی که نویسندگان الگوی بیرونی ندارند و یا نمی توانند الگوهای مناسب تهیه کنند به نمونه های دم دستی رجوع می کنند که باید ریشه هایش را در سینما وتلویزیون فعلی جست و جو کنیم. بسیاری از قصه ها شکل خاطره داشتند، مخصوصا که بعضی از آنها به نظر می رسید متعلق به نویسندگانشان نیستند. بنابراین الگوهای خوبی برای نوشتن نبودند.

چرمشیر که برای دومین سال پیاپی است در جایزه فرشته مشارکت دارد درباره این جایزه تاکید کرد: صرف برگزاری جایزه خوب است اما ما باید به فکر این باشیم که تاثیرگذارتر عمل کنیم. به آنها الگوی نوشتن معرفی کنیم.

وی ادامه داد:  زمانی موفق خواهیم بود که متوجه شویم آیا کسانی که سال گذشته جایزه گرفتند، بازهم به نوشتن ادامه دادند؟ به نظر می آید که این اتفاق هنوز نیافتاده و دوره اول و دوم جایزه فرشته دو بخش مجزا از هم هستند و روی هم تاثیر نگذاشتند.

عزیز ساعتی، عکاس درباره جایزه فرشته عنوان کرد: هر چه تعداد مسابقات هنری به این شکل بیشتر باشد، بهتر است و هر چه جوایزی مانند جایزه فرشته داده شوند جوانان بیشتر تشویق می شوند. من خود نفس جایزه دادن را دوست دارم و هر نوع رقابت سالم و درست را دوست دارم مخصوصا اگردر زمینه سایر رشته های هنری باشد.

مهدی کرم پور کارگردان سینما جایزه فرشته را جریانی در راستای ترویج فرهنگ کتاب خوانی دانست و تاکید کرد: برگزاری این جایزه اتفاق خوبی است و باید آن را به فال نیک گرفت. در کشوری که سرانه مطالعه اش بسیار اندک است برگزاری چنین جایزه های می تواند مشوق جامعه ای باشد که به سرعت در حال دیجیتالی و اینترنتی شدن است ونقش کتاب روز به روز در طی این روند در حال کمرنگ شدن است.

امیر اثباتی عضو شورای سیاستگذاری دو دوره جایزه فرشته با بیان این که اتفاقی که در شهر کتاب فرشته می افتد، اتفاق تازه ای نیست اما ضرورت درستی است بیان کرد: در حوزه نشر و توزیع کتاب باید به شیوه های مختلف فضا را گرم تر و پربار تر کرد. اگر افراد خلاقانه با موضوع کار و فعالیت خودشان رو به رو شوند از جهات مختلف می تواند مفید باشد.

وی افزود: بنابراین زمانی که شهر کتاب فرشته موضوعی را بهانه قرار داد تا نویسندگان با استعداد را جلب کند من هم از آن استقبال کردم و به آنها در برگزاری این جایزه کمک کردم.

این طراح صحنه و لباس با اشاره به جوان بودن گردانندگان این مجموعه تاکید کرد: به این دلیل مساله جوانان که مخاطبان کتاب خوانی می توانند باشند بیشتر از همه مساله شهر کتاب فرشته است. امیدوارم این جایزه تداوم پیدا کند تا نهادینه شود و الگوی خوبی برای مراکز و موسسات دیگر باشد تا افکار عمومی بیش از پیش به مقوله کتاب و کتاب خوانی جلب شود.

58245

 

 

کد خبر 538690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =